Erdoğan İzmir'de esnaf odası açtı

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın yaptırdığı yeni binanın açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Esnaflar adına konuşan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde liderlerin el ele tutuştuğunu belirterek, "Dün Ankara'daki tablodan oldukça memnunuz. 4 milyon esnaf olarak biz de orada olmak isterdik. Biz de buradan elinizi tutuyoruz." dedi.

Esnafın bugün çok iyi durumda olmadığını ama birlikte güzel şeyler yapıldığını dile getireh başkan Susam, "Enflasyonda, faizde tek haneli günlere yeklaşıldığını gördük. Türk işadamının dünyada rekabet eder hale gelme anlayışı bizim için önemlidir. Dünyanın her tarafına gidecek küçük işletmeler ordusu olmaya hazırız. Sizden bunu talep ediyoruz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında "Hükümete geldiğimizden bu yana toplumun her kesimiyle irtibat kurmaya onların sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Esnafa verilen krediyi 5 mildar liradan 25 milyar liraya yükselttik. Esnafın kazandığı güç bizim gücümüzdür. Onlar güçlü olursa biz güçlü oluruz, Türkiye güçlü olur. Türkiye'yi faiz sarmalından kurtardık. Esnafın yüzde 49 olan faizlerini yüzde 15'e düşürdük. Esnafımız bu faizlerle batmıştı. Şu anda esnafımızı böyle bir şeye mahkum etmiyoruz. Daha önce batık bir Halk ve Ziraat bankaları ile Vakıfbank varken bugün kazanan bankalar var. İş bilenin kılıç kuşananındır."

İzmir için çevre yolu konusunda verdikleri sözü gerçekleştirememenin sıkıntısını yaşadıklerini hatırlatan Başbakan, şöyle devam etti: "En geç önümüzdeki yılın ortasında tamamen bitecek. Burası için en büyük ödenekleri ayırdık. Modern bir hava alanına kavuşacak İzmir. En geç ekimde bitmiş olacak. Böyle bir oda binasına sahip olduğu için esnaf her türlü taktire şayandır. El ele verince yapılamayacak bir şey yok. Esnafımızın bugüne kadar yanında olduk, bundan sonra da olacağız. Esnafı faize enflasyona ezdirmeyeceğiz."

İzmir valis Oğuz Kağan Köksal da esnaf ve sanatkarlar adına Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti. "Başbakanımız İzmir'in sorunlarını herkesten iyi bilir duruma geldi. Çevre yolu için en büyük ödeneği bu sene aldık. Beydağ Barajı bitme noktasına geldi." dedi.

Konuşmalardan sonra Çamdibi Esnaf ve Sanatlar Odası'nın yeni binasının kurdelası kesildi. Oda Başkanı Reşat Gençtürk, Başbakan Erdoğan'a plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious