Erdoğan suikast iddiası için ne dedi

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Ürdün dönüşü ANA uçağında gazetelerin temsilcileri ile sohbet eden Erdoğan cumhurbaşkanı olursa suikast düzenleneceği iddiaları konusunda endişe etmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Ürdün dönüşü Ana uçağında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kendisine suikast düzenleneceğine ilişkin iddialara "Allah'tan geldik, Allah'a döneceğiz" yanıtı veren Erdoğan, darbe söylentilerini ise çirkin olarak niteledi.

Nisan ayına kadar cumhurbaşkanlığı seçimi konularına girmeyeceğini tekrarlayan Erdoğan, İstanbul'a araç tüp geçiti ve 3'üncü köprü temelinin 2007 içinde atılacağını açıkladı. Türkiye'nin Ortadoğu'da bütün ülkelerle ilişki içinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, İsrail-Filistin ateşkesinin devamı temennisinde bulundu ve Irak'ta barış için daha aktif hareket edeceklerini, bölge ülkelerini birbiri ardına ziyaret edeceklerini söyledi. Erdoğan'la yaptığımız sohbetin köşebaşları şöyle:

ÖLÜMÜNE İNANMIŞ İNSANLARIZ

> Korkut Özal'ın 'Cumhurbaşkanı olursa suikast yapabilirler' iddiası için ne diyorsunuz?
> Yani Korkut Bey bunu neye dayanarak yaptı, niçin yaptı bilemem. Biliyorsunuz Turgut Bey'le ilgili olarak ta Korkut Bey hep bu endişeyi dile getirmişti. Ha suikast yapılır ya da yapılmaz. Biz bir defa her şeyden önce ölüme inanmış insanlarız. Allah'tan geldik ve yine ona döneceğiz. Kimisi ayağı taşa takılınca, kimi uçak kazasında kimi trafik kazasında ölür. Bir başkası biçimlendirilmiş, tayin edilmiş bir ölümle ölür, dolayısıyla hangi şekilde nerede nasıl ne zaman gelecek bunu bilemeyiz. Dolayısıyla buna inandığımız için de bu konuda rahatız. Herhangi bir endişe hissetmeyiz. Kaldı ki, Cumhurbaşkanlığı konusu her zaman söylüyoruz, bizim gündemimizde değil ve Nisan'dan önce bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmayacaktır. Başta Ana muhalefet olmak üzere muhalif güçler, üretecekleri herhangi bir şey bulamadıkları için, ülkenin geleceğine herhangi yardımcı bir fikir ortaya getiremedikleri için iktidarı acaba bu yolla yıpratabilir miyiz diye Cumhurbaşkanlığı meselesi, irtica, laiklik gibi ortaya getiriyorlar.Bunlar maalesef içeriğinde tahrik unsurları olan konulardır başka bir şeyler değildir. Hani kalk da mum yak olayı var ya? Onlar oturmuş kavramlar üzerinde, kelimeler üzerinde meşgul olmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Ötesine de geçemezler zaten de onun içinde dikili bir ağaçları bile yok bu ülkede.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious