Erdoğan'ın Esad çıkışına Rusya'dan yanıt

Erdoğan'ın Esad çıkışına Rusya'dan yanıt.19215
  • Giriş : 30.11.2016 / 15:46:00

Erdoğan'ın Esad ile ilgili sert çıkışına Rusya'dan çifte cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye lideri Beşar Esad ile ilgili sert açıklamalarına Rusya'dan 2 yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonunun başlatılma nedeninin Esad olduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'deki Türk askeri birliklerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "hükümranlığına son vermek" için orada olduğuna dair açıklamalarına Rusya'dan çifte tepki geldi. Kremlin sözcüsü Peskov açıklamayı sürpriz diye nitelerken, Rus Dışişleri sözcüsü Zaharova "Biz söylenen sözlere değil uluslararası anlaşmalarda atılan imzalara bakarız" dedi.

Kremlin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'deki Türk askeri birliklerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "hükümranlığına son vermek" için orada olduğuna dair açıklamalarının Moskova için sürpriz olduğunu ve Ankara'dan bir açıklama beklendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün katıldığı bir toplantıda, Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin bir adım atamadığını belirterek Suriye’deki ölümlerin 1 milyona ulaştığını, bu ölümlerin devam ettiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz ’sabır sabır’ dedik, en sonunda dayanamadık ve Suriye’ye ÖSO ile beraber girmek zorunda kaldık. Niçin girdik ? Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Mesele toprakların gerçek sahipleri topraklarına sahip olsunlar, bunu sağlamak için, yani orada bir adaletin tesisi için varız. Devlet terörü estiren, zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik. Başka birşey için değil" demişti.

Gazetecilere konuşan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Açıklamalar bizim için sürpriz oldu" dedi. Peskov, "Bu çok ciddi bir açıklama ve hem önceki açıklamalardan hem de bizim mevcut duruma yönelik anlayışımızdan farklılık gösteriyor. Türk ortaklarımızın bununla ilgili bize bir açıklama sunacağını ümit ediyoruz" dedi.

Alanya’da yaklaşık bir yıl aradan sonra 1 Aralık'ta gerçekleşecek Türk ve Rus dışişleri bakanları zirvesi öncesinde bir tepki de Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, düzenlediği haftalık basın toplantısında Erdoğan'ın sözleri sorulduğunda şu yanıtı verdi: "Biz Suriye krizi çözümü konusunda kimin ne söylediğine değil, üst düzey temaslar sırasında varılan ve imzalanan anlaşmalara bakarız. Bu konu ikili düzeyde temaslar yanı sıra Suriye Temas Gurubu toplantılarında da imzalanan belgelerle desteklenmiştir. Suriye krizinin ayrıca masa başına oturulması dışında güç kullanılmasına dayalı çözümü bulunmadığı defalarca tüm ilgili taraflarca vurgulanmıştır. Suriye konusunda tek çıkış yolunun masaya oturmak olduğu BMGK tarafından alınan kararda da vurgulanıyor."

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*