Erdoğan: 'Karanlık tezgah kuranlar var'

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Tayyip Erdoğan, "Çocuk masumiyetinin arkasına saklanarak karanlık tezgahlar kuranlar, gençlerin tertemiz ruhlarını lekelemek, kirletmek istelenler var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, Hrant Dink cinayetini örnek göstererek gençlere, "Hiçbir genç yavrumuzun hiç bir evladımızın provokasyonlara, tahriklere alet olmamasını istiyoruz. Gençler, sizler asla bu oyunlara gelmemelisiniz. Gelmemelisiniz" şeklinde seslendi.

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yaptırılan 50 spor salonunun açılış törenine katıldı. Ümraniye Haldun Alagaş Spor Salonu’nnda düzenlenen "50 Okula 50 Spor Salonu" töreninde konuşan Erdoğan, gençlere ve ailelere öğüt verdi. Anne ve babaların çocuklarını nasıl görmek istiyorsa aynı şekilde kendilerinin de çocukları ve gençleri erdemli, başarılı, ahlaklı, faydalı, Aydın, toplumsal sorumlulukları yerine getiren, yüreği sevgi dolu bir gençlik istediklerini dile getirdi.

Hükümet olarak gençlere daha iyi bir gelecek sağlamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Erdoğan, gençlere seslenerek, "Lütfen buraya dikkat edelim. Biz elinde silah şehir eşkiyalığına özenen gençler değil, eli kalem tutan, bilgisayar tuşlarında dolaşan, ülkesi için insanlık için yararlı buluşlara imza atan, Türkiye’nin kalkınmasına, büyümesine hizmet eden, değer üreten gençler istiyoruz." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Hiçbir genç yavrumuzun, hiçbir evladımızın provokasyonlara, tahriklere alet olmamasını istiyoruz. Gençler, sizden asla bu oyunlara gelmemelisiniz. Gelmemelisiniz. Bu konuda herkesin daha dikkatli olmasını özellikle rica ediyorum." şeklinde tavsiyede bulundu.

Toplumun temeli ve çocukların iyi yetişmesi için ilk eğitim kurumu olan aile yapısının güçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan, anne ve babaların çocuklarının gelişimine daha çok katkıda bulunmak ve ilişkilerinde çevresini daha yakından gözlemlemek durumunda olduğunu kaydetti. Erdoğan, "’Benim yavrum, oğlum kızım kimlerle geziyor? Kimlerle dolaşıyor? Acaba arkadaşı kim?’ Kişi arkadaşının dinindendir bunu unutmayın. ’Bana arkadaşını söyle sana kim oludğunu söyleyeyim’ demiş büyüklerimiz. Bunu unutmayın." ifadelerini kullandı.

Erdoğan şu hususlara dikkat çekti: "Çocuk masumiyetinin arkasına saklanarak karanlık tezgahlar kuranlar gençlerin tertemiz ruhlarını, lekelemek kirletmek isteyenler var. O zehir tacirleri ile mücadele hepimizin görevidir. Veli olarak, öğretmen olarak, polis olarak, belediye olarak uyanık olmalıyız, bunların üzerine milletçe gitmeliyiz. Zehir tacirleri her zaman silahla, uyuşturucuyla gençlerimizin kanına girmiyor. Bazen kin ve nefret tohumları saçıyorlar. Bazen en masum değerlerin arkasına saklanıyorlar. Hiç kimse milli ve manevi değerlerimizi istismar etmeye, geleceğimiz olan gençlerimizin üzerinden habis emellerini gerçekleşirmeye kalkmasın. İşte son Hrant Dink olayı bunun bir örneğidir. Çocuklarımızın masumiyetine kastedenlere karşı hoşgörülü olmamızı kimse bizden beklemesin."

-İNTERNET KAFELERDE DÖNEN DOLAPLARI BİLİYORUZ-

Başbakan Erdoğan, okul önlerinde internet kafelerdeki uyuşturucu tehlikesine de işaret etti. Erdoğan, "İlkokulda bile uyuşturucuya başlayan çocuklarımız var. Kuru, sulu bütün uyuşturuculardan bu yavrularımızı kurtarmamız lazım. Onun için anneler babalar bu iş sadece hükümetle ve öğretenlerimizle olmuyor. El ele vererek çocuklarımızı bu bataklıklardan hep birlikte kurtaracağız. Yazılı ve görsel bütün medyamıza büyük görevler düşüyor." dedi.

Başbakan Erdoğan’ın hedefinde internet kafeler de vardı. "Okul önlerinde, internet kafelerde şiddetin önünü kesmek bizim boynumuzun borcudur." diyen Erdoğan, "İnternet kafeler amacının dışında yavrularımızı kötü alışkanlıklara götüren merkezler olacaklarsa karşılarında bizi bulacaklardır, bunu da bilmelerini istiyorum." şeklinde konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti: "İnternet kafelerin ıslah edilmesi için şu anda bir yasa hazırlığı içerisindeyiz. Sadece İstanbul’da 3 bin civarında internet kafe vardır. Hepsini suçlamıyorum. Ancak internet kafelerde dönen dolapları, dönen oyunları gayet iyi biliyorum. Bunların üzerine şiddetle gideceğiz bunu söylüyorum. Bu internet kafeler eğer bilgiye ulaşmaya yardımcı olacaksa bizi yanlarında bulabilirler. Ama amacının dışında yavrularımızı kötü alışkanlıklara götüren merkezler olacaklarsa karşılarında bizi bulacaklardır bunu da bilmelerini istiyorum. Bu konuda Ulaştırma, Milli Eğitim, Adalet ve Maliye bakanlıklarımız özelikle okul çevrelerindeki internet kafeler ile ilgili ortak çalışma yapıyor. Kısa zamanda bunu bitirecekler, ondan sonra bunu Meclis’e getirip yasalaştıracağız. Çocuklarımızı internet kafelerde sanal kumar oynatılan ya da gayri ahlaki ve şiddet içerikli yayın sitelere ulaşamaması için filtreleme üzerinde ayrıca çalışıyoruz. Bütün dünyada olan tedbirler Türkiye’de de alınacaktır. Biz bu konuda yasal boşlukları giderip, gelişmiş ülkelerdeki var olan tedbirleri almak için kararlı bir çalışma yürütüyoruz."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da son aylarda çocuklar ve gençler üzerindeki olumsuz durumlara işaret etti. Topbaş, "Ben bu tuzakların maksatlı çevreler tarafından kurgulandığını, planlandığını düşünüyorum. Geleceğimiz olan yavrularımızı iyi yetiştirmek için onları sportif aktivitelere yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Bir paratoner misali çocuklarımızın enerjisini bir şekilde planlamak zorundayız. İstanbul’un 17 yeriden kurduğumuz spor tesisleriyle 4 milyon insanımıza spor yapma imkanı sunuyoruz." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, Binali Yıldırım, Kemal Unakıtan, Muammer Güler, Kadir Topbaş, Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Bahçelievler Fisün Yönder Lisesi, Eyüp Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Şile 50.Yıl lisesinden yapılan canlı bağlantılarla toplu açılışları gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious