Erdoğan; 'Millete haksızlık olur'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB’un 61. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ”Ekonominin elde ettiği tüm kazanımların siyasetin kör dövüşünde heba edilmesi bu ülkeye de bu millete de haksızlık olur” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, bütün yurtdışı ziyaretlerinde TOBB ile beraber olduklarını ve göreve geldiklerinde kalkınmanın özel sektör eksenli olacağının farkında olduklarını söyledi.

Ekonomide attıkları adımlarda eleştirileri her zaman hesaba kattıklarını belirten Erdoğan, yukarıdan bakan ve elitist bakış açısından uzak durmaya çalıştıklarını ifade etti. Erdoğan, çıkardıkları sosyal güvenlik yasasında da net ve şeffaf olmaya, her kesimle görüşmeye özen gösterdiklerini söyledi. Köklü ve kapsamlı bir yasa çıkarmış bulunduklarını dile getiren Erdoğan, azami bir uzlaşma zemini oluşturmaya çalıştıkları yasayı bir dayatma şeklinde çıkarmadıklarını vurguladı.

Bu hassasiyet Türkiye için gösterdiklerini belirten Erdoğan, buradaki kazanımın Türkiye’nin olduğunu ve reel sektörün sorunları konusunda devamlı olarak istişare içinde olduklarını dile getirdi.

Türkiye’de oluşan istikrar ve güven ortamının zedelenmemesi için azami bir duyarlılık gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, 3,5 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiklerini ve bunlardan asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Erdoğan, ”Ne sıkı mali politikamızdan, ne disiplinli para politikamızdan en ufak bir taviz vermeye asla niyetimiz yok. En ufak bir gevşemeye, rehavete, popülizme pirim vermedik, vermeyeceğiz” diye konuştu.

İşadamlarından kendileri ve Türkiye için daha fazla inisiyatif beklediklerini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin istikrarına, huzuruna, zor kazandığı itibarına ve başarısına kastedenlere ortak bir cevabın verilmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan, ”Ekonomide elde ettiğimiz tüm kazanımların siyasetin kör dövüşünde heba edilmesi, bu ülkeye de bu millete de haksızlık olur. Bu telafisi mümkün olmayan bir çıkmaz yola bizleri sokar. Biz hükümet olarak buna izin vermedik, vermeyeceğiz. İnanıyorum ki işadamlarımız da bu konuda hassasiyetlerini ortaya koyacak, istikrara, huzura, uzlaşmaya kastedecek her türlü girişimin karşısında duracak” dedi.

Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde TOBB’un en önemli katkısı olan kuruluşlardan biri olduğunu ifade eden Erdoğan, tarama sürecinin devam ettiğini, TOBB’un bu süreçte bilgi birikimini devletle paylaştığını ve sürecin sivil toplum örgütlerinin katkısı olmadan yürütülemeyeceğini söyledi. Erdoğan ayrıca yılsonuna kadar en az 2 fasılda müzakerelerin başlamış olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Erdoğan, ekonominin 3,5 yıl önemli bir dönüşüm geçirdiğini ve Türkiye ekonomisinin tarihinde ilk kez 16 çeyrek üst üste büyüyerek bir rekora imza attığını belirtti. Bu büyümeyi sırtlananın özel sektör olduğunu vurgulayan Erdoğan, 2002’de özel sektörün yatırımları 31.3 milyar YTL iken bu miktarın 2005’de 74.6 milyar YTL’ye yükseldiğini bildirdi. Bu süreçteki farkın yüzde 138 olduğunu belirten Erdoğan, ”Sadece bu oran nereden nereye geldiğimizi göstermeye yeter” diye konuştu.

Türkiye’de bir dönem yüzde 120’lere varan bir enflasyonun yaşandığını belirten Erdoğan, ”Kalp ritmi tamamen bozuk, ateşi her zaman yüksek bir Türkiye’de o günlerden bugünlere gelindi” dedi.

Türkiye’de iş yapma, üretme, yatırım yapma, istihdam kapısı açma düşüncesinde olanlara Ankara’nın artık gölge etmediğini belirten Erdoğan, ”Daha önemlisi Ankara’nın gölgesinde iş yapma dönemi de tarihe karışıyor” dedi.


Kredi faizleri, vergi indirimi, bölgesel teşvikler ve istihdamın üzerindeki yükün kaldırılması konusunda önemli adımlar atıldığını belirten Erdoğan, 3,5 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiklerini ve bunlardan asla vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious