Erdoğan: 'Müfterileri tarih affetmez'

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Partisinin iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan yine Fransa'ya seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Akıl tutulmasına yakalanan Fransa, kendi bindiği dalı kesmektedir. Umarız Fransa, en kısa zamanda bu yasanın iptalini gündeme getirir'' dedi.

Erdoğan, partisinin Edirne İl Başkanlığı tarafından Lalezar Restoran'da düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) konusuna değinerek, bu konuda önemli mesafeler aldıklarını söyledi. Erdoğan, ''Burada asıl önemli nokta, Türkiye'nin gösterdiği büyük değişim iradesini, katılım kararlılığını, AB ülkelerinin de gösterip, göstermeyeceğidir. AB idealinin temelinde bulunan evrensel değerlerin ne derece gerçekleştiği, ne derece samimiyet taşıdığı, şu anda test edilmektedir'' diye konuştu.

Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterleriyle görevini yaptığını ve sınavdan alnının akıyla çıktığını vurgulayan Erdoğan, şimdi söz sırasının AB'de olduğunu söyledi. Erdoğan, böyle anlamlı bir zamanda AB kurucu üyelerinden Fransa'nın tarihi bir gerçeğin ifade edilmesini yasaklayan bir yasa çıkarmaya girişmesinin, Avrupalı aydınları bile hayrete düşürdüğünü kaydetti.

Asılsız Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa teklifinin Fransız Ulusal Meclisinde kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Fransa yaptığımız bütün uyarılara rağmen geri adım atmamış...

Tabii, Fransa diyemeyeceğim, Fransız parlamentosundaki bazı siyasetçiler... Ve bu ilkel, çağdışı, medeniyetten nasibini almamış bu yasayı çıkarmış ve Fransa'yı böylece orta çağ karanlığına dönüştürmüşlerdir.'' Dar görüşlü bazı siyasetçilerin Fransa'yı böyle bir ayıpla yaşamak zorunda bıraktığını kaydeden Erdoğan, sabah saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın kendisini aradığını anlattı.

Erdoğan, şöyle devam etti: ''Cumhurbaşkanı Chirac, (Üzgünüm, sizin açıklamalarınızı duyuyorum, izliyorum, hak veriyorum. Elimden geleni bundan sonraki süreçte yapacağım) dedi. Tabii ben de kendilerine (mensubu olduğunuz partiniz mensuplarının bu oylamaya katılmaması da bizi üzmüştür) dedim. Çünkü özgürlükler ülkesinden bu sesin çıkmaması gerekti.''

-''KAYBEDEN FRANSA OLUR''-

Fransa meclisinin kararının teklifin yasalaşması için tek başına yeterli olmasa bile, ortaya bir gerçek çıktığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: ''Yapılan vahim bir hatadır. Fransa da dahil olmak üzere AB kamuoylarında da bu yasaya karşı bilimsel tutarlılıktan, temel hak ve özgürlüklerden yana sağduyulu büyük bir tepki oluşmuştur. Tarih bu sağduyulu tepkilere kulak tıkayarak yanlışta ısrar edenleri mutlaka yargılayacaktır.

Herkes şunu iyi bilmelidir ki iftiralar kanunla güvence altına alınamaz. Müfterileri de tarih affetmez. Bu hem bilime, hem tarihe, hem özgürlüklere vurulmuş bir darbedir. Ben bunu 'akıl tutulması' diye ifade ettim. Akıl tutulmasına yakalanan Fransa, kendi bindiği dalı kesmektedir. Umarız Fransa en kısa zamanda bu yasanın iptalini gündeme getirir ve vahim yanlıştan döner. Aksi halde kaybeden Türkiye değil Fransa olur.''

-''KAMUOYUNDA İNFİAL VAR''-

Erdoğan, bundan en çok Avrupa değerlerinin zarar göreceğini ve batının bundan dolayı ''çok yüzlü'' olarak değerlendirilip yargılanacağını ifade ederek, ''Yüzyıllardır beraber yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımızda, özellikle ülkemizde, kamuoyumuzda da infial var. Ermeni vatandaşlarımız da rahatsız'' dedi. Böyle bir rahatsızlığa elbette tahammül gösterilemeyeceğini, ancak kamuoyu ile siyaset ve iş çevrelerine bir çağrıda bulunmayı gerekli gördüğünü kaydeden Erdoğan, ''Göstereceğimiz haklı ve gerekli tepkiler, sağduyu sınırlarında kalmalıdır. Yüzyıllardır dünyaya adalet ve barış getiren bir medeniyetin mirasçıları olarak bizim milletçe alnımız ak, başımız diktir. Geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de adaletin ve barışın bayraktarlığını yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious