Erdoğan: Polis teşkilatı göz bebeğimizdir

Erdoğan: Polis teşkilatı göz bebeğimizdir.14159
  • Giriş : 30.06.2009 / 01:30:00
  • Güncelleme : 30.06.2009 / 00:00:40

Başbakan Erdoğan, emniyet güçlerinin kararlılığı karşısında çıkarları zedelenenler olabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emniyet güçlerinin kararlılığı karşısında çıkarları zedelenenler olabileceğini belirterek, ''Çetelerin, mafyanın, hukuk dışı örgütlerin avukatlığına soyunanlar, emniyet güçleri arasındaki koordinasyonu bozmak için, suçla mücadele azmini gölgelemek için akla hayale gelmeyen ithamlarla emniyet güçlerimize saldırabilirler'' dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eğitim ve Kongre Merkezi'nin açılışında konuşan Recep Tayyip Erdoğan, merkezin İstanbul'a ve polis teşkilatına hayırlı olmasını diledi.

Gittiği illerde genelde polis evlerinde kalmayı tercih ettiğini anlatan Erdoğan, 5 yıldızlı otellere taş çıkartacak güzellikteki bu eserin meydana getirilmesinde emeği geçenleri kutladı.

Erdoğan, İstanbul'un, son dönemlerde yapılan yatırımlarla dünyanın önde gelen kongre merkezlerinden biri haline geldiğini ifade ederek, bu merkezin İstanbul'a yeni bir katkı sağladığını vurguladı.

Merkezin İstanbul'a kazandırılmasında emeği geçen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı da kutlayan Erdoğan, Cerrah'ın uzun yıllar İstanbul'da emniyet müdürü olarak başarılı hizmetler gerçekleştirdiğini anlattı. Erdoğan, ''İnşallah bundan sonra da Osmaniye Valisi olarak hizmetlerine devam edecek. Kendisine yeni görevinde başarı diliyorum'' dedi.

''POLİS TEŞKİLATIMIZ BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ''

Bu yıl polis teşkilatının 164. kuruluş yılının kutlandığını, 2009'un ''Polis Yılı'' ilan edildiğini anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Polis teşkilatımız bizim göz bebeğimizdir. Polislerimiz, milletin huzurunun, emniyetinin en büyük güvencesidir. Polislerimizin ne zor şartlarda görev yaptığını, nasıl bir özveriyle çalıştığını, hayatlarını tehlikeye atarak, canlarını feda ederek nasıl bir gayret sarf ettiklerini biliyorum.

Türkiye zor bir coğrafyanın merkezinde bulunuyor. Çevremizdeki bazı ülkelerde hakim olan istikrarsızlık bize de olumsuz yansıyor. İnsan kaçakçılığından uyuşturucu kaçakçılığına, silah kaçakçılığından organize suçlara kadar birçok ulusal ve uluslararası meseleyle baş etmek gerekiyor. Bunların yanında, terör gibi insanlık dışı ve son derece sinsi suçla mücadele ediyoruz.''

Emniyet güçleri, asker, jandarma ve istihbarat teşkilatının bu noktada uluslararası ölçekte başarılara imza attığını vurgulayan Erdoğan, yapılan tüm menfur saldırılara rağmen, şehitler verilmesine rağmen emniyet güçlerinin asla yılgınlık göstermediğini ve mücadelesini çok kararlı bir şekilde sürdürdüğünü söyledi. Erdoğan, şehitleri rahmetle ve minnetle yad ettiğini, gazilere de şükranlarını sunduğunu dile getirdi.

Erdoğan, suçla ve suçlularla mücadelede büyük bir başarı ve uluslararası tecrübe kazanıldığını, emniyet güçlerinin dünyanın birçok ülkesinde barışa katkı sağladığını, o ülkelerin polis teşkilatlarına tecrübelerini aktardığını belirterek, emniyet güçleriyle milletçe gurur duyulduğunu ifade etti.

''REJİMİN SARSILMAZ GÜVENCESİ, ADETA SİGORTASI''

Emniyet teşkilatının, hem demokrasinin hem hukuk sisteminin hem de genel anlamda rejimin sarsılmaz güvencesi, adeta sigortası olduğunu kaydeden Erdoğan, polis teşkilatının Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları noktasında kaydettiği tarihi nitelikteki ilerlemeye çok hızlı uyum sağladığını belirtti.

Polis teşkilatının jandarma, asker ve istihbarat teşkilatıyla tam bir uyum ve koordinasyon içinde çalıştığını ve başarılı neticeler aldığını ifade eden Erdoğan, emniyet teşkilatının özellikle çete, mafya ve hukuk dışı örgütlerle kararlılıkla mücadele ettiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elbette bundan rahatsız olanlar çıkabilir. Emniyet güçlerinin kararlılığı karşısında çıkarları zedelenenler, altlarından zeminleri kayanlar olabilir. Bu çevreler, emniyet güçlerini yıpratmak için karalama kampanyaları da yapabilirler. Çetelerin, mafyanın, hukuk dışı örgütlerin avukatlığına soyunan ve bu avukatlığı üstlenenler, emniyet güçleri arasındaki koordinasyonu bozmak için, suçla mücadele azmini gölgelemek için akla hayale gelmeyen ithamlarla emniyet güçlerimize saldırabilirler. Emniyet teşkilatımız, kendilerine savcılar tarafından tevdi edilen vazifeleri yapıyorlar. İnsan haklarına riayet ederek, yasaların çizdiği sınırlar içinde, demokrasi, hukuk çerçevesinde görevlerini yerine getiriyorlar. Özellikle siyasetçilerin bilerek ya da bilmeyerek alet oldukları bu yıpratma tavrından bir an önce vazgeçmelerini gönülden arzu ediyoruz. Emniyet güçlerimizi hiç kimse siyasetin içine çekmemeli, hiç kimse onları siyasi istismar aracı olarak kullanmamalıdır. İdeal bir demokrasi için, bütün kurallarıyla işleyen standartları yüksek demokrasi için herkes bu olgunluğu göstermek zorundadır.''

''MÜNFERİT OLAYLAR HUKUK İÇİNDE CEVABINI ALIR''

Başbakan Erdoğan, bu kadar büyük bir teşkilat içinde kimi zaman yasalara uymayanlar, hukuk dışı yollara tevessül edenler olabileceğini belirterek, bu tür münferit olayların hukuk içinde cevabını aldığını ve almaya devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, ''Münferit hatalar üzerinden kurumlarımızı tahrip edecek yaklaşımların güç bulmasına, güvenlik güçlerimizin motivasyonunun kırılmasına asla prim vermeyeceğiz. Emniyet teşkilatımız, Anayasa ve yasalardan aldığı yetkiyle, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yükselmesi, çağdaş standartları yakalaması için aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürecektir'' diye konuştu.

''ÇOCUKLARI ANLIYORUM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çocukları suça karışmış ya da suçluların kurbanı durumuna gelmiş anne ve babaların acısını çok iyi tahmin edebildiğini ve bu acıyı onlarla birlikte yaşadığını belirterek, ''Ben inanıyorum ki; Türkiye'de ve İstanbul'da hiçbir suç faili meçhul kalmayacaktır. Caniler mutlaka yaptıklarının hesabını verecek, adalet önüne çıkarılacak ve cezasını çekecektir'' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eğitim ve Kongre Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, polisin görevinin yalnızca suçluyu yakalamak değil, suç işlenmeden önce önlemleri almak ve suçun işlenmesini önlemek olduğunu söyledi.

Türk polisinin çok başarılı operasyonlara imza attığına işaret eden Erdoğan, başta İstanbul olmak üzere birçok ilde terör eylemlerinin daha işlenmeden polis tarafından engellendiğini ve faillerinin ortaya çıkarıldığını anımsattı.

Erdoğan, ''İstanbul'da olsun, diğer şehirlerde olsun birçok vatandaşımızı terör eylemlerinde kaybettik. Ama kaybettiklerimizden daha çok vatandaşımızı da polisimizin operasyonları sonucu emniyet altında tutmasını başardık'' dedi.

Asayiş suçlarında yüzde 60'lara varan bir azalma da sağlandığını anlatan Erdoğan, ölümlü trafik kazalarında da, inşa edilen duble yollar ve polis denetimlerinin artması sayesinde yüzde 85'lere varan azalma yaşandığını kaydetti.

Erdoğan, MOBESE sistemi sayesinde suçların önlenmesinde önemli mesafe alındığını ifade ederek, asayiş sorunlarının tek başına polisin gayretiyle önlenemeyeceğine işaret etti.

Türkiye'de sağlam bir aile yapısı bulunduğunu belirten Erdoğan, ''Bu sağlam aile yapısını muhafaza edersek, çocuklarımızı ve gençlerimizi çok dikkatli şekilde eğitir ve denetlersek, polisin işi azalır ve kolaylaşır'' diye konuştu.

''BEN DE BİR BABAYIM''

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Ben de bir babayım. Evlat sevgisinin ne olduğunu çok iyi bilirim. Çocukları suça karışmış ya da suçluların kurbanı haline gelmiş anne ve babaların acısını çok iyi tahmin edebiliyorum. Bu acıyı onlarla birlikte yaşıyorum. Şunu da görmek durumundayız, anne babaların yaşadığı o tarifsiz acıyı polislerimiz de yaşıyor. Polislerimiz de bu kederi yüreklerinde hissediyor. Ben inanıyorum ki; Türkiye'de ve İstanbul'da hiçbir suç faili meçhul kalmayacaktır. Caniler mutlaka yaptıklarının hesabını verecek, adaletin önüne çıkarılacak ve cezasını çekecektir. Kimi medya kuruluşlarının tazyikiyle her fırsatta polisimizin hedef alınması, eleştirilmesi, İstanbul gibi devasa bir metropolde meydana gelen her olayda polisimizin yıpratılması son derece yanlıştır ve sakıncalıdır. Her suç, her cinayet kılı kırk yaran bir hassasiyetle inceleniyor ve takip ediliyor. Bu süreçler gizli işliyor. Ama TV ekranlarında ve gazete sayfalarında sürekli polisimizin şevkini kıracak açıklamalar yapılarak, maalesef bu süreçler baltalanıyor. Buna herkes dikkat etmeli, her bir vatandaşımız polisimize yardımcı ve destek olmalı.''

Küreselleşme, modern dünya, internet ve medyanın da etkileriyle ortaya çıkan yeni suçlar karşısında tüm ailelerin daha dikkatli olması gerektiğine de dikkati çeken Erdoğan, emniyet güçlerinin çocukları, gençleri ve vatandaşları korumada her türlü özveriyi gösterdiğini dile getirdi.

Erdoğan, Türkiye'de 6.5 yıldır her alanda büyük ilerlemeler kaydedildiğini ve eğitim, sağlık, adalet ile emniyet konularında önemli adımlar atıldığını ifade ederek, hükümet olarak polislere yönelik yapılan çalışmaları anımsattı.

En düşük polis maaşı 2002'de 662 TL iken, 6.5 yılda yüzde 179 oranında artırılarak 1850 TL'ye yükseltildiğini anlatan Erdoğan, 2003'ten bu yana polis teşkilatına 60 bin yeni polis alındığını, Temmuz ayında da 10 bin yeni üniversite mezunu polis alımı için girişim başlatıldığı ifade etti.

Erdoğan, polislerin yüzde 75'inin artık üniversite mezunu olduğunu dile getirerek, bunun da her açıdan kalitenin yükselmesi anlamına geldiğini söyledi.

Polislerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında da gayret gösterildiğini kaydeden Erdoğan, TOKİ'nin polis lojmanı yapılmak üzere 10 bin konut inşa ettiğini ve yarısından fazlasının da emniyet teşkilatına teslim edildiğini anlattı.

Erdoğan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da da polislere lojman yapımına başlandığını ifade etti.

KATKIDA BULUNANLARA PLAKETLERİNİ VERDİ

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından merkezin yapımına maddi katkıda bulunan TAV CEO'su Sani Şener, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Taşyapı Yönetim Kurul Başkanı Emrullah Turanlı ve İSO Başkanı Tanıl Küçük'e plaketlerini sundu.

Daha sonra Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler, Osmaniye Valiliği'ne atanan İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tarafından kurdele kesilerek, açılış gerçekleştirildi.

Törene, çok sayıda milletvekili ile 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın da aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*