Erdoğan: Kerkük küçük bir Irak'tır

  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kerkük küçük bir Irak'tır, asla bir etnik unsurun tapulu malı değildir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, toplantıya girişinde gazetecilerin ''Barzani'nin 'Kerkük Kürt kentidir' şeklinde bir açıklaması oldu, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu yanıtlarken, ''Böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını, açıklamanın çok yanlış olduğunu'' belirtti.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Kerkük'ün tarihi iyi incelendiği zaman, merkeziyle, kırsalıyla nasıl bir şehir olduğu ortadadır. Kerkük küçük bir Irak'tır, asla bir etnik unsurun tapulu malı değildir. Böyle bir yaklaşım tarzı da Irak'ın geleceği için çok yanlıştır. Bu, Irak'ta barışa, sevgiye, kardeşliğe gölge düşürür diye düşünüyorum. O konuda yapılacak açıklamaların da çok dikkatli yapılması gerektiğini düşünüyorum.''

Erdoğan, ''Irak'a gideceğinize dair haberler vardı, Irak'a gidecek misiniz, giderseniz kiminle görüşeceksiniz?'' sorusunu yanıtlarken de böyle bir hazırlık, ya da programın söz konusu olmadığını söyledi.

Erdoğan, ''Belki teknik heyetler bazında böyle bir çalışma olabilir. Ama liderler bazında böyle bir şey söz konusu değil'' diye konuştu.

Basın mensuplarının doğum günü tebriğini de kabul eden Erdoğan, ''Bakanlar Kurulu'nda doğum gününüz ile ilgili olarak bir sürpriz yapıldığı yönünde haberler var. Sürpriz yapıldı mı?'' sorusunu Erdoğan, ''Bugün siz nasıl sürpriz yaptıysanız, aynısını arkadaşlar da yaptı sağ olsunlar'' diye yanıtladı.

Erdoğan, ''Eşiniz size ne hediye aldı acaba?'' sorusunu yanıtlarken de ''Onu akşam göreceğiz, benim doğum günüm boş geçmez, gerekli hazırlığı yapmıştır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious