Erdoğan: Kriz yıl sonuna kadar bitecek

Erdoğan: Kriz yıl sonuna kadar bitecek.7308
  • Giriş : 22.05.2009 / 17:35:00

Başbakan Erdoğan'ın Ford Transit'in Gölcük'teki fabrikasından ABD'ye ihracat töreninde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, küresel ekonomik krizin er ya da geç yerini normalleşmeye terk edeceğini belirterek, “Araç pazarı orada duruyor. Bizim Avrupa çapında büyük ve modern tesislerimiz sabit duruyor. Yarın krizi arkamızda bıraktığımızda hem üretime hem ihracata kaldığımız yerden inanıyorum ki farklı bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, Ford'un Transit Connect'in Kuzey Amerika'ya ihracatının başlaması dolayısıyla Ford Otosan'ın Kocaeli Fabrikası'nda düzenlenen törene katıldı.

Törenin yapıldığı alana Ford Transit Connect'in arka koltuğunda oturarak gelen ve araçtan inerek yerine geçen Erdoğan törende yaptığı konuşmada, bu heyecanı millete ve ülkeye yaşatan Koç Holding yöneticilerine ve Ford temsilcilerine teşekkür etti.

Bugün Türkiye'den Kuzey Amerika'ya ilk Türk üretimi ticari aracın ihraç edildiğini anımsatan Erdoğan, otomotivin ana vatanı sayılabilecek Amerika ve Kanada'ya bu ihracatın gerçekleşmesinin büyük heyecan verdiğini söyledi.

Ford Otosan'ın yatırımları ve başarılarıyla birçok alanda yüz akı olduğunu vurgulayan Erdoğan, Ford Otosan'ın, Kocaeli'ni Avrupa'daki en önemli ticari araç üretim merkezi haline getirdiğini, Ford'un en iyi üretim tesisi unvanlarını kazandırdığını, ürettiği araçlarla Avrupa'da yılın ticari aracı seçildiğini anlattı.

“Bugün de Türkiye'den Amerika kıtasına ilk ihracatı gerçekleştirerek, bu unvanlarına bir yenisini daha ekliyor” diyen Erdoğan, Türkiye'ye bu heyecanı yaşattığı için Ford Otosan'ı gönülden tebrik ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 50 yıldır Türkiye sanayisine, üretimine, istihdamına ve ihracatına sağladığı katkılardan dolayı Ford Otosan'a teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

Küresel krizin içinden geçilen böyle bir dönemde bu törenin gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu kriz er ya da geç yerini normalleşmeye terk edecek. Tüm dünyada taşlar yerinden oynuyor, dengeler değişiyor, ekonomik aktörler kendilerini gözden geçiriyor ama dalgalanma da hep böyle sürüp gitmeyecek. Araç pazarı orada duruyor. Bizim Avrupa çapında büyük ve modern tesislerimiz sabit duruyor. Yarın krizi arkamızda bıraktığımızda hem üretime hem ihracata kaldığımız yerden inanıyorum ki farklı bir şekilde devam edeceğiz. Özellikle kriz tüm dünyada sona erdiğinde Türkiye olarak son 6,5 yılda elde ettiğimiz başarıları daha ileri noktalara taşımanın gayreti içinde olacağız.”


“TARİHİ BAŞARILAR YAŞATTIK”


Başbakan Erdoğan, son 6,5 yılda Türkiye'nin potansiyelini açığa çıkarma konusunda büyük gayretleri olduğunu ifade ederek, hükümet olarak özel sektörle el ele verdiklerini ve Türkiye'ye tarihi başarılar yaşattıklarını anlattı.

Türkiye'de 2002'de 43,4'ü özel sektör ve kalanı kamu sektörü olmak üzere 58,6 milyar lira olan toplam yatırım miktarını, 2008'de 156 milyar lirası özel sektör kalanı kamu sektörü olmak üzere 193 milyar liraya çıkardıklarını belirten Erdoğan, 6,5 yıl önce 36 milyar dolar olan ihracatın, 2008 yılı sonunda 132 milyar dolara çıktığını bildirdi.

Küresel finans krizinin Türkiye'den kaynaklanmadığına işaret eden Erdoğan, “Bu, tamamıyla Amerika'da başlayan bir süreç. Biz bunu da en az zararla atlatacağımızı başından itibaren ifade ettik. Görünen gerçek o ki bunu yine en az zararla biz atlatacağız” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası döviz rezervinin 26,8 milyar dolardan 64,3 milyar dolara yükseldiğini belirterek, “Nakit iç borçlanmaya bakıldığında, biz göreve geldiğimizde ortalama vade 9,4 aydı, bugün 31,8 ay olarak rekor sürede” dedi.

Bunların güvenin, istikrarın bir ifadesi olduğunu kaydeden Erdoğan, göreve geldiklerinde yüzde 63 olan borçlanma faizinin de 6 Mayıs itibarıyla yüzde 12'ye indiğini bildirdi.

Enflasyonun yüzde 30'lardan yüzde 6,1'lere indiğini anımsatan Erdoğan, “Biz bu rakamlara geçmişimizde hiç şahit olmamıştık. Ortak hedefler doğrultusunda hep birlikte el ele, gönül gönüle çalıştık. İstikrar ve güven zemininde kendimize yeni ufuklar belirledik ve yakaladık” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bu seviyelerin yeterli olmadığını, Türkiye'nin ulaşması gereken noktanın bu olmadığını da bildiklerini ifade ederek, göreve gelmeden önce 1 milyar dolar olan ülkedeki küresel sermaye yatırımının 2007'de 22 milyar dolara çıktığını, 2008'de de 18,5 milyar doları yakaladığını anlattı.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın üzerine 250 milyar dolar daha konulması halinde 1 trilyon doların yakalanacağını ifade eden Erdoğan, bundan sonraki sürecin daha farklı olacağını söyledi.

Türkiye ekonomisinin 26. sıradan 17. sıraya yükseldiğini, hedeflerinin, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümünde ilk 10'a girmek olduğunu anlatan Erdoğan, “Kararlıyız, aynı kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bunları hayal olarak görenler olabilir, bu seviyelerin ulaşılamaz hedefler olduğu değerlendirmeleri olabilir, çıtanın çok yüksek olduğunu söyleyenler olabilir. Ama biz inanıyoruz, kararlıyız. İnanırsanız, tekeden bile süt çıkartırsınız, biz buna inanıyoruz ve başaracağız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*