Erdoğan maden ocağına inecek

Erdoğan maden ocağına inecek.13100
  • Giriş : 28.06.2008 / 20:48:00

Erdoğan’ın 1 Temmuz'daki Zonguldak ziyaretinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesi’nde maden ocağına girerek madencilerle görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan’ın 1 Temmuz'daki Zonguldak ziyaretinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesi’nde maden ocağına girerek madencilerle görüşecek.

K Parti Zonguldak İl başkanı Hamdi Uçar, yaptığı basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesi’nde maden ocağına girerek madencilerin çalışma koşullarını inceleyeceğini kaydetti

Hamdi Uçar, İl yönetimi ve çeşitli teşkilat yöneticileri ile birlikte yaptığı basın toplantısında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın 1 Temmuz 2008 tarihinde Zonguldak’a gelerek maden ocağına gireceğini söyledi. Uçar, uçakla gelecek olan Başbakan Erdoğan’ın, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan ve zamanın Başbakanı Bülent Ecevit’in açılışını yaptığı Zonguldak Havaalanı’na ineceğini söyledi. Karayolu ile Zonguldak’ın Kozlu Beldesi’nde bulunan TTK Kozlu Müessesi’ne giderek, halka hitap edecek Erdoğan’ın konuşmasının ardından maden ocağına inerek, incelemelerde bulunacağını ifade edildi.

Erdoğan’ın işçilerin çalışma koşullarını yerinde inceleyeceğini vurgulayan Uçar, bu gezinin TTK için gerekli işçi alımı konusunda önemli derece de etkisi olacağını ifade etti. Daha önce Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in de girdiği maden ocağına Başbakan Erdoğan’ın da gezmek istemesinde, son olarak ocağa giren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Özak ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan’ın da etkili olduğunu anlatan Uçar, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik, Zonguldak’a ziyaretinde yer altı madenlerine inmesi, yeraltındaki çalışma şartlarını yerinde izlemesi neticesinde, buradaki çalışma şartlarının durumu ile ilgili çok duygulanmış ve Başbakanımız Erdoğan’a bilgi vererek, ocakları gezmesi için davette bulunmuş.

Başbakan Erdoğan, daha önce Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ve Genel Müdürlüğümüz tarafından da yapılan davetleri de göz önünde bulundurarak, ocakların etkileyiciliği konusunda düşünceleri sorduğu Meclis Başkanımız Köksal Toptan’ında olumlu fikirleri üzerine bu geziyi yapmaya karar verdi. Sayın Başbakan Erdoğan, 1 Temmuz 2008 tarihinde Zonguldak’ta yeraltına inerek Zonguldak’ta ki maden ocaklarının ve işçilerinin çalışma şartlarını yerinde görecek. Halka hitap, ocak gezisi ve yemek ikramının da yer aldığı program yaklaşık 4 saat sürecek.

Başbakan’ımızın Zonguldak ziyaretinde sadece maden ocağını gezmesi, Başbakan’ımızın ve AK Parti’nin ‘Zonguldak’ımızın maden kömürümüzün olmazsa olmazıdır’ ifadesi ile madenciye ve enerjiye vermiş olduğu önemin göstergesidir. Bizim teşkilatlarımızın, millet vekillerimizin, sendikalarımızın özellikle işçi alımı ile ilgili yapmış olduğu bir takım girişimleri de güçlendireceğini, işçi alımını hızlandıracağını umut ediyoruz. Başbakan’ın yapacağı konuşmasında da Zonguldak’a yapılacak bir takım yatırımları halkla paylaşacaktır” dedi.
Gazetecilerin soruları üzerine TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen ile aralarındaki gerginliğe de cevap veren Hamdi Uçar, kişisel problemin olmadığını ifade etti. TTK’ya işçi alımının gerçekleşeceğini, alınacak sayının net olmadığını vurgulayan Uçar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan, bir iş olgunlaşmadan ‘evet yapıyoruz’ ifadesini asla kullanmaz. Eğer alınacaksa ilgili birimler, kurumlar, yetkili organlar konuyu görüşüp ne kadar alınması gerekiyor gibi konularla ilgili ciddi ve gerçekçi bir çalışmayı yapar, gerekli bakanlara ve Başbakan’a takdim eder. İşçi alımı için şartlarımızın olgunlaşması lazım diyordum. İnsanlarımızı beklenti içerisinde bırakmamak için bu açıklamayı yaptık. O zaman koşullar olgunlaşmamıştı. Kimse işçi alınması için çalışma yapmamış ve talep etmemişti. Bir takım çalışmalar yapılıp, bizimle yani siyasilerle de paylaşılması gerekiyordu.

Biz kendi arkadaşlarımızdan ve sendikacılardan sorarak, nereye ne kadar işçi lazım olduğunu öğreniyorduk. Bu koşullarda işçi alınmasını resmi anlamda isteyemezdik. Kimseyle kişisel derdimiz olamaz, fikir telakisine çok önem veririz. Kamu kurumlarda görevli müdür ve amirler, o kurumun tek yetkili kişileridir. Biz bu konudan ziyade, bunların yapmak istedikleri çalışmalarda siyasetçilerden destek istemesi ve bu çalışmaların daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktan yanayız. Şimdi bizimde çabalarımızla bu girişimler yapıldı. İşçi alınacak, sayısı net değil.”

Başbakan Erdoğan’ın Kozlu Maden Ocağı’nı gezmesi burayı görücüye çıktığı anlamına mı geliyor sorusuna ise Uçar, “Sayın Başbakan Erdoğan’ın ‘Üzülmez, Kozlu, Karadon Müessesi’ diye bir ayrımı yok. Sendikamız ve genel müdürlüğümüz tespitlerini yaparak hangi ocağa girmesini istiyorlarsa raporunu hazırlıyor. Görücüye çıkması olsaydı Başbakan’ın kendi programı dahilinde olurdu. Bunu genel müdürümüz ve sendika başkanımızın sorunudur” cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious