Erdoğan sert çıktı: Niye saldırıyorsun kardeşim?

Erdoğan sert çıktı: Niye saldırıyorsun kardeşim?.11436
  • Giriş : 19.01.2008 / 21:14:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarı hakkındaki eleştirilere sert cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı eleştiren sivil toplum kuruluşları ve derneklere sert tepki gösterdi. Erdoğan, ''Sosyal Güvenlik Yasası çıkarıyoruz ya, nasıl saldırıyorlar? Aman Ya Rabbi.'' diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Başbakan Erdoğan, ''Niye saldırıyorsun kardeşim? Her doğan sosyal güvence ile doğduğu için mi bize saldırıyorsun? Hastanelerde rehin kalınmadığı için mi saldırıyorsun? Niçin saldırıyorsun? Mesele ne biliyor musunuz? Kaymak kaymak! Kaymak elden gidiyor; çünkü hepsi elden gidiyor. Anlaşmaları yıkılıyor.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, partisinin Kadıköy İlçe Kadın Kolları 2. Olağan Kongresi'ne katıldı. Zübeyde Hanım Öğretmenevi'ndeki kongreye eşi ile gelen Erdoğan, salonu dolduran partililere seslendi. Ekonomik gelişmelerden, sağlığa kadar değişik konulara değinen Başbakan Erdoğan, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Son günlerde artan protesto gösterilerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Ben bu sivil toplum kuruluşlarını yanımızda bulacağımızı zannediyordum. Baktım sivil toplum örgütleri de saldırıyor. Niye saldırıyorsun kardeşim? Her doğan sosyal güvence ile doğduğu için mi bize saldırıyorsun? Hastanelerde rehin kalınmadığı için mi saldırıyorsun? Niçin saldırıyorsun? Mesele ne biliyor musunuz? Kaymak kaymak! Kaymak elden gidiyor; çünkü hepsi elden gidiyor. Anlaşmaları yıkılıyor. Müsaade edemeyiz. 'Efendim, biz Ankara'ya yürürüz'. Bir zamanlar birisi de söylemişti. Aşınmıyormuş. Yani o sizin en demokratik hakkınızdır; ama bu işi izinli, üsturuplu yaparsanız bu demokratik hakkınıza kimse bir şey diyemez. Ama illegal yaparsanız demokratik ülkelerde tabiki buna müsaade edilmez.''

Söz konusu STK'larla yoğun içerikli toplantılar yaptıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Bizler kendilerini topladık, kendileriyle toplantı yaptık. Bizzat kendim neredeyse 7 saat görüştüm. Bir grup zaten protesto etti, gelmedi. Sen bilirsin kardeşim! Biz gelenlerle oturduk konuştuk; fakat buna rağmen daha herhangi bir karara bağlamadan baktık çeşitli gösteriler yapıyorlar. Ya yapın, biz bunlara alışığız da; ama biz sizinle masaya oturduk konuşuyoruz. Bakan'ımı seferber ettim. Hepsi ile tek tek görüş diyorum. Bütün bu görüşmelerden sonra oturalım değerlendirelim, ideal olanını yapalım diyoruz. Bunlardan kaçan bir iktidar yokki; ama halkımıza farklı görüntü vermenin anlamı var mı? Tencere tava ile sokağa dökülüyorlar. Bu noktada dürüst olmak lazım. Aynı kalıptan çıkmış levhalar gelmiş 50 kişi, 100 kişi... Aldatmayın halkı! Bu vatandaş hastanesine rahat gidiyor."

Başbakan Erdoğan, " 'Efendim parası şu kadarmış' Sanane kardeşim! O para milletin parası, senin paran mı? Bu sağlığın bedeli olur mu? Olmaz. Devleti feda ediyor Kanuni; bir sağlıklı nefese. Biz ne yaptık? Hortumları kestik kardeşim. Bunları halka yönlendiriyoruz. Ha, burada suistimalleri daha da azaltmak için bize öneri getirin! Başımız, gözümüz üstüne. Yapalım; ama teklif getir. Teklif getirmiyorsun, sadece eleştiriyorsun hakaret ediyorsun. Olmaz. Biz de bunu yapmamız lazım. Benim vatandaşımın buna ihtiyacı var. Gönlümüz yılbaşından itibaren her çocuğun sosyal güvence ile doğmasını istiyordu; ama yetiştirilmedi, kaldı." şeklinde konuştu.

"Doğru da konuşmuyorlar, aldatıyorlar. Sosyal güvencesi olanlara 'Sizin şu haklarınız gidiyor, şu haklarınız gidiyor, her şeyiniz gidiyor.' diyorlar." diyen Başbakan Erdoğan, "Şu anda sosyal güvence altında olanların mevcut hakları devam ediyor. Bu tasarı kanunlaştıktan sonra sosyal güvence kapsamına girecek olanlar için uygulama 2028 yılında olacak. Ondan önce bu uygulama yok. Toplumu aldatmaya kandırmaya çalışıyorlar. Mevcutların hakla ne ise aynı hakla emekli olacaklar. Herhangi bir oynama söz konusu değil.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious