Erdoğan: "Operasyon konusunda gaza gelmedik!"

Erdoğan:
  • Giriş : 22.12.2007 / 08:21:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 10:04:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: 'Devlet yönetimi anlık heyecanlarla olmaz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörün, sadece Türkiye'nin değil, bütün insanlığın baş belası olduğunu belirterek, ''Bütün insanlık, bu teröre karşı ortak mücadele vermek zorundadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

''Türkiye seninle gurur duyuyor'' tezahüratları arasında kürsüye çıkan Erdoğan, ''Ben de sizlerle gurur duyuyorum'' dedi.

Kurban Bayramı'nın millet, İslam alemi ve tüm insanlık için hayırlara, barışa, kardeşliğe, sevgiye vesile olmasını Allah'tan temenni eden Erdoğan, ''Farklı bir zaman, zemin içerisinde, farklı bir atmosfer içerisinde bu Kurban Bayramı'nı kutluyoruz'' diye konuştu.

Hükümete sınır ötesi operasyon konusunda yetki veren tezkerenin, TBMM'de 507 oyla kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, ''Bu tezkere, Cumhuriyet tarihinin en önemli kabul oyunu almış bir tezkereydi. Tabii ki bu tezkereyi aldıktan sonra da bizler hükümet olarak ilgili kurum ve kuruluşlarımızla sürekli müşavere içerisinde olmak suretiyle bu emaneti hakkıyla hedefine ulaştırmanın gayreti içerisinde olduk, oluyoruz, olacağız'' dedi.

''DEVLET YÖNETİMİ ANLIK HEYECANLARLA OLMAZ''

Devlet yönetiminin hamasetle olamayacağını belirten Erdoğan, ''Devlet yönetimi öyle anlık heyecanlarla olmaz. Devlet yönetiminde aklıselim egemen olacak. Devlet yönetiminde bilgi egemen olacak. Devlet yönetiminde tecrübe egemen olacak ve karar verdiğiniz zaman da her zaman söylediğim gibi bir vereceksiniz ama pir vereceksiniz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Tabii bize, belki tabir biraz ağır olacak ama gaz vermek isteyenler oldu. Eğer bu gaza bizler gelmiş olsaydık veya gelecek olsaydık, bu, bir stratejinin hayata geçirilmesi olmazdı. Bu, bir taktik uygulamanın hayata geçirilmesi olmazdı. Bu olsa olsa sadece birilerinin tatmin olması olurdu.''

Birileri istedi diye adım atmadıklarını belirten Erdoğan, aklıselim neyi istiyorsa, neyi emrediyorsa, bilgi neyi gerektiriyorsa, tecrübe nereye istikamet veriyorsa bu adımı attıklarını ve devam ettiklerini söyledi.

Bir hava harekatı gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, bu harekattan önce yoğun bir diplomasi trafiği, siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal birçok adımlar atıldığını belirtti.

''HAKLI OLMAK HER ZAMAN YETERLİ DEĞİL''

Türkiye'nin uluslararası hukuka göre hakları bulunduğunu, ancak haklı olmanın her zaman yeterli olmadığını belirten Erdoğan, bu haklılığı kabullenecek ve bunu da bütün dünyada lehimize lobiler oluşturacak şekilde anlatacak birilerine ihtiyaç bulunduğunu, bu oluşturulmadığı takdirde yalnız kalınacağına dikkat çekti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Öyle oldu ki, bir taraftan Körfez, bir taraftan Avrupa Birliği üyesi ülkeler, bir taraftan Amerika seyahati... Bütün bunların neticesinde de hamdolsun bu noktada güzel bir atmosfer, olumlu bir atmosfer oluştu ve adımlar atıldı, atılıyor ve bundan sonra da atılacak. Çünkü bu konuda kararlıyız. Niye kararlıyız? Terör, sadece Türkiye'nin baş belası değil, bütün insanlığın belası. Bütün insanlık, bu teröre karşı ortak mücadele vermek zorundadır. Bugün bize, yarın bir diğerine, dün bir başkasındaydı, bundan sonra bir başkasında... Dolayısıyla bu ortak mücadeleyi birlikte vereceğiz ki insanlık, o arzuladığı huzur ortamını bulsun ve o zaman bayramlar bayram gibi kutlansın.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Atatürk'ün ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak bir amaçsa, bugüne kadar gelenler maalesef bu amacın semtine bile uğramadılar'' dedi.

Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Kurban Bayramı'nı büyükleri, ilimlerinden istifade ettikleri hocaları ziyaret ederek kutladıklarını söyledi. Erdoğan, ''Bu dayanışmayı, birlikteliği, beraberliği, geleceğe yönelik yıkılmazlığımızı getiriyor. Yıkılmayacak bir millet, bu kalpler, bu temeller üzerinde yükselir'' dedi.

Erdoğan, bu milletin ne yapılırsa yapılsın yıkılmayacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Hangi şer güç, hangi hileleri uydurursa uydursun, bu milleti inşallah yıkamayacaklar. Yeter ki biz kendi içimizde fitneye, fesada yer vermeyelim. Biz yapmadıklarını söyleyen değil, yaptıklarını söyleyenlerden olacağız. Onun için ne aldatan ne aldanan olacağız. Mevlana, 'Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün' diyor. 'Perdenin arkasında farklı, önünde farklı oynama' diyor. 'Gel gel' diyor da ama 'geldiğin gibi dön' demiyor. 'Buradan aldıklarınla farklı bir Ahmet, Mehmet olarak dön' diyor. Yani 'burası seni nasıl terbiye ediyorsa öyle kal' diyor. 'Olduğun gibi kal' demiyor. O zaman benim oğlum, dua okur döner döner yine okur. Patinaj yapıp geri gidenlerden olmak istemiyoruz. Biz dikkatli, emin adımlarla gideceğiz ve maksada ulaşacağız.''

Erdoğan, bu milletin artık kaybedecek zamanı olmadığını, açık olan makasın kapatılması gerektiğini ifade ederek, hedeflerine varmak için çalışacaklarını söyledi.

''Hedefe vardık, vardık varamadık zarardayız. Bir günü bir gününe eşit olan zarardadır'' diyen Erdoğan, zararda olmak istemediklerini, amaçlarının kar etmek olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, göreve geldikleri günden bu yana kişi başına düşen milli gelirin 7 bin YTL'ye dayandığını belirterek, yazılı ve görsel medyanın bunu yazması gerektiğini ifade etti.

''DURMAK YOK YOLA DEVAM''

Türkiye'nin 79 senede 181 milyar dolar milli gelire ulaştığını, 5 yılda ise 307-308 milyar dolar eklediğini ifade eden Erdoğan, bu rakama yatarak değil, hep beraber koşarak ulaşıldığını kaydetti.

Bunun için de yeni döneme girerken ''Durmak yok yola devam'' dediklerini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz sıfırdan başlamadık. Devam eden bir yolculuğumuz var. Bu yolculuğumuzu kararlılıkla devam ettiriyoruz. Atatürk'ün ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak bir amaçsa, bugüne kadar gelenler maalesef bu amacın semtine bile uğramadılar. Bunlar

Atatürkçüyüz diyorlar ya inanmayın. Bunlar Atatürk üzerinden geçinenler. Eğer samimilerse bu hedef neden gerçekleşmedi? Şimdi biz bunu gerçekleştiriyoruz ama biz Atatürk üzerinden geçinmiyoruz. O amaca, o hedefe varmak suretiyle Atatürk'e olan bu noktadaki muhabbetimizi ortaya koyuyoruz.''

Laf değil, iş üreteceklerini vurgulayan Erdoğan, 2013 yılı sonunun, belirledikleri hedefi aştıkları yıl olacağını belirtti.

Bu törenin dün akşam yapılmasına karar verildiğini anlatan Erdoğan, kalabalık salonu göstererek, ''İşte teşkilat bu'' dedi.

Bu sözler üzerine partililer ''Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganlarıyla ve alkışla karşılık verince Erdoğan da, ''Ben de sizinle gurur duyuyorum'' diyerek alkışladı.

YEREL SEÇİMLER

Başbakan Erdoğan, 2009 yılının Mart ayında yerel seçimlerin yapılacağını anımsatarak, bu seçimlere yoğun bir şekilde hazırlanılmasını istedi.

İstanbul'daki AK Partili belediyelerin mevcudun üzerine yenilerini ilave etmesini isteyen Erdoğan, basit ihtiraslar içinde olunmaması gerektiğini söyledi.

Belediye başkanları, meclis üyeleri ve il genel meclisi üyeleri adaylarının vicdan ve insaf ölçülerine göre seçilmesini isteyen Erdoğan, ''İdeal olanı yakalayacağız. İliyle, ilçeleriyle, beldeleriyle, mahalleleriyle, köyleriyle, en ücra köşeye kadar bunu gayet başarılı bir şekilde sürdürmemiz lazım. Eğer biz başarıya kilitlenmişsek o zaman hiç durmadan yoğun bir gayretle çalışmalıyız'' diye konuştu.

Türkiye'nin lokomotifi olan İstanbul'un 81 ilin özeti olduğunu ifade eden Erdoğan, buradaki havanın 81 ili etkileyeceğini ve ülkedeki tüm ilçeleri kuşatacağını kaydetti.

İstanbul'daki tüm teşkilatın el ele vererek çalışması gerektiğini kaydeden Erdoğan, kadın ve gençlik kollarının çalışmalarda önemli rol oynayacağını söyledi.

Teşkilattan bulundukları sohbetlerde özellikle terör konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Erdoğan, ''Terör örgütü hiçbir zaman benim Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi olamaz. Onlar terörden nemalanan bir yapıdır. Onların ideolojisinde yamalanmak vardır. Bu konuda da benim Kürt kökenli vatandaşlarım istismar edilmektedir'' dedi.

3 KIRMIZI ÇİZGİ

AK Parti'nin ayrım yapmaksızın bütün ülkeyi kucakladığını ifade eden Erdoğan, ''3 kırmızı çizgimiz var. Bunlardan birisi etnik milliyetçiliği kabul etmiyoruz. Ne kadar etnik unsur varsa bize söylenen 36, 30 olabilir, 25 olabilir önemli değil. Biz etnik unsurların hepsini kabul ederiz ama etnik milliyetçiliği kabul etmeyiz. Bizi birleştiren anayasal vatandaşlık noktasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Kimse bunun dışında konuşmamalıdır. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet diyoruz'' diye konuştu.

Bölgesel milliyetçiliğe de karşı oldukları vurgulayan Erdoğan, ''780 bin kilometre karenin 780 bin kilometre karesi de modern, çağdaş olacak ve dünyadaki modern gelişmelerden nasibini alacak'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ülkenin batısındaki illerde okullar modern olurken, Patnos'u, Ağrı'yı, Kars'ı, Muş'u, Hakkari'yi ve Van'ı okulsuz bırakamayacağını söyledi. Erdoğan, hepsini üniversitesine varıncaya kadar aynı imkanlara ulaştıracaklarını kaydetti.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''81 ile 81 üniversite dedik, beyefendiler rahatsız oldu. 'Bu hükümet durmadan üniversite yapıyor, peki öğretim üyesi nerede' dediler. Öğretim üyesini ben yetiştirmeyeceğim ki, sen yetiştireceksin. Üniversite kurulması için biz parlamentodan kanunlarımızı çıkarırız, binalarını yaparız ama onun içine öğretim üyesini de lütfen YÖK sen gönder. Ha yapamıyorum dersen, ver bize biz yetiştirelim. Onu da yaparız ama bu yetki şimdi sende, sen yetiştireceksin. İnşallah şimdi o da olacak.''

Başbakan Erdoğan, ülkedeki 9 ilin dışındaki tüm illerde üniversite bulunduğunu belirterek, üniversitesi olan illerin havasının, dünyaya bakışlarının değişeceğini anlattı.

Anadolu'daki illerdeki üniversitelere tıp fakülteleri de açtıklarını belirten Erdoğan, 10 yıl sonra Türkiye'nin bu illerinde birçok sorunun hallolacağını söyledi.

Erdoğan, Cumhuriyet'in 100'üncü yılına Türkiye'nin çok farklı gireceğini vurguladı.

Göreve geldiklerinden bu yana 78 adalet sarayı açtıklarını, 27-28'sinin açılışa hazır olduğunu, bir o kadarının da inşaatının devam ettiğini anlatan Erdoğan, yapılan adalet saraylarının o bölgenin yerel mimari anlayışını da ortaya koyduğunu söyledi.

Ulaşım alanında yapılanlara da değinen Erdoğan, yapılan duble yolların bazı yerlerde 3 gidiş, 3 geliş olduğunu ifade etti.

Erdoğan, ''Yeni valilerimize hep şunu söylüyorum. Baktınız ki burası devlet arazisi 3 gidiş, 3 geliş yapın. Hiç kamulaştırmayı bekleme. Vur dozeri 3 gidiş, 3 geliş. Yollarımız ne kadar genişse, kazalarımız da az olur'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizde inancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz, bizde düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz. Çünkü düşüncenin yaptırımı silah değildir, düşüncenin yaptırımı güçlü düşüncedir'' dedi.

Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı'nın hakim savcı ve milletvekillerine trafikte ayrımcılığı kaldıran bir çalışma içinde olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

''Artık milletvekili, hakim, savcı kimse için trafikte ayrımcılık yok. Bu haberler birilerini rahatsız etti. 'Böyle bir çalışma olmaz' dediler. Birileri hız yapıp birileri ağır giderse olur mu? En yüksek limit 120 ise 120'dir. Yani trafik kazaları hakime, milletvekiline torpil geçmiyor ki, o da yapıyor kazayı. Dolayısıyla biz bunlara hep beraber dikkat edeceğiz. Fevkalade haller olur, ayrı mesele ama bunun dışında olmaz. Birçok belgede promil filan da bayağı yüksek çıkıyor. Bazı durumlarda senin sağlam olman, arabayı dikkatli kullanman işi halletmiyor. Karşındaki kafayı bulmuş. Onun için de orada masum vatandaşlarımızı kaybediyoruz. Biz trafik kazalarında verdiğimiz kadar savaşlarda kayıp vermedik.''

Başbakan Erdoğan, TOKİ'nin de yoğun şekilde çalıştığını, 286 bin konut inşa edildiğini, bunların 154 bininin teslim edildiğini ifade ederek, TOKİ'nin kar amacıyla yaptığı binalardan elde edilen gelirin de yoksullar için ev yapımında kullanıldığını anlattı.

Erdoğan, köylerin elektrik sıkıntısını çözmek için bütçeden 1,5 milyar YTL bütçe ayırdıklarını belirtti.

''DİNSEL MİLLİYETÇİLİK YAPMIYORUZ''

Dinsel milliyetçilik yapmadıklarını anlatan Erdoğan, son yıllarda Trabzon, İzmir ve Malatya'da yaşanan olayların kendilerini üzdüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Bizim dinimizde bunun yeri yoktur. Hiçbir Müslüman, 'burada bu Hristiyan Müslümanlar'ın aleyhine bir çalışma yapıyor' diye, gidip bir farklı dinin temsilcisini öldüremez. Böyle bir hak yoktur. Bilgin varsa gidip anlatırsın. Kaldı ki, bizde inancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz, bizde düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz. Çünkü düşüncenin yaptırımı silah değildir, düşüncenin yaptırımı güçlü düşüncedir'' diye konuştu.

3 kırmızı çizgileri olan etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliğe karşı olduklarını ifade eden Erdoğan, ''Biz bu 3 kırmızı çizgiyi ülkede hakim kıldığımız anda Batı bile bizi farklı anlayacaktır'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Alman sosyal demokratların hazırladıkları kitapta ''Türkiye'nin sosyal demokratlarına yer vermediklerini, bu kitap için AK Parti'den yazı istendiğini'' ifade etti. Erdoğan, ''Niye? Çünkü Türkiye'de sosyal demokrat geçinenlere 'siz sosyal demokrat değilsiniz' diyorlar. 'Türkiye'nin muhafazakar demokratları uygulamalarını sosyal demokrat olarak yapıyor' dediler ve bizden bunu istediler. Bu neyi gösteriyor? Hatta bizi, 'Sosyalist Enternasyonal'e alalım' diyorlar. Dedim ki, 'CHP'yi çıkarın gelelim'' şeklinde konuştu.

''BU İKTİDAR VATANDAŞLARIN KAPISINI ÇALDI''

Başbakan Erdoğan, sosyal adalet anlayışının mayalarında olduğunu belirterek, onun için fakir fukaranın sofrasında oturduklarını ve onlara yardım ettiklerini söyledi.

''AK Parti'nin oylarını yemek ve kömür dağıtarak aldığı'' yönünde eleştiriler bulunduğunu dile getiren Erdoğan, ''Tamam da bugüne kadar sizin aklınız neredeydi? Siz de iktidara geldiniz, gittiniz, niye fakire fukaraya kömür dağıtmadınız? Benim fakirim dondu soğuktan, bir gün evinin kapısını çalıp da acaba vali bey, 'ben sana kömür getirdim' dedi mi? Demedi ama şimdi benim valim kapı çalıyor, 'ben sana kömürünü getirdim' diyor. Nereden nereye geldik'' diye konuştu.

Erdoğan, herkesin iş ve imkan sahibi olmayabileceğini ifade ederek, ''Çevremizde var, niye görmüyoruz beyler? Biz sizden aldık bu iktidarı. İktidarı aldığımızda ülke çok varlıklıydı da bizim dönemimizde mi yoksul oldu? Ama siz benim vatandaşlarımın kapısını çalmadınız. Bu iktidar onların kapısını çaldı'' dedi.

İstanbul'da her gün 600-700 aracın trafiğe girdiğini belirten Erdoğan, ''Hani bazen deniyor ya 'vatandaşta para filan yok'... Var yani bir yerde bir şeyler'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin çekim alanı haline geldiğini, tarımda farklı bir dönem başladığını, hayvancılığı teşvik ettiklerini anlattı.

DIŞ POLİTİKA

Konuşmasında dış politika konusuna da değinen Erdoğan, iktidarın dış politika alanında onurlu bir 5 yıl geçirdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, bugüne kadar Türkiye'ye rağmen yapılan işlerin artık Türkiye ile beraber yapıldığını ifade ederek, artık dünya devletlerinin Türkiye'nin ne düşündüğünü sorduğunu söyledi. Türkiye'nin Orta Doğu'da etkin bir ülke olduğunu anlatan Erdoğan, Türki cumhuriyetlerle de yoğun bir çalışma sürdürüldüğünü dile getirdi.

Erdoğan, düşman üreten değil dost kazanan Türkiye istediklerini belirterek, ''Yeter ki enerjimizi içerde değil dışarda kullanalım'' dedi.

''Türkiye için bir çivi çakanın başları üstünde yeri olduğunu'' ifade eden Erdoğan, konuşmasını ''Biz hiç gocunmayız. Hep birlikte çalışarak amacımıza ulaşacağız. İnançlıyız, başaracağız'' diye tamamladı.

Başbakan Erdoğan, salondaki bir partilinin, ''Yaptıkların için teşekkür ederiz, Allah yolunu açık etsin'' sözü üzerine, bu kişiyi, ''Turan Baba, Camialtı'ndan antrenörüm. Turan abi bizim eski Galata'nın birinci ligde olduğu zaman benim antrenörümdü'' diyerek tanıttı.

Bayramlaşma törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Hayati Yazıcı ile Nazım Ekren, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Egemen Bağış ile milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

Erdoğan, konuşmasının ardından partililerle tek tek bayramlaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious