Erdoğan: İsmi her an açıklayabiliriz

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'ın bugünkü AK Parti grup toplantısında adayı açıklama ihtimali bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayını salı gününden itibaren her an açıklayabileceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın bugünkü AK Parti grup toplantısında adayı açıklama ihtimali bulunuyor.
Erdoğan, dün akşam TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Parlamento’da verdiği resepsiyona katıldı.
Resepsiyonda, gazetecilerle ve konuklarla sohbet eden Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sorulara da muhatap oldu. Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayını Türkiye'nin ne zaman öğreneceği sorusuna, "Yarından itibaren her an... Belki yarın, belki yarından da yakın" dedi.
Başbakan Erdoğan, gazetecilerin, "cumhurbaşkanlığı konusunda, "Şok olacaksınız" açıklamasının hatırlatılarak, "Şok olacak mıyız?" sorusu üzerine, "Aynen" dedi.
"Adayı, sizden başka kaç kişi biliyor" sorusuna da Erdoğan, "Bilen yok" karşılığını verirken, "Emine Hanım da mı bilmiyor?" sözleri üzerine, "yok" dedi.
Erdoğan dün akşam saatlerinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de görüştü. Başbakan Erdoğan'ın görüştüğü diğer iki isim ise Ali Coşkun ve Nimet Çubukçu oldu.

Erdoğan ve Arınç adayı görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Bülent Arınç dün saat 17.30'da cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin biraraya geldi. Erdoğan, görüşmede isimler üzerinde durulmadığını söyledi. Başbakan, adayın salı ya da çarşamba günü açıklanacağını belirtti.
Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Arınç ile yaptığı görüşmede, "cumhurbaşkanlığı konusunda bir uzlaşma olup olmadığı" sorusu üzerine, Erdoğan, "Sayın Meclis Başkanımız ile bizim uzlaşma noktasında herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. Böyle bir şey zaten söz konusu değil" dedi.
Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayının net olup olmadığının sorulması üzerine, “Bana ait olan net. Grubumda herhangi bir tereddüt yok'' dedi.
Bundan önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, bu denli geniş ve düşüncelerin alındığı detaylı bir çalışma olmadığının altını çizen Erdoğan, partisinin 30 bine yakın mensubu ile anket yapıldığını, kadın kolları, sivil toplum kuruluşları ile görüştüğünü anımsattı.
Ortaya çıkan tablonun gayet olumlu olduğunu söyleyen Başbakan, “uzlaşma neticesi olan bir karar çıkacak'' dedi.

Arınç: "Adayı biliyorum, içim rahat"
Meclis'teki 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularına yanıt veren TBMM Başkanı Bülent Arınç da, Başbakan Erdoğan ile hemen hemen tam bir mutabakat içerisinde bir sonuca vardıklarını, bundan sonrasının kendisini ilgilendirmediğini belirterek, "Bana sorulan veya benim görüşümün alındığı konularda fikirlerimizin örtüşme içinde olduğunu söyleyebilirim" dedi.
Arınç, "Bu görüşmeden sonra kendinizi tam bir gönül rahatlığı içinde hissediyor musunuz" sorusuna karşılık, "Büyük bir ferahlık içinde" olduğunu bildirdi.
Bir gazetecinin kendisine "Sayın Cumhurbaşkanım" diye hitap ettiği Arınç, "Lafı evirip çevirmeyin. Adaylardan biri olduğumu biliyorum. Ben adayı bugün öğrendim. Adayı biliyorum. İçim rahat. Güzel şeyler olacak" diye konuştu.

AKP grup toplantısı saat 11.00'de
Başbakan Erdoğan'ın programında bugün saat 11.00'de partisinin grup toplantısı görülüyor.
Adayın grup toplantısında açıklanacağı yönünde bir beklenti bulunuyordu, ancak açıklamanın salı günü değil, çarşamba yapılacağı yönünde güçlü bir beklenti oluştu.
Bunun sebebi de, Anayasa Mahkemesi'nin 45'inci kuruluş yıldönümü törenleri.
Devlet erkanı çarşamba günü sabah saat 10.30'da Anayasa Mahkemesi'nde olacak, akşam saat 20.00'de de resepsiyonda buluşacak. AK Parti'nin adayının bu toplantılardan sonra açıklanması bekleniyor.
AK Parti yöneticileri, cumhurbaşkanlığı için 3 imzayı hazırlamış durumda. Adayın belli olması halinde, imzalar eklenerek Meclis Başkanlığı'na bildirilecek.

Erdoğan: "İki grup toplantısı olabilir"
Erdoğan, 23 Nisan kutlamalarının ardından Bakanlar Kurulu salonundan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, salı günü AK Parti grup toplantısının yapılacağını, ancak ikinci bir grup toplantısının da olabileceğini dile getirdi.
"Olasılık" halindeki ikinci grup toplantısının salı mı, yoksa çarşamba günü mü yapılacağı ise belirsiz.
AK Partili bir yönetici de, adayın salı günü açıklanmayacağının kesin olduğunu, açıklamanın çarşamba günü yapılacağını belirtti.
Erdoğan'ın perşembe günü kamuoyuna aday tercihini hangi kriterlere göre yaptıklarını geniş bir açıklamayla izah etmesi bekleniyor.
Bugün saat 10.30'da da Meclis Danışma Kurulu toplanarak, oylama takvimini belirleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious