Erdoğan sendikalara da yolu gösterdi

Erdoğan sendikalara da yolu gösterdi.7308
  • Giriş : 05.07.2009 / 12:35:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 11:58:16

Başbakan Erdoğan yolu gösterdi: "Kusura bakmayın, greve gidecekseniz buyrun gidin."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışanları enflasyon altında ezdirmediklerini, geçmişten gelen kayıpları telafi ettiklerini söyledi. Toplu iş sözleşmesine değinen Erdoğan, "Şimdi diyorlar ki greve gideceklermiş. Kusura bakmasınlar, eğer greve gideceklerse buyursunlar gitsinler" dedi.

"ÇALIŞANLARI MAĞDUR ETMEDİK"

Başbakan Erdoğan, Atatür Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Sakarya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sendikal haklar için en yoğun gayreti kendilerinin yaptığını söyledi. 1 Mayıs'ı tatil yaptıklarını ifade eden Erdoğan, çalışanları mağdur etmediklerini kaydetti. Erdoğan, "Çalışanların yıllar boyunca ödenmeyen işçi, memur kardeşimin zorunlu tasarruf hesabında biriken hakları vardı. Ana para ve nema olmak üzere 13,5 katrilyonu biz ödedik. Konut edindirme yardımı altında 3 katrilyonu biz ödedik. İşçiyi memuru düşünen kim. AK Parti iktidarı biz." diye konuştu.

"GREVE GİDECEKLERSE BUYURSUNLAR GİTSİNLER"

Toplu iş görüşmelerinde 2009 için 3+ 4,5 yani ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci 6 ayda 4.5 zam yapmayı önerdiklerini hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Eğer yıl sonu itibariyle bu yaptığımız zam enflasyonun altında kalırsa aradaki farkı size ödeyeceğiz. Bir kriz döneminden geçiyoruz. Şu anda Ereğli Demir Çelik'te işçilerin maaşı yüzde 30 düşük olarak toplu sözleşme imzaladı. Macaristan'da sendikalar yüzde 30 düşüş olarak sözleşme imzaladı. Ya biz böyle bir şey istemiyoruz. Gelin bizim teklifimizi kabul edin. Bunun da istismarını yapıyorlar. Şimdi diyorlar ki greve gideceklermiş. Kusura bakmasınlar. Eğer greve gideceklerse buyursunlar greve gitsinler. Bana ait özel kasam yok. Milletin bize emanet ettiği paradan maaş ödeyeceğiz. Bizim bu parayı iyi yönetmeliyiz. Eğer bunu iyi yönetemezsek işçinin, memurun maaşını kim verecek ?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*