Erdoğan: Özgüvenimizi milletten alıyoruz

  • Giriş : 29.05.2007 / 16:07:00
  • Güncelleme : 29.05.2007 / 18:27:33

Erdoğan, siyasetteki üsluplarının, aslında milletin üslubu olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasetteki üsluplarının, aslında milletin üslubu olduğunu ifade ederek, ''Herkes bilmelidir ki siyasetteki üslubumuz gibi, bizim yaşama biçimimiz, milletimizin yaşama biçimidir'' dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmaya, İstanbul'un fethinin 554. yıldönümünü kutlayarak başladı. Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'u farklı inanç ve kültürlerin barış içinde yaşadığı bir bilim ve kültür merkezi haline getirdiğini söyleyen Erdoğan, ''Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin sembol şehri olan İstanbul, farklılıkların bir arada, barış içinde yaşayabildiği dünya idealinin ulaşılabilir bir hedef olduğunun en canlı kanıtıdır'' diye konuştu.

İstanbul'da yaşayanların, Fatih Sultan Mehmet'in kente girişinde, ''Başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi arzu ederiz'' dediklerini hatırlatan Erdoğan, İstanbul'un medeniyetler ittifakında sembol şehir olduğunu söyledi.

-''BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİ''-

Türkiye için başarılarla dolu bir iktidar dönemini, Türkiye'ye yakışır bir vakar ve onurla tamamladıklarını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Ülkemizin gelecek hedefleri için yeni bir koşunun başlangıç noktasındayız. Bugüne kadarki bütün grup konuşmalarımızda, istişare toplantılarımızda, siyasi vurgularımızın ağırlık noktası, siyaset kurumunun itibarı olmuştur. Özellikle demokratik istikrarı korumak olmuştur. Tam bir hukuk devletine kavuşmak olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin birinci sınıf bir demokrasi ile idaresi için, adalet ve kalkınması için AK Parti grubu olarak bütün gücümüzle çalıştık.

Türkiye, rakamlara sığmayan büyük bir dönüşümü başarıyla gerçekleştirdi. Siyasetin çıtasını, demokrasinin düzeyini, halkımızın yaşam standartlarını bir daha aşağıya inmeyecek şekilde yükseklere çıkardık. Türkiye'nin hayrına, Türk milletinin yararına olan hiç bir adımı atmakta bugüne kadar tereddüte düşmedik. Bütün zorluklar karşısında yılmadan, dimdik durduk. Bundan sonra da tereddüt etmeyecek ve onurlu duruşumuzu özenle muhafaza edeceğiz.''

-ÜSLUP-

Erdoğan, siyasette duruşlarının, üsluplarının, politik mülahazalarla belirledikleri, taktik olarak tayin ettikleri bir duruş olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kendi doğal duruşumuzdur. AK Parti olarak, adalet ve kalkınma idealine gönül veren bir parti olarak, bizim siyasetteki üslubumuz, aslında iyi düşünülürse milletimizin üslubudur. Biz bu üslubu, reyting rekorlarına bakarak, ajanslardan sipariş olarak devralmadık. Maskesiz bir siyaset için yola çıktık. Sizler, AK Parti kadrolarıyla siyaseti ağırlıklarından hep beraber arındırmanın kavgasını verdiniz; bunu da büyük ölçüde hep birlikte başardık.

Herkes bilmelidir ki siyasetteki üslubumuz gibi, bizim yaşama biçimimiz, milletimizin yaşama biçimidir. Milletimizden aldığımız gücü, milletimize hizmet olarak götürmekten başka çaremiz yoktur, olamaz. Milletimiz emanetini, hakkıyla taşımaktan ve ona layık olmaktan başka bir arzumuz yoktur. Özgüvenimizi milletten alıyoruz. Milletimize sonununa kadar güveniyoruz. Milletimizin içinden geldik, tekrar ona döneceğiz ve milletimizle birlikte bu süreci sürdüreceğiz. Bu güvenle yola çıktığımız için bütün başarılarımızı, milletimizin kazanç hanesine kaydettik. Bütün vatandaşlarımıza, vatandaşlarımızın bütün taleplerine, bütün bölgelerimize, bütün şehirlerimize aynı gözle baktık. Batıya farklı, Doğuya farklı bakmadık ve 80 yıl geriye gittiğimizde, Türkiye'nin 81 vilayetine en az iki kez giden bir başbakan yok. Bu kardeşiniz, her vilayete en az iki kez gitmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious