Erdoğan: İstanbul'a vize uygulansın

  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da vize uygulaması yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Plaka sayısını belirleyerek dondurmamız lazım, İstanbul’a plaka sayısı kadar araba girmeli” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "İstanbul Türkiye'nin vizyon kentidir. İstanbul ve Türkiye'yi seviyorsak bunu yapmamız lazım" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, İstanbul'da, Kızılay'ın "Afet zararlarını azaltma ve toplumu harekete geçirme" projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, 1995’te İstanbul'a geleceklere vize uygulanmasını istediğini hatırlattı ve "O zaman beni tefe tuttular. Ama şimdi yine aynı şeyleri savunuyorum'' dedi.

ARAÇ SAYISI DONDURULMALI

İstanbul'da trafiğe her gün 600-700 aracın katıldığını belirten Erdoğan, "İstanbul için plaka sayısını belirliyerek, araç sayısını dondurmak lazım. Şu anda 2.5 milyon araç var. Ulaşım altyapısı ise 2 milyon aracı kaldırmaya yetiyorsa, sayıyı 2 milyonda dondurup yeni aracın girmesine izin vermemek lazım. Toplumu ikna etmek için medya ve sivil topluma büyük görev düşüyor'' dedi. Erdoğan şöyle konuştu: "Yeni araçların girmesi için ulaşım alt yapısı güçlendirilecek, öyle giriş yapılacak. Bunu İstanbul için yapmak zorundayız. İstanbul'u Türkiye'yi seviyorsak. Bunu yapmalıyız. Halkım bunu inanmalı. Otoriter, totaliter bir rejim içinde değiliz. Demokrasiyi yapmalıyız ama İstanbul için birçok şeyi düşünmeliyiz. Bizim buna ihtiyacımız var. İstanbul bizim vizyon şehrimiz. Dünyanın neresine giderseniz gidin İstanbul'la farklı bir puan kazanırsınız. Halkım buna inanacak, inanırsa ben bunun adımını atarım. İstenmezse ben bunu cebri olarak yapamam." Erdoğan, büyükşehirlerdeki gecekondu sorununa da işaret etti. Gecekonduların vatandaşların rızası ile yıkılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Halkımızı mağdur etmeden, satır kazma ile üzerine yürünmeden yapılmalı. Yapalım ki güvenle yaşayalım" dedi.

HERKES BİLİYOR Kİ KAÇAK

Artık İstanbul'da kaçak yapılaşmanın, gecekondulaşmanın olmadığına dikkat çeken Erdoğan, kendi belediye başkanlığı döneminden bir binayı örnek vererek kaçak yapılaşma ile ilgili sitemde bulundu. Erdoğan İstanbul'da büyük tartışmalara neden olan kaçak bir binayı kastederek şunları söyledi: "Bu ülkede kuvvetler ayrılığı prensibinden desteklenerek yapılmış binalar var. Bundan güç alarak bu adımlar atılmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ilçe belediye başkanı ile böyle bir binayı yıkmaya gittiğimde hemen bir saat içerisinde, dozeri dayadık bir saat içerisinde yargı kararı çıktı. Ama her türlü akıl sahibi insan biliyordu ki bu bina kaçaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious