Erdoğan: Sinyal verici çalışmıyor!

Erdoğan: Sinyal verici çalışmıyor!.12756
  • Giriş : 26.03.2009 / 18:12:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 18:46:11

Erdoğan, Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu düşen helikopteri bulma çalışmalarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düştüğü bölgede ''çalışmaların devletin tüm imkanlarıyla sürdürüldüğünü'' söyledi.

Erdoğan, ''Olay bölgesine gönderilen uçak ve helikopterler, kar yağışı, sis gibi olumsuz hava koşullara rağmen bölgede görev yapmış, sadece yakıt ikmali için bölgeden ayrılmışlardır'' dedi.

Erdoğan, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesindeki Hükümet Konağı'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, TBMM Başkanvekili ve Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi Nevzat Pakdil de hazır bulundu.

Başbakan Erdoğan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazına ulaşılması çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ''Çalışmalar şu anda devletin tüm imkanlarıyla sürdürülüyor'' dedi.

25 Mart günü Çağlayan ilçesinden kalkarak Yozgat'a gitmekte olan helikopterin Göksun ilçesi Sisne-Kurucuova-Kızılöz şeridi civarında düştüğünün tahmin edildiğini belirten Erdoğan, helikopterde Yazıcıoğlu'nun yanı sıra BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yağcı, Sivas Belediye Meclis Üye adayı Murat Çetinkaya, İHA Sivas muhabiri İsmail Güneş ve pilot Kaya İstektepe'nin bulunduğunu bildirdi.

Erdoğan, dün saat 15.45 civarı kazazede İsmail Güneş'in 112 Acil Servisi'ne yaptığı telefon ihbarı sonrasında arama-kurtarma çalışmalarının hemen başladığını ve çevre iller ile tüm bölgeden ekipler sevk edildiğini yoğun çalışma başlatıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Olayın duyulmasından itibaren Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü ve kriz merkezi teyakkuza geçirilerek ilgili tüm kurumlarla koordinasyon sağlanmış, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığımız yoğun bir çalışma başlatmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına iletilen cep telefonu numaraları üzerinden, telefon sinyalleri üzerinden de tarama işleminin gerçekleştirilmiş, baz istasyonlarına göre koordinatlarda arama kurtarma çalışmaları yoğunlaştırılmıştır.

Saat 17.03'de İncirlik'ten bir adet AS 532 tipi arama kurtarma helikopteri, saat 18.09'da Malatya'dan biri ambülans biri arama kurtarma ekibi olmak üzere iki adet UH 60 Sikorsky helikopteri ve saat 18.44'de Merzifon'dan bir adet ES 532 tipi arama kurtarma helikopteri bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca, saat 17.26'da Diyarbakır'dan Casa tipi arama-kurtarma uçağı kaldırılmıştır. Olay bölgesine gönderilen uçak ve helikopterler, kar yağışı, sis gibi olumsuz koşullara rağmen bölgede görev yapmış, sadece yakıt ikmali için bölgeden ayrılmışlardır.''

Başbakan Erdoğan, dün gece de devam eden çalışmalara, meteorolojik şartların kötüleşmesi üzerine saat 22.00'de ara verildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*