Erdoğan nisan ayına kadar susacak

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan Türkiye’yi ziyaret edecek olan Papa’yla neden görüşemeyeceğini açıkladı. Erdoğan, ‘cumhurbaşkanlığı seçimi’ konusunda konuşmama kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Medeniyetler İttifakı toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan Nisan ayına kadar ‘cumhurbaşkanlığı seçimi’ konusunda konuşmama kararı aldığını söyledi. Erdoğan Papa’nın ziyaretinde Türkiye’de olmamasının altında bir şey aranmaması gerektiğini belirterek “NATO toplantısında bulunma zorunluluğum var. Başka sebep yok” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, basın toplantısında medeniyetler ittifakını gerçekleştirmek için ortaya atılan önerileri hayata geçirmek amacıyla, izleme mekanizması ve sekretarya kurulucağını sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışacaklarını belirtti.

İspanya Başbakanı Zapatero da fanatiklerin çalışmalarına engel olacaklarını vurguladı. Başbakan Erdoğan ise fanatizme ve radikalizme prim vermelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

ANNAN: KIBRIS SORUNU BM’NİN ÖNÜNDE

BM Genel Sekreteri Kofi Annan gazetecilerin Kıbrıs sorunu konusundaki sorularına; konunun hala BM’nin önünde olduğunu belirterek “Biz Birleşmiş Milletler’iz. Hala Kıbrıs konusunun içindeyiz. Bir temsilcim şu anda güven artırıcı önlemleri hazırlıyor. Diyaloğun başlaması için hazırlıklar yapıyor. Sayın Talat ile Cenevre’de buluşacağım. Herkes Kıbrıs sorununun BM’nin elinde olduğunu ve en iyi şekilde çözmeye çalıştığımı biliyor. Benden sonraki genel sekretere de bu sorunu en iyi şekilde çözmesi için yardımcı olacağım” yanıtını verdi.

PAPA’NIN ZİYARETİ

Başbakan Erdoğan da basın toplantısında, Türkiye’yi ziyaret edecek olan Papa’yla neden görüşmeyeceğine ilişkin soruya, “Papa, Sayın Cumhurbaşkanının davetlisi olarak Türkiye’ye geliyor. Kendisi ile Cumhurbaşkanı görüşecek. O günlerde NATO’nun Litvanya’da zirve toplantısı var, Papa Türkiye’ye geliyor diye ben NATO zirvesine katılmayayım mı?” yanıtını verdi.

Erdoğan Nisan ayına kadar ‘cumhurbaşkanlığı seçimi’ konusunda konuşmama kararı aldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious