Erdoğan: Kitle imha silahlarına karşıyız

Erdoğan: Kitle imha silahlarına karşıyız  .50495
  • Giriş : 09.02.2008 / 17:16:00

Başbakan Erdoğan, 44. Münih Güvenlik Politikası Konferansı'nın açılış konuşmasını yaptı ve katılımcıların sorularını cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran'ın nükleer programıyla ilgili çalışmalarının kendisinde endişe yaratıp yaratmadığı şeklindeki bir soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

''Tabii ki kitle imha silahı olarak düşünüldüğünde, bizler de buna karşıyız. Ancak bir kitle imha silahı değil de bunu kendi ülkesinin ihtiyaçları için ürettiğini iddia ediyorsa, söylüyorsa bu noktada bizim de buna söyleyeceğimiz herhangi bir şey yoktur. İran, nükleer enerji konusunda özellikle elektrik üretimine ihtiyacı olduğunu iddia ediyor. Bakın biz Rusya'dan sonra doğalgaz ihtiyacımızı İran'dan karşılıyoruz. Kısa bir süre önce aşırı soğuklar nedeniyle bize doğal gaz veremediler. Şimdi dün itibarıyla yeniden doğal gaz alamıyoruz. Çünkü aşırı soğuklar sebebiyle bize doğalgaz veremez duruma düştüler. Zira kendilerine yetmiyor. Kendileri de mevcut olan doğalgazı üretebilir durumda değiller. Olaya bir de buradan bakmayı ben tavsiye ediyorum. Kaldı ki şu anda kendilerinin füze üretimi ve saire... Buna yönelik çalışmalarını biraz şöyle objektif açıdan baktığımız zaman acaba AB üyesi ülkelerde bu tür girişimlerde bulunan ülkeler yok mu? Dünya ülkeleri arasında bu tür değerlendirmeleri yaparken, bu tür üretimde bulunanlar yok mu? AB üyesi ülkeler içerisinde nükleer enerjiyi bu şekilde değerlendirme durumunda olanlar yok mu? Bunları adil bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Yani tamamıyla bir ülkeye bu noktada 'sen busun demek' adil bir yaklaşım değil. 'Ben bu değilim' diyoruz, ama birileri geliyor bana diyor ki 'hayır, sen şusun'. Bu adil bir yaklaşım değil''

-TÜRKİYE'NİN NÜKLEER ENERJİYLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI-

Türkiye'nin de nükleer enerjiyle ilgili olarak çalışmalara başlayacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bir, iki ay içerisinde ihale yapacağız. Korkarım ki yarın bazı ülkeler kalkıp bize de aynı damgayı vurabilirler. 'Siz de burada kitle imha silahı üreteceksiniz' diyebilirler. Şimdi damgayı böyle vuruyorlar diye... Benim şu anda 11 sente ürettiğim elektriği, ben böyle üretmeye mi devam edeceğim. Veyahutta doğalgazdan sürekli enerji üretme gayreti içinde mi olacağız. Biz ülkemizin başının çaresine bakmayacak mıyız? Ve bunun için ucuz enerji üretebilmenin yollarını araştırmayacak mıyız? Burada ben diyorum ki, biraz daha şöyle ölçüleri dikkatli tutarsak, kapıları açık bırakırsak ve sadece şeffaflık noktasında. Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın çalışmaları ortada. Bu çalışmaları dikkatle takip edersek, ki BM Güvenlik Konseyi olayı bir tarafa, son zamanlarda biliyorsunuz ABD İstihbarat Teşkilatı'nın yaptığı bir açıklama da var. Bu açıklamada da farklı farklı gündeme gelen bazı raporlar var. Bu raporlara da baktığımız zaman pek de durumun anlatıldığı gibi olmadığı ortaya çıkıyor.''

-''AKIL VERENLER ÇOK DA PARA VEREN YOK''-

Başbakan Erdoğan, bir katılımcının, İran'ın, Türkiye'yi kendisine önemli bir ortak olarak gördüğü şeklindeki bir ifadesi üzerine, ''Önemli bir ortak denince biz sınır komşusuyuz. Rusya'dan da doğalgaz alıyoruz, İran'dan doğalgaz alıyoruz. Şu an Türkiye'nin geneline yönelik doğalgaz kullanımı artıyor. Eğer bu doğalgaz bize gelmediği takdirde, bizim bu noktada ülkemizde meydana gelebilecek sıkıntıyı herhalde bize şu sıralar bu nasihat verenler çözmeyecekler. Kusura bakmasınlar. Biz de başımızın çaresine bakmak durumundayız. Akıl verenler çok da para veren yok. Asıl sıkıntı burada. Onun için bunu çözmek durumundayız'' dedi.

Medyanın Ludwigshafen kentinde meydana gelen yangının ardından olaya yaklaşımını da eleştiren Erdoğan, ''Dün bana soru soruldu. Bu olay Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri olumsuz etkiler mi? diye. Bu tür bir soru sormak zaten çok çirkin. Bunlar dostu dosta kırdırırlar. Bundan kurtulmak lazım. Zira siyaset kin ve nefret üzerine yapılmaz'' diye konuştu.

AB'ye tam üyelik sürecinde ilgili fasılların bloke edilmesini de doğru bulmadığını vurgulayan Erdoğan, ''Önümüze durmadan Kuzey Kıbrıs getiriliyor. KKTC'ye yapılan haksızlıklar önümüze engel olarak çıkartılıyor. Haksızlığa uğrayan Kuzey Kıbrıs ama engel olarak önümüze çıkartılan o...'' ifadesini kullandı.

-''SİVİL HALKA YÖNELİK HİÇBİR EYLEMİMİZ YOK''-

Bir katılımcının, ''Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine yönelik sınır ötesi operasyonları ile Çeçenistan'da yaşanan gelişmeleri birbiriyle bağlantılı hale getiren'' ifadeleri üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Türkiye'de ciddi oranda Çeçen vatandaşımız vardır. Burada bir karıştırma olmasın diye düşünüyorum. Ve bu Çeçen vatandaşlarımız sebebiyle oradan ülkemize yaralı olarak gelmiş olanlar olabilir. Kaldı ki, bir şeyi de çok açık bir şekilde ortaya söylemek lazım. O da şudur: Her oradaki mücadele esnasında yaralananı terörist olarak ilan edersek bu da doğru olmaz diye düşünüyorum. Bizim ülkemizdeki olay çok çok farklı. Bunları da birbirine karıştırmayalım. Bizim bu noktada kesinlikle sınır ötesi operasyonlarımızda sivil halka yönelik hiçbir eylemimiz yok. Eylemlerimiz tümüyle terörist kamplarına yöneliktir. Ama Çeçenistan'daki bölge ne yazık ki, sivil halkla terör örgütlerinin iç içe olduğu bölgeler.''

Başbakan Erdoğan, daha sonra Alman Federal Meclisi'nin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz ile görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious