Erdoğan; Papa'nın ziyareti çok önemli

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, farklı inanç ve kültürler arasında anlayışa çok ihtiyaç duyulan böyle bir dönemde Papa'nın yüzde 95'i Müslüman olan bir ülkeye gerçekleştirdiği ziyareti, zamanlı ve önemli bulduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "Şiddet kültürünün giderek yayıldığı, medeniyetler çatışması gibi senaryolarla karşı karşıya olduğumuz zor bir dönemden geçiyoruz. Ziyaretin, Medeniyetler İttifakı Sonuç Bildirgesi'nin yayınlandığı bir döneme rastlaması da ayrı bir önem taşıyor." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesine katılmak için Letonya'nın Başkenti Riga'ya hareketi öncesi Esenboğa Havaalanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, Papa 16. Benedict ile yaptıkları kısa görüşmede medeniyetler ittifakı ve dinlerarası diyalogun öneminden bahsettiklerini söyledi.

"Papa'yı ağırlamak için misafirperverliğimiz içinde en iyi hazırlığı yapmış durumdayız." diyen Erdoğan, ziyaretinin dünya barışı için verimli geçmesini diledi. Erdoğan, "Kendilerine İslam'ın sevgi, barış ve hoşgörü dini olduğunu ifade ettim görüşmemizde. Kendilerinin de bunu paylaştığını gördüm. Küresel barış ve İslam'a yönelik olumlu ifadeleri kendisinden duymuş olmam bugünkü görüşmenin olumlu yansımasıdır." diye konuştu.

Papa'nın, "Türkiye'nin AB üyeliğine nasıl yaklaştığı" şeklindeki bir soru üzerine Erdoğan, "AB yolunda desteklerinizi rica ediyorum dedim. 'Biz siyasi değiliz ancak bizler Türkiye'nin AB'ye girmesini arzu ediyoruz' dedi. Aynı zamanda dinlerarası diyalogun öneminden bahsetti." dedi.

Başbakan Erdoğan, Papa ile Esenboğa Havaalanı'nda yaklaşık 20 dakika görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious