Erdoğan muhalefeti bombaladı (Canlı)

Erdoğan muhalefeti bombaladı (Canlı).8444
  • Giriş : 02.06.2009 / 12:13:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:22:13

Başbakan, AKP Meclis Grup toplantısında konuşuyor. Mayınlı arazi için İsrail iddiasını ortaya atan muhalefeti topa tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN BAŞLIKLAR

- AK Parti ezberleri bozan, dar kalıpları aşma gayreti içinde olan bir partidir. Nitekim 6.5 yıldır girdiğimiz 4 seçimden birinci parti olarak çıktık. Bu yönüyle siyasi tarihe imzasını atmış bir partiyiz.

2002'de iktidarı devraldığımızda nasıl bir heyecan içindeysek, bugün de bu duygularımızı da eksiltmeden kararlılık içinde geleceğe doğru yürüyoruz.

- Bu hareket bu parti 6.5 yılda çok büyük değerler kazandırdı. Biz 6.5 yıl boyunca her konuda çözümden yana olduk. Bazı sorunların mutlak bir çözüm yolu olmayabilir. Tek bir çözüm yöntemi bulunmayabilir. Ancak önemli olan çözüm süreçlerini başlatmak. Samimiyetle ortaya bir gayret koyabilmektir. Biz çözüm süreçlerini baltalamak isteyenlere karşı herkese düşen sağdyuyu iyi niyeti ortaya koymaktır, bunun gayreti içerisinde olduk.

- Biz diyoruz ki herkes sorunun değil, çözümün bir parçası haline gelmek durumdadır. Önemli olan karanlığa yumruk sallamak değil, aydınlık için bir mum yakmaktır.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

- İktidar partisi başkanı olarak şunu söylemek istiyorum. Muhalefet iktidar kadar dinamik, hızlı üretken olmalıdır. Muhalefet Türkiye'nin meseleleri konusunda iktidar kadar çözüm arzulamalıdır. Yöntemler konusunda farklı düşünebiliriz, bu anlaşılabilir. Ama çözümsüzlüğü biz çözüm olarak benimseyen muhalefet, bu anlayışıyla Türkiye'nin hiçbir yere gidemeyeceği noktasında gayret gösteren bir anlayışın temsilcisi olmuştur.

- Dikkat ediniz, 6.5 yıldır hangi meseleye el attıysak, karşımıza hamaset çıktı. Türkiye'nin meseleleriyle birlikte sadece 'istemezük' diyen bir muhalefetle de mücadele etmek zorunda kaldık.

Flash Animasyonu

MAYINLARIN TEMİZLENMESİ
- Şimdi aynı tavrın, mayınlı bölgeleri temizlemeyle ilgili yasa tasarısında yeniden uygulandığını hep birlikte müşahede ediyoruz.

- Bu bizim için özellikle çok hassas bir konu. Zira bu denli izan, insaf dışı bir yaklaşımla ortaya konulan bir kanun tasarısı, hakaret ve eleştiri birbirine karışmış şekilde gündemde tutulmaz.

- Konfiçyus'un bir sözü var. “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak tehlikelidir”

TASARININ NERESİNDE İSRAİL YAZIYOR?

- Yasa tasarısı 6 maddeden oluşuyor. Ama muhalefet temsilcilerinin ya da yazarların tenezzül edip bu bir sayfalık metni okumamış olması son derece anlamlıdır. Okumuyorsunuz, hiç olmazsa bu tasarıyı getirenlerle bunu bir konuşun. Burada ne demek isteniyor? Okuyup anlamayı bir kenara bırakın, komplo teorileri üreterek meseleyi olmayan bir noktaya taşıdılar. Bir süre sonra kendi yalanlarına kendileri bile inanır hale geldiler.

- İhaleyi İsrailliler aldı. Yahu bunu neye dayanarak söylüyorsun? Eğer bir yasa, ihale kanunu bununla konuşuyorsan, ihale yapılmadan bunu nasıl söyleyebilirsin? Adrese teslim bir ihale diyorsun, neye göre bunu söylüyorsun? Bu bir sayfalık metnin neresinde var.

- İhale herkese açık olan bir uygulamadır. Ama anlıyorum ki, bu adamların hayatlarında yaptıkları bir ihale bile yok. Bunlar ihale nedir bilmiyor. Kamu ihale kanunu nedir bilmiyor. Bizim iktidarımız her ihalesini şeffaf, medya huzurunda yapmıştır. Bizim bu noktada herhangi bir sıkıntımız yok. Neresinde bunun İsrail yazıyor.

- Efendim dünyada İsrail'den başka bu işi yapan yokmuş. Hemen şurda OSTİM'e gidersem var mı yok mu görürsün. Bu ülkede nelerin olduğundan, nelerin yapılabileceğinden haberleri yok. Sadece karalama, iftira bununla acaba biz milletin bu noktadaki yaklaşımını nasıl lehine çevirebiliriz diyorlar.

- Hudut delindi, sınırlarımıza yabancılar gelip yerleşti, en verimli topraklarımız peşkeş çekildi, güvenliğimiz huzurumuz her şey buharlaşıverdi.

- Öncelikle bu sınırsız muhalle muhalefeti alkışlıyorum. Bu sınırsız hayal gücünü, memleketin hayrına değilde, komplo teorilerine ziyan ettikleri içinde üzüntü duyuyorum.

BU YASA TASARISINI OKUDUNUZ MU?

- AK Parti olarak çok ağır ithamlar duyduk. Ağza alınmayacak ithamlar sarf edildi. Bu tasarının mayın temizleme işini doğrudan İsrail'e verildiğini söyleyecek kadar ileri gittiler.

- Şimdi ben burada bunları söyleyenlere açık açık söylüyorum. Siz bu yasa tasarısını okudunuz mu? Okuduysanız anladınız mı? İsrail'i nereden çıkardınız? Bu tasarının neresinde İsrail var?

- Kaldı ki onay makamı bir şeyi onaylamadan sen kalkar, İsrail'li firma buradadır dersin. Eğer bu mümkün olmazsa, sonraki seçeneğe geçilecek. Nedir o seçenek? Hatta bu daha da değişebilir. Arazinin mayınlarda temizlenme karşılığında, tarımsal faaliyetler şeklinde kullanılarak ihaleye çıkarılması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*