Erdoğan: "Resim ve müzik dersleri kalkmayacak"

Erdoğan:
  • Giriş : 07.01.2008 / 11:10:00

Erdoğan, ''Okullarda ne müzik dersi, ne de resim dersi kalkar. Böyle bir şey yok. Ama bir ithamdır gidiyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, İstanbul'da AK Parti'nin Kağıthane İlçe Kadın Kolları Kongresi'nde konuştu. Gündemdeki birçok konuyla ilgili açıklamalar yapan Erdoğan elektrik zammı ve Sosyal Güvenlik Reformu'na yönelik eleştirilere cevap verdi.

"İş tahammül çizgisini aştığını için elektriğe zam yaptık" diyen Başbakan Erdoğan, elektrik maliyetlerinin doğalgaz sebebiyle çok pahalı olduğunu, bu nedenle nükleer enerjiye yüklendiklerini söyledi.

Başbakan, Sosyal Güvenlik Reformu'nda öngörülen emeklilik ile ilgili düzenlemelere gelen eleştirilere de tepki gösterdi.

Erdoğan, "Her hastaneye benim vatandaşım gidecek. Ama bazı düzenlemeler yapılıyor. Bu sosyal güvenlik yasasıyla birlikte bunu bir yere oturtacağız. Fakat bazıları çıkıp bazı gösteriler yapıyorlar. Nedir bu gösteriler? Yaptıkları şey şu; 'Efendim işte bizi emekli edip ondan sonra dışarı atacaklar, sokağa atacaklar, biz ne yapacağız?' Şudur, budur. Değerli kardeşlerim, Allah aşkına başımızı iki elimizin arasına alalım; 49 yaşında emekli edilen bir insan ne olur? Sokakta kalır değil mi? Peki niçin bunları 49 yaşında acaba emekli ettiler? Bu kanunu çıkaranların bu hesabı vermesi gerekmez mi?" diye sordu.

"Şu anda 60-61 yaşı emeklilik yaşı olarak getirecek olan bu kanun, 2028-29'da yürürlüğe girecek" diyen Erdoğan, "Yani şu ana kadar SSK'lı veya Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur'luyu kapsamıyor. Ya? Bundan sonra... Yani kanun çıktığı andan itibaren sosyal güvenlik kapsamına girenleri kapsayacak. Dolayısıyla iş günü sayısı 7 bin ya da 9 bin, bu olacak. Bunun kararı henüz verilmedi, verilecek. Bu kanun kesinleştikten sonra süreç başlayacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Artık biz genç yaşta insanımızı sokağa çıkarmak istemiyoruz. Diyoruz ki, şu yaşa kadar çalışacaksın, ondan sonra emekli olacaksın. Bununla bir adaleti de tesis etmiş olacağız. Ama bununla bir şey gelecek; her doğan, sosyal güvencesiyle doğacak. Ne zamana kadar, 18 yaşına kadar. 18 yaşından sonra prim ödemeye başlayacak" şeklinde konuştu.

"Resim ya da müzik dersi kalkmıyor"

Erdoğan, Fazıl Say'ın açıklamalarıyla başlayan resim ve müzik dersleriyle ilgili tartışmaya da değindi.

Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere 4 temel taş halinde inşa edeceklerini söylediklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Son zamanlarda bir yalan yarışıdır aldı başını gidiyor. Örneğin diyorlar ki, 'Efendim okullardan müzik dersini, resim dersini kaldırıyorsunuz.'Elinize, dizinize dursun. Ne müzik dersi, ne resim dersi kalkar. Böyle bir şey yok. Ama bir ithamdır gidiyor" dedi.

Erdoğan'ın konuşması sırasında bir kadın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir şikayetini iletmek istedi. Ama Başbakan'dan "Kardeşim bireysel konuyu bana konuşma burada" yanıtını aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious