Erdoğan söz verdi! Üniversitelere 5 bin kadro verilecek

Erdoğan söz verdi! Üniversitelere 5 bin kadro verilecek.10695
  • Giriş : 22.11.2007 / 13:07:00
  • Güncelleme : 22.11.2007 / 13:17:36

Prof. Dr. Mustafa Akaydın, hükümetin üniversitelere 5 bin araştırma görevlisi kadrosu sözü verdiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, hükümetin üniversitelere 5 bin araştırma görevlisi kadrosu sözü verdiğini açıkladı.

Akaydın, geçtiğimiz hafta Ankara'da basına kapalı olarak gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Kurulu Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu müjdeyi verdiğini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın bu müjdesini, Türk üniversiteleri ve Türk Araştırma Geliştirme potansiyeli adına önemli bir kazanım olarak değerlendiren Akaydın, hükümetin bu tavrının üniversite camiasında olumlu karşılandığını vurguladı.

Akaydın, aynı toplantıda üniversitelerde araştırma görevlisi sayısının azlığını ve maaş konusunda önlem alınmasını dile getirdiklerini ifade etti. Akaydın, şunları söyledi: "Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın toplantıda üniversitelere 3 bin araştırma görevlisi kadrosu verileceğini söyledi. Maliye Bakanı'nın bu açıklamasından ben söz alarak verilen kadronun az olduğunu söyledim, Başbakan Erdoğan'a durumun ciddiyetini anlattım. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da beni destekledi. Toplantı sonunda Başbakan Erdoğan, 2008 yılı için üniversitelere 5 bin araştırma görevlisi kadrosu müjdesini verdi. Başbakan Erdoğan'ın bu tavrını üniversite camiası olarak müjde olarak kabul ediyoruz. Akademisyenlerin ekonomik statülerinin düzeltilmesi, üniversitelerin idari personel sayısının artırılması, üniversite hastaneleri ve döner sermayelerde yaşanan sorunların çözülmesi ve üniversitelerin bilim alt yapılarının güçlendirilmesi konusundaki taleplerimiz konusunda da hükümetten yeni müjdeler bekliyoruz."

Türkiye'de son 4 yılda AR-GE harcamalarının yüzde 0.67'den yüzde 0.79'a çıktığını belirterek bunu çok önemli bir gelişme olarak aktaran Prof. Akaydın, "Hükümet AR-GE çalışmalarında 2013 yılı hedefi için yüzde 2'lik pay ayıracak. Bu hedefe ulaşılması için çok uğraş verilmesi gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious