Erdoğan: "PKK'ya terör örgütü demezlerse görüşmem"

Erdoğan:
  • Giriş : 13.03.2008 / 13:37:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'ya terör örgütü demediği sürece DTP'yle görüşmeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan bir gazetecinin soruları üzerine şunları söyledi: 'DTP'den randevu talebi geldi, grup başkanvekili ile görüştüler ancak, bölücü terör örgütü PKK'yı parlamento çatısı altında bulunan DTP terör örgütü olarak ilan etmedikçe ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak kendileriyle görüşmem'

Başbakan Erdoğan New York Times Gazetesi'nde yer alan demeciyle ilgili olarak da, 'açıklamalarım GAP'la ilgiliydi' dedi.

Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves ile Başbakan Erdoğan, görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Gonsalves'in, bölgesinin, özel kültürel kimliğinin korunması ve ekonomik kalkınma yolundaki mücadelesi ile bölgede öncül rol oynayan, saygın siyasi bir şahsiyet olduğunu ifade eden Başbakan Erodoğan, bu ziyaretin, Karayip ülkeleri ile dostluk ve kardeşliğin artmasında aracı olacağını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, meslektaşı Gonsalves ile bununla birlikte 3. kez bir araya geldiğini kaydetti.

Türkiye'nin, 2006 yılını Latin Amerika ve Karayipler yılı ilan ettiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, bu çerçevede, bölgeye iade ziyaretinde bulunulacağını söyledi.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesinin 550 milyon nüfusa sahip olduğunu, 3 trilyon dolar GSYH'sı bulunduğunu, 1.3 trilyon dolar da ticaret hacminin olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, bölgenin dünyada öneminin giderek artığını ifade etti.

''BU İKTİDAR İLE BAŞLADI''

Erdoğan, Türkiye'nin, Latin Amerika ve Karayipler'e açılım politikasının AK Parti iktidarı ile başladığını söyledi.

2006'nın bu noktada önemli bir yıl olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, bölge ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesi için yol haritası şeklinde bir eylem planı hazırlandığını söyledi. Bu planların paralelinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından da Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirme stratejisini de yürürlüğe koyduklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''İktidarımız öncesinde dış ticaret hacmi bölgeyle, çok çok basit bir rakamdaydı, 1 milyar dolar civarındaydı. Bu rakam 4.5 milyar dolara ulaşmış durumda'' dedi.

Gonsalves'in bu ziyaretinde, gerek ikili planda gerekse tüm Karayipler bölgesiyle ilişkileri nasıl daha ileri düzeylere götürebilme konusunda vizyon ve perspektifleri karşılıklı ifade etme fırsatı bulduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Kendilerinden bölgeyle ilgili de destek talebinde bulunduk. Zira, sözünü ettiğim şekilde bölge ülkeleriyle ilişkilerimizi yoğunlaştırmanın yanı sıra bölgenin çok uluslu kuruluşlarıyla da organik bağlarımızı güçlendirme kararlılığı içindeyiz. Amerika Devletleri Örgütü ve Karayip Devletleri Birliği'nin aktif, daimi gözlemci ülkeleri arasında yer aldık. Bu iki kuruluşun genel kurullarına muntazam katılıyoruz. Latin Amerika'nın en önemli ekonomik entegrasyon örgütü olan Güney Ortak Pazarı ile bir organik ilişki mekanizması oluşturma sürecini de böylece başlatmış bulunuyoruz.

Bu çerçevede Türkiye ile Karayipler topluluğu arasında bir iş birliği forumu oluşturulmasını istiyoruz.

Gelecek aylarda İstanbul'da topluluk üyesi ülkelerle bir toplantı düzenleyerek turizmden, iklim değişikliğine, ulaştırmadan eğitim ve kültür konularına kadar geniş bir yelpazede iş birliği yapabileceğimiz konuları ele almayı öngörüyoruz.

İki ülke arasında uluslararası kuruluşlara adaylıklara üyelik konularında da iş birliği yapma arzusundayız.

Bu konuların başında 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğine adaylığımız var. Bu adaylık konumuz, bu yıl kesinleşecek. Bizler Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde, 14 üyesi olan bu birlikten de desteği istiyoruz ve bu konuda da meslektaşım Gonsalvez'den de destek istedik.''

Bir değer önemli adımın 31 Martta oylaması yapılacak EXPO 2015 İzmir adaylığı ile ilgili olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bunun finalindeyiz. Finalde İtalya'nın Milano kenti ve İzmirimizin değerlendirmesi yapılacak. Bu konuda destek alacağızımız ülkeler noktasında gerek cumhurbaşkanımız, gerekse bizler, gerek bakan arkadaşlarımız, bütün dünyadaki ülkelerle irtibat halindeyiz. Bazı bakan arkadaşlarımız gittiler, geldiler. Ben telefonlarla meslektaşlarımı arıyorum, cumhurbaşkanımız da aynı şekilde arıyor. Bu şekilde İzmir'in adaylığı konusunda destek istiyoruz. Gonsalves'den de destek istedik. Sağ olsun, 2009-2010 ile ilgili olarak yazılı desteklerini de daha önce bildirdiler. Kendileri şimdi İzmir'e gidecekler, burayı görünce İzmir'in buna layık olduğunu da görecekler.''

Gonsalves'in, Medeniyetler İttifakı konusunda bölgesindeki diğer siyasi liderlerin de katkı yapması konusunu değerlendirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, Medeniyetler İttifakı 2. Zirvesi için meslektaşını İstanbul'a davet ettiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, turizm ve eğitim konularının da görüşmede ele alındığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious