Erdoğan: Millete rağmen siyaset olamaz

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, millete rağmen siyaset olamayacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, "Milletin değerleriyle kavga ederek siyaset olmaz. Bu ülkenin insanlarından bir kısmının üstünü çizmeye cüret ederek, bu milletin önüne çıkılmaz. Çıkılırsa, bu millet bunun hesabını sandıkta sorar ve soruyor" dedi.
Erdoğan, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceği açısından son derece kritik bir dönem olduğunu ve son derece önemli bir süreçten geçildiğini söyledi.
Huzur ve istikrarın devamı, daha mutlu ve müreffeh Türkiye için koydukları hedeflerin gerçekleşmesi, ülkenin kayıp yıllarını telafi etmek üzere başlattıkları değişimin tamamlanması adına bu süreci milletçe çok iyi değerlendirmek zorunda olduklarını ifade eden Erdoğan, partisinin iktidar sorumluluğu taşıdığı 4,5 yılda da hem ağır kriz şartlarının ortadan kaldırılması, hem de sosyal ve ekonomik istikrarın yakalanması yolunda çok önemli mesafe alındığını kaydetti.
Erdoğan, haklarını teslim etmemek için hakikate sırtını dönmeyi tercih edenlerin bile bu gelişmenin farkında olduklarını belirterek, şunları söyledi:
"O kadar farkındadırlar ki, bizi yıpratmak için sözlü icraatın dışında mücadeleyi minderin dışına, hatta zaman zaman söylemlerini de demokratik sınırların dışına taşımaktadırlar. Oysa biz diyoruz ki, siyasetin en temel görevi bu ülkenin, bu milletin menfaatlerini her şeyin üstünde tutmak, huzur ve istikrarı korumak olmalıdır. Üzülerek ifade edelim ki, Türk siyaseti yıllar yılı bu imtihandan alnının akıyla ne yazık ki çıkamamıştır. Bugün de kendi siyasi hesapları için milletimizin huzurunu, ülkemizin istikrarını sarsmayı göze alabilenler kendi küçük hesapları için milletimin menfaatlerini hiçe sayabilen zihniyetlere şahit olabiliyoruz. Bu zihniyetlerin ortaya koyduğu siyaset tarzını gördükçe hem biz, hem de milletimiz AK Parti’nin Türkiye için ne kadar büyük anlam ifade ettiğini çok daha iyi anlıyor, anlıyoruz."

MİLLETİN MENFAATİ
Başbakan Erdoğan, siyasetin temelinde rekabetin olduğunun farkında olduğunu, ama bu rekabetin hizmet için, üretim için, yeni perspektif, yeni açılım ve yeni ufuklar için sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.
Eğer bir yarış olacaksa, bu millete kimin daha fazla hizmet edebileceği, kimin vatandaşın hayat tarzını daha fazla yükseltebileceği, kimin geleceğe daha çok yatırım yapma yarışının içinde olacağının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yoksa siz kendi küçük siyasi hedeflerinize ulaşsanız bile ülke kaybeder, millet kaybeder. Bu ülkenin çocukları ve gençleri kaybeder. Milletin kazanmadığı, Türkiye’nin kazanmadığı bir yerde siyasetçinin bir şey kazanması mümkün değildir.
Bunun örneklerini hepimiz hatırlıyoruz. O yüzden siyasetin bütün aktörleri, kendi menfaatlerinin milletin menfaatleriyle aynı yerde, aynı istikamette olduğunu artık öğrenmelidir’ diye konuştu. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Millete rağmen siyaset olamaz. Milletin değerleriyle kavga ederek siyaset olmaz. Bu ülkenin insanlarından bir kısmının üstünü çizmeye cüret ederek, bu milletin önüne çıkılmaz. Çıkılırsa, bu millet bunun hesabını sandıkta sorar ve soruyor. Merak etmeyin. 4 Kasım’da yine soracaktır. Türkiye’ye çok kıymetli zamanını, yıllarını, on yıllarını kaybettirmiş lüzumsuz tartışmaları, boş vehimleri, kısır çekişmeleri artık bir kenara bırakmamız lazım. 40 yıldır siyaseti bu kaygan zemin üzerinde yapmaya alışmış, sırtını çatışma kültürüne dayamış, geçen zaman boyunca bu millete umut verecek, heyecan verecek bir tek cümle üretmemiş olanların bu alışkanlıklarını bırakmaları zordur. Çünkü kavgalar, çatışmalar, polemikler, bu ülkenin geleceği adına bir düşüncesi, bir projesi, bir hayali olmayanlar için en güvenli sığınak, en elverişli zemin oluyor. Dolayısıyla da kifayetsiz olanlar için bu bir bağımlılık hali alıyor. Bunların değişmesi zor, bunların gelişmesi zor. Bunlar 40 yılı tek nakaratta geçirdiler. Şimdi bunun üstüne yeni bir şey koymaları zor. Ancak inanıyorum ki, bu durumu bundan böyle kendi tabanlarına anlatmaları da kolay olmayacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious