Erdoğan: Kadınlar siyasette aktif olmalı

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, ''Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 72. yıl dönümü'' dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasinin gerçek anlamda işlerlik kazanmasının, kadın erkek bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasıyla mümkün olacağını belirterek, ''Kadın hakları alanında atılan adımlar, demokratik ilerleme bakımından son derece önemlidir'' dedi.

Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere temel hukuki ve siyasi hakların, pek çok Batı ülkesinden daha önce tanındığına ve bugün medeni ve siyasi haklar bakımından Türk kadınının önünde hiçbir hukuki engel bulunmadığına dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Türkiye artık, siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel hayatın her alanında sesini duyuran güçlü kadınlarıyla da geleceğe güvenle bakmaktadır. Bu, 83 yıllık Cumhuriyetimizin başarısıdır. Ancak kabul etmeliyiz ki kadınlarımızın sosyal ve siyasal alandaki etkinliği henüz arzu ettiğimiz düzeye gelmemiştir. Onun için de gerek devlet, gerekse medya, sivil toplum örgütleri ve tek tek vatandaşlar olarak öncelikle kız çocuklarımızı eğitimden, eğitimli kadınlarımızı toplumsal hayattan dışlayan anlayışlara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.''

Demokrasinin gerçek anlamda işlerlik kazanmasının, kadın erkek bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasıyla mümkün olacağını belirten Başbakan Erdoğan, kadın hakları alanında atılan adımların, demokratik ilerleme bakımından son derece önemli olduğuna işaret etti.

Kadınların toplumsal statüsünün yükseltilmesi, sosyal ve ekonomik hayatta maruz kaldıkları ayrımcılığın ve kadınlara yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasının Hükümet'in öncelikli politikaları arasında yer aldığını belirten Erdoğan, mesajında şu görüşlere yer verdi:

''Kadınlarımızın hayatın her alanında daha aktif rol üstlenmelerini, siyasete katılmalarını teşvik etmeye, bu doğrultuda gerekli bütün adımları atmaya bundan sonra da devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle, Türkiye'de kadınlarımızın siyasal yaşama katılmaları açısından köklü bir hukuksal ve toplumsal dönüşümü ifade eden Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 72. yıl dönümünü kutluyor, bütün Türk kadınlarına, başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında başarılar diliyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious