Erdoğan Papa'ya randevu vermedi

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, İslam dünyasından büyük tepki toplayan Papa'ya randevu vermedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Papa 16. Benedikt'in 28 Kasım-1 Aralık 2006 tarihleri arasında gerçekleştireceği ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Papa ile görüşmeyecek.

Papa'nın 3 günlük ziyaretiyle ilgili resmi program Dışişleri Bakanlığı tarafından Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Kurumun sitesine de yerleştirilen programa göre Papa sadece Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'yla görüşecek. Başbakan Erdoğan programda yer almadı.

AYASOFYA'DA 8 DAKİKA

Başbakanlık, 'Sayın Başbakan aynı tarihte Ürdün'de olacak. Papa'yla bu yüzden görüşemeyecek' dedi. Bu bilgi, Vatikan Büyükelçiliği aracılığıyla, Erdoğan'la da görüşmek istediği bildirilen Vatikan'da Papa'ya da bildirildi.

Papa'nın tartışma konusu olan Ayasofya ziyareti ise, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne 'özel program' ifadesiyle bildirildi. Papa'nın 'özel' adıyla programlanan Ayasofya ziyaretinde diplomatik bir krize yol açmamak için 'ibadet' etmeyeceği belirtildi. Papa'nın Ayasofya ziyareti 'kültürel ziyaret' olarak planlandı ve 8 dakika olarak öngörüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious