Erdoğan: 'Kaybederse AB kaybeder'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasına karşı çıkanların, çoğunlukla ortaçağ bakışına sahip kişiler olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başkan Erdoğan, AB ile yürütlen müzakerelerin kritik bir aşamaya geldiğini belirterek, önümüzdeki 10 günün, müzakerelerin devamı açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Türkiye'nin AB üyeliğinin küresel vizyonun bir gereği olduğunu, üyeliğini 21. yüzyılın en önemli projesi olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, üyeliğin kısır iç siyasi çekişmele alet edilmemesini istedi.

"Avrupa Birliği Türkiye için ne kadar gerekliyse, Türkiye de AB için o denli gereklidir" diyen Başbakan Erdoğan, AB kamuoyunda ve Avrupa basınında bu yönde bir sağduyunun geliştiğini kaydetti. Türkiye'nin sadece Avrupalı bir ülke olmadığını, Avrupa'nın zinde ve sağlıklı bir üyesi olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin AB'ye üye olmasına karşı çıkarlar, çoğunlukla ortaçağ bakışına sahiptir" diye konuştu.

Kıbrıs'ta ortaya çıkan çözümsüzlüğün nedeninin Rum Kesimi olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Bu tarihi fırsat, Rum Kesimi'nin ucuz oyunlarıyla rehin alınmamalıdır. Biz verdiğimiz sözleri tuttuk. AB'den ciddi olmasını ve verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz" dedi.

Gelinen sürecin duygusallıkla karar verilecek bir süreç olmadığına işaret eden Erdoğan, "Şunu herkes bilsin ki, Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şey yoktur. Kaybederse AB kaybeder" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious