Erdoğan İsrail'i 'Tevrat'la uyardı!

Erdoğan İsrail'i 'Tevrat'la uyardı!.14657
  • Giriş : 16.01.2009 / 15:12:00
  • Güncelleme : 16.01.2009 / 15:19:27

Erdoğan, Gazze saldırılarından dolayı İsrail'i yine sert şekilde eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Genel Merkezi'nde belediye başkan adaylarını açıklayan Başbakan Erdoğan, İsrail'e yine sert ifadelerle yüklendi.

İsrail'in, askeri tesisleri ve silahlı grupların karargahlarını vurmadığını belirten Erdoğan, "Hamas'ta böyle şey ne gezer, nerede olacak böyle bir şey. İsrail, sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri, camileri, okulları vuruyor.... Bu saldırılalar neyle izah edilebilir, bu vahşet hangi gerekçeyle meşrulaştırılabilir?" dedi.

Tevrat'a atıf

Tevrat'taki 10 emirden altıncısının "Öldürmeyeceksin" dediğini anımsatan Erdoğan, bu sözü İngilizce ve İbranice olarak tekrarladı.

"İsrail, BM'yi hiçe sayıyor"

"BM Güvenlik Konseyi son bir karar aldı. Bu karar bağlayıcı olmasına rağmen bakıyorsunuz BM hala bu noktada seyrediyor. AB maalesef seyrediyor" diyen Erdoğan, "18-19'unda Brüksel'de olacağım tabi bunları konuşacağız. İslam dünyası bölük pörçük, bir bütünlük yok. BM Genel Sekreteri İsrail'deyken Gazze'deki BM binası vuruluyor. Bu açıkça dünyaya meydan okuma, dünya ile dalga geçmektir. İsrail'e buradan bir kez daha seslenmek istiyorum: Daha fazla can kaybı olmadan, daha fazla ocak sönmeden, daha fazla masumlar, çocuklar ölmeden bu savaşı durdurun."

BM kapısından içeri nasıl giriyor?

Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararının hala uygulanamamış olmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, "Ama İsrail buna alıştı. İsrail bu güne kadar 100'e yakın belki de 100'ü aşkın BM Güvenlik Konseyi kararını uygulamamış bir ülkedir. Ben BM'ye sesleniyorum, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını bu denli hiçe sayan, yok kabul eden, uygulamayan bir ülke, BM kapısından içeri nasıl giriyor?" dedi.

Köpekli pankarta tepki

Anti-semitizm konusunda vatandaşları uyaran Başbakan, geçtiğimiz günlerde Eskişehir'deki İsrail protestosunda açılan, "Köpeklere giriş serbestir ama Yahudiler ve Ermeniler giremez" yazılı pankarta tepki gösterdi:

"Bakınız, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İzak Haleva bir açıklama yaparak İsrail'in saldırılarından duyduğu derin üzüntüyü ifade etti. Dün de Musevi cemaati bir açıklama yaparak sürmekte olan operasyonlardan derin üzüntü duyduklarını bir kez daha ifade ettiler. Türkiye'nin barış çabalarına verdikleri önemi vurgulayarak bir an önce ateşkesin sağlanması ve yaşanan üzüntülerin son bulması yönünde çağrı yaptılar. Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos, yaptığı ayinlerinde Türkiye'nin, barış çabalarımızın başarıya ulaşması için dua etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*