Erdoğan İtalyan sanatçının öldürülmesini değerlendirdi

Erdoğan İtalyan sanatçının öldürülmesini değerlendirdi.10465
  • Giriş : 13.04.2008 / 15:33:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, barış elçisi olarak dolaşan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino'nun Türkiye'de öldürülmüş olmasından derin bir üzüntü duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Giuseppina Pasqualino'nun ailesine ve İtalyan halkına başsağlığı dileyen Başbakan Erdoğan, yargının bu olayla ilgili en doğru kararı vereceğine inandığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, iki günlük resmi ziyarette bulunmak üzere, özel uçak ''ANA'' ile Katar'a gitti. Esenboğa Havalimanı'ndan Başbakan Erdoğan'ı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer ilgililer uğurladı.

Başbakan Erdoğan ile birlikte, eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bazı milletvekilleri ve iş adamları da Katar'a gitti.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan, uçağa bindikten sonra yaklaşık 15 dakika Dış Politika Danışmanı Ahmet Davutoğlu'nun gelişini bekledi.

Katar'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, bu akşam 8. Doha Demokrasi Kalkınma ve Serbest Ticaret Forumu'nun açılış oturumuna katılarak bir konuşma yapacağını belirtti. Erdoğan, ziyaret çerçevesinde, Katar Emiri, Başbakan ve Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Sanayi Bakanı ile görüşmelerde bulunacağını bildirdi.

Katar'a yapacağı ziyaretin ticari ilişkilerin daha da ivme kazanması için bir fırsat oluşturacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Enerji alanında ülkemiz ile Katar arasında işbirliği yapılması konusunu da görüşmelerimiz sırasında muhataplarımızın dikkatine bir kez daha getireceğiz. Zira, bundan önceki görüşmelerimizde de bu konuları özellikle ele almıştık'' diye konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin Orta Doğu'ya yönelik aktif politikalarının bir yansıması olarak Körfez ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesine özel bir önem verdiklerini kaydetti.

Barış gelini olarak bilinen ve önceki gün Gebze yakınlarında ölü bulunan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino'nun öldürülmesiyle ilgili bir soruya cevap veren Başbakan Erdoğan, ''Buna hangi kelimeyi seçeceğimi bilemiyorum. Yani buna alçakça mı dersiniz, canice mi dersiniz, hunharca mı dersiniz, vahşet mi dersiniz. Seçilebilecek kelimelerin bu noktada en üst tonda olanı neyse onunla değerlendirilecek bir hadise. Maalesef buna seçilecek kelime noktasında acze düşüyorum" şeklinde konuştu.

Giuseppina Pasqualino'nun katilinin kısa bir sürede yakalanmasından dolayı emniyet teşkilatına teşekkür eden Erdoğan, cinayetten dolayı tüm Türkiye'yi suçlamayan Giuseppina Pasqualino'nun nişanlısı ve kardeşine de teşekkür etti. Erdoğan, "Gerek nişanlısına, gerekse kız kardeşine yaklaşımları nedeniyle ayrıca çok teşekkür ediyorum. Hakikaten dünya gerçeklerini görerek yaptıkları bir yaklaşım var. Bu insani yaklaşımları her türlü takdirin üstündedir" dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Fakat, ne olursa olsun ortadaki bir insan canıdır. Böyle bir vahşi bir uygulamanın kurbanı olmuştur. Hele hele bir barış elçisi olarak dolaşan bir sanatçının böyle bir muameleye ne yazık ki tabi olması, bizleri derinden üzmüştür. Ben, gerek ailesine, gerekse İtalyan halkına başsağlığı diliyorum. İnanıyorum ki ülkemizde de yargı gerekli değerlendirmelerini yapıp, ondan sonra en adil kararını bu noktada verecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious