Erdoğan: İran'ın kendine göre gerekçeleri var

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Arap zirvesine katılan Erdoğan, 15 İngiliz askerini esir alan İran'ın, askerlerin serbest bırakılmaması için kendine göre gerekçeleri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı görüşme hakkında İngiliz yayın kuruluşu BBC televizyonuna açıklamada bulundu.
Erdoğan, BBC muhabirinin İngiliz askerlerle ilgili sorusuna "diğer esirleri Türk Büyükelçisinin görüp göremeyeceği hususunu İran Dışişleri Bakanı Mutteki'ye sordum. 'Soruşturma olduğunu' söylediler. Peki bu esnada olması konusunda yardımcı olup olmayacaklarını sordum. Kendilerinden yardımcı olmalarını rica ettik" yanıtını verdi.
BBC muhabirinin "ne zaman sizin diplomatlar ziyarete gidecek, ne zaman kadın asker serbest bırakılacak" sorusunu da "Şu anda kendileriyle (Mutteki) yarın telefonla irtibat kurmaya çalışacağız. Konuyu takip edeceğiz" diye yanıtladı.
Erdoğan, İngiltere Başbakanı Tony Blair ile telefonla yaptığı görüşmeleyle ilgili olarak da "Tabi ki teşekkür etti. Memnun oldu. Bu görüşmeler diplomatik ilişkiler içinde sürdürülmeli" dedi.
Erdoğan, "Neden bütün askerler serbest bırakılmıyor" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
"İran'ın da tabii burada kendine göre gerekçeleri var. Bildiklerimiz, bilmediklerimiz var."
BBC muhabirinin bunun üzerine "İngilizler, askerlerin Irak karasuları içinde olduğunu söylüyor" sözlerine "Tabii İran da tam aksini söylüyor. Bizim sularımızda diyor. GPS kayıtlarına göre bu ortada diyor" şeklinde yanıt verdi.
Bu arada, Erdoğan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile de Sheraton otelinde yaklaşık 45 dakika süren görüşme yaptı.
Görüşmeden sonra açıklama yapılmazken, Erdoğan aynı otelde kalan İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'yla aracında bir süre görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious