Erdoğan: Sine-i millete dönemezler

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, ABD dönüşü ayağının tozuyla sine-i millet tartışmalarıyla yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri
Erdoğan, "Sine-i millet ifadesini kullananlara hadi dön deyin dönemezler. Bunlar sadece sanal siyaset politik ifadeleridir" dedi.
Başbakan Erdoğan, ABD'de Medeniyetler İttifakı çerçevesinde yaptığı temasların ardından yurda döndü. İstanbul Atatürk Hava imanında soruları yanıtlayan Erdoğan, MHP Genel Bşkanı Devlet Bahçeli'nin "vatana ihanet" sözlerinin hatırlatılması üzerine "Bunlar demokratik ülkede siyate soyunun bir kişinin ağzından çıkacak laf değildir dedi. Önce insanların demokrasiyi kendi içine sindirmesi lazım. Kendi içine sindiremeyenlerin ağzından çıkacak laftır." dedi. Sine-i millet tartışmalarıyla ilgili olarak da, "Sine-i millet ifadesini kullananlar hadi dön deyin dönemezler. Bunlar sadece sanal siyaset politik ifadeleridir. Kaldı ki sine-i millitin şuandaki özü parlamentodur. Ve bu parlamento bu müracatları kabul etmediği sürece zaten dönemezsiniz. Buna rağmen siz oturumlara katılmazsınız o ayrı mesele. Ama katılmayışınız demek sine-i millete dönmek demekm değildir. Şuanda parlamentoda güçlü bir iktidar kanadı var. Bunlar her türlü kararı almaya yeterlidir; sadece Anayasa Değişikliği hariç. Rahatlıkla oturumlar açılıp, yasalar çıkarılabilir. Ama ana muhalefet, muhalefet böyle bir yolu deneyebilir. Bize düşen hayırlı olsun demek düşer" diye konuştu.

"BU OYUNA GELMEYECEĞİZ"

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı seçimlerinin sorulması üzerine, "Biz kammuoyu araştırmalarımızı yapacağız. Halkımızın kanaatleri, milletvekili arkadaşlarımızın kanatleri, ilgili kurum kuruluşların kanatlerini alacağız, bunların değerlendirilmesinin ardından kararımızı veririz. Şuanda şahsımın üzerinde yapılan spekülasyonlar objektif bir bakışın yansıması değildir. Bunlar art niyetli çalışmalardır. Fakat siyaset risktir biz bu riski alarak bu yola girdik. Bu oyuna, bu tuzağa gelmeyeceğiz. Biz nisandan önce parti olarak herhangi bir isim açıklamayacağız. Ama bu diğer partilerin elinde güzel bir çelik çomak oldu. Oynayıp dursunlar bakalım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious