Erdoğan: İstisnasız herkesin cumhuriyeti olma yolunda tarihi adımlar atıldı

Erdoğan: İstisnasız herkesin cumhuriyeti olma yolunda tarihi adımlar atıldı.10551
  • Giriş : 29.10.2014 / 10:05:29

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 91. kuruluş yıl dönümü sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 91. kuruluş yıl dönümü sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk sundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de yapıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileriyle diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki devlet erkânı, aslanlı yoldan yürüyerek Atatürk'ün mozolesi önüne geldi. Erdoğan'ın, Atatürk mozelesine çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Misak-ı Milli Kulesi'ndeki Anıtkabir özel defterini de imzaladı. Erdoğan, deftere "Aziz Atatürk... Başkanlığınızda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilan ettiği milletimizin en büyük eseri, aynı zamanda gurur ve iftihar kaynağımız olan Cumhuriyetimiz bugün 91. yılına ulaştı. 91 yıllık azimli ve kararlı mücadelenin neticesinde Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi ile demokratik standartlarıyla, insan hak ve özgürlüklerine atfettiği değerlerle, bölgesinin ve dünyanın saygın bir devleti konumuna yükselmiş, dünyada örnek alınan ve takdirle izlenen ülkeler arasında yerini almıştır. Cumhuriyetimizin ilk cumhurbaşkanlığı vazifesini ifa ederken, milli iradenin tam anlamıyla tecellisi yönünde hassasiyetinizi her fırsatta ifade etmiş, demokrasiye geçişte girişimlerde bulunmuştunuz. Büyük bir iftiharla belirtmeliyim ki 91'inci yılında Türkiye Cumhuriyeti, çok partili hayatı içselleştirmiş, milli iradeyi yüceltmiş, demokrasinin standartlarını ileri seviyelere taşımış, istisnasız herkesin cumhuriyeti olma yolunda tarihi adımlar atmıştır. Cumhurbaşkanın halkın doğrudan oyları ile seçilmesi de sürecin tamamlayıcı adımlarında biri olmuştur. 91'inci kurtuluş yıl dönümünde halkın doğrudan oyları ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak aziz hatıranızı yad ediyor, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor ve cumhuriyet bayramı hayırlı olsun diyorum... Ruhunuz şad olsun." yazdı.

Anıtkabirdeki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 10.00'da Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tebrikleri kabul edecek. CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious