'Erdoğan maçın yıldızlarından biriydi'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın Die Presse gazetesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın maçın yıldızlarından biri olduğu yorumunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Der Standard, "Profesyonel Josef Hickersberger, Zlatko Kranjcar ve Türk futbol takımı başkanı Fatih Terim'i yönlendirerek, arayı kapatma stratejisini başlatmak Hırvatistan'dan Iva Sanader'e düştü. Bu strateji son anda başarılı oldu." dedi.

Sağ eğilimli Die Presse gazetesi, Erdoğan'ın "Futbol maçının yıldızlarından biriydi." yorumunda bulundu. Gazete, "Politikada olduğu gibi oyun sahasında da hırslı bir taktikçi olarak dikkat çeken Başbakan Schüssel, galibiyetin nedeninin ''takım içindeki olumlu dayanışmaya'' bağladı. Gerçekten de Türkiye'nin AB üyeliği gibi hassas konulara bir saat süresince değinilmedi. Schüssel birçok defa Türk Başbakanı'na pas atışında bulundu. Ama Erdoğan çoğunlukla bunları değerlendiremedi." yorumunu yaptı. Die Presse, siyasi gelişmelerede atıfta bulunarak AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun "Futbol sahasında mertçe güçlü devlet ve hükümet başkanlarının karşısına dikildi" dedi. Bu yorumun yanı sıra gazete, " Budocenter'deki maçın temposu çoğu kez bundan sonraki AB katılımlarınınkini andırdı. Genişlemeden sorumlu AB Komiseri Olli Rehn bazı başbakanları korkutmayı başardı. Finlandiyalı bir soldan, bir sağdan hücuma geçerek, sonunda Erdoğan gibi iki kez gol attı." şeklinde yorum getirdi.

Liberal eğilimli Kurier gazetesi maça ilişkin yorumunda, "Gençlik yıllarında İstanbul'daki Fenerbahçe takımında oynayacakken, siyasi kariyerine öncelik vererek, son anda bundan vaz geçen Recep Tayyip Erdoğan da Avusturya Başbakanı'nından geri kalmak istemedi." dedi. Kurier, Başbakan Erdoğan'a ilişkin olarak, "Türk AB kaderi. İradesi çok kuvvetliydi, ama izole olmuş bir şekilde oynadı." yorumunda bulundu.

Avusturya'nın taloid gazetelerinden Neue Kronen Zeitung gazetesi, sahada milletlerarası bir mücadele olduğunu belirtti. Tabloid gazete, "Türk Başbakanı Erdoğan ve Hırvat meslektaşı Sanader de maharetli bir oyunculuk sergilediler." yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious