Erdoğan: Kerkük'e seyirci kalmayız

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Kerkük'te demografik yapının değiştirilmesinin ardından referandum yapılmak istenmesine seyirci kalmayacağını vurguladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük uyarısı yaptı ve orada demografik yapının değiştirildiğini ve buna seyirci kalmayacaklarını söyledi. Erdoğan, Irak konusunda Türkiye'nin hassasiyetlerini sıralarken, küresel aktörlere de barışın tesisi için çağrıda bulundu. Başbakan Erdoğan, dün yeni yılın ilk Meclis Grup konuşmasını dış politikadaki gelişmelere ayırdı. Erdoğan, AK Parti iktidarı olarak Türkiye'yi kendi bölgesinde belirleyici bir bölgesel güç ve küresel gelişmelerin yönlendirilmesinde etkin bir küresel aktör haline getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

SINIRLARIN ÖTESİNDE ETKİ

2007'nin Irak bağlamında bütün bölgesel ve küresel aktörler için ciddi bir sınav ve dönüm yılı olacağını ifade eden Erdoğan, ortak çabalarla Irak'ın istikrar, güvenlik ve siyasi birliğinin sağlanmasının bu ülkenin sınırlarının çok ötesinde etki yaratacağını savundu. Erdoğan, Kerkük'te ciddi manada demografik yapının değiştirilmesi gayreti olduğunu belirterek, "Buna seyirci kalamayız" dedi. Irak'ın petrol kaynakları ile ilgili tasarrufun hangi istikamette geliştiğini ve yönlendirildiğini gördüklerini kaydeden Erdoğan, "Açık ve net olarak söylüyorum... Irak geçmişte kötü yönetildiği için bugünlere gelmiştir. Bugünün de dünden daha iyi olduğunu hiç kimse iddia edemez. Her gün katliam haberleri alıyoruz, sokakların kan gölüne döndüğünü görüyoruz. O halde, yarın nasıl bir Irak görmek istiyoruz? İçerideki ve dışarıdaki bütün aktörler bu soruya doğru cevap veremezse, korkarım ki yarın bugünleri de ararız. Yanı başımızda bir komşumuz var, ama bu komşuyla bizim bağlarımız çok çok farklı. Bizim her türlü bağımız var. Kültür, tarih, kardeşlik, akrabalık bağlarımız var. Öyle bir yangın var ki bu yangın bizi her an rahatsız ediyor, bundan sonra çok daha farklı boyutta rahatsız edebilir" diye konuştu.

IRAK'TA KUTUPLAŞMA ENDİŞESİ

Saddam Hüseyin'in idam görüntüleri ve buna tepkilerin bu yöndeki kaygılarını doğruladığını ifade eden Erdoğan, “Bu olayın Irak'ın istikrarına, birlik ve bütünlüğüne katkıda bulunmak yerine, hem Irak'ta hem Arap dünyasında tehlikeli kutuplaşmaların daha da derinleşmesine yol açmasından endişe ediyoruz” ifadesini kullandı.

ETNİK VE MEZHEPSEL KAN DAVASI

Irak'ta etnik veya mezhep grupları arasında bir kan davası meydana getirilmemesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, “İçerideki ve dışarıdaki herkesi, kin ve nefreti tahrik edecek her türlü söz ve davranıştan uzak durmaya çağırıyorum. Bu kritik günlerde hangi mezhebe ve etnik birliğe mensup olurlarsa olsunlar; bütün Iraklı kardeşlerimizi sükunete, komşu ülkeleri yapıcı katkıya, başta ABD olmak üzere bütün küresel aktörleri birlikte çalışmaya davet ediyorum. Bu olayın Arap dünyasındaki travmatik izlerini silmek için çok çaba göstermek gerekecektir" çağırısında bulundu. "Bölgedeki gelişmelere sırtımızı dönemeyiz" diyen Erdoğan "Lübnan siyasi bir bunalımla karşı karşıyadır. Bu gerilim karşısında Türkiye olarak sessesiz kalamazdık, kalmadık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious