Erdoğan: Su zengini değiliz

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, zannedilenin aksine Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını belirterek, 'Geri dönüşüm teknolojisi üzerine çalışıyoruz' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarım ve hayvancılığın stratejik öneminin her geçen gün arttığını belirterek, "Tarımın gelişmesi hükümetimizin en büyük öncelikleri arasında yer alıyor" dedi. Vatandaşların Türkiye'yi su zengini ülke zannettiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Türkiye aslında su zengini ülke değil. Normalde kişi başı su kullanımı 10 bin metreküp olması gerekirken, şu anda 1700 metreküp. Bütün kaynaklarımızı kullanır hale gelirsek bu 3 bine ulaşacak. Bu yeterli değil." Park-bahçe sulama, araba yıkama gibi işlerde içme suyu kullanıldığını belirten Erdoğan, bu suyu geri dönüşümlü kullanacak teknolojinin olmadığını söyledi.
Tarım Bakanlığı'nın Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) ile ortaklaşa düzenlediği Et ve Süt Sektörlerinde Küresel Vizyon konulu uluslararası konferansın açılışında, köylerin yol ve su sorunlarının bu yılın sonuna kadar çözüleceğini belirten Erdoğan, hükümetleri döneminde tarımın yüzde 73 büyüdüğünü dile getirdi. Erdoğan, "2002'de çiftçilere 36 milyon YTL yem bitkileri desteği ödenmişken bu rakamı 2006'da 163 milyon YTL'ye çıkardık. Hayvancılığa yönelik destek oranı yüzde 718 arttı" bilgisini verdi.

Üç ayda 10 milyar dolar yabancı sermaye
Bu arada, MÜSİAD'ın yeni genel merkez binasının açılışını da yapan Erdoğan, artık belirsizliklerin büyük oranda net hale geldiğini söyledi. Ocak sonu itibariyle ülkeye giren doğrudan yabancı sermayenin 6 milyar doları geçtiğini ifade eden Erdoğan, "Şubat ve martta yaptığımız görüşmelerle ay sonu itibarıyla bu rakam 10 milyar doları aşacak. Geçen yıl 20 milyar dolara ulaştık. Bu yıl görünen o ki bu rakamı fazlasıyla aşacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious