Erdoğan: Sürdürülebilir gelişme için fırsat

Erdoğan: Sürdürülebilir gelişme için fırsat.7308
  • Giriş : 17.06.2009 / 12:15:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik kriz ortamını, sürdürebilir gelişimin planlanması için bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik kriz ortamını, sürdürebilir gelişimin planlanması için bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, ''Sürdürülebilir ekonomik gelişim için de AR-GE ve yenilik çalışmalarının sonuçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var'' dedi.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Erdoğan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kurulun, son 5 yıl içinde her 6 ayda bir, aksatmadan toplandığını anımsattı. Başbakan Erdoğan, kuruluşundan 2004 yılına kadar, 20 yılda sadece 9 kere toplanan kurulun, son 5 yılda 10 kez toplandığını ifade etti. Bunun, hükümet olarak, bilim, teknoloji ve yenilik çalışmalarına ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesi olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, kurulun ilgili kesimleri bir araya getirdiğini söyledi.

Bu özelliği ile kurulun, ülke çapında bilim, teknoloji ve yenilik politikalarının gözden geçirildiği, ülke için önemli stratejik kararların alındığı bir platform niteliğine işaret eden Başbakan Erdoğan, bugün daha önce alınan kararların sonuçlarını, etkilerini ve yeni alınacak kararları görüşeceklerini bildirdi.

FİNANS KRİZİ

Uluslararası finans piyasalarından kaynaklanan ve dünyaya yayılan tarihi krizin, Türkiye'yi de ''belli ölçüde etkilediğini'' dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

''Krizin etkilerini azaltmaya yönelik tedbirleri, ilgili tüm taraflarla istişare ederek, hayata geçirdik, geçiriyoruz.

Geldiğimiz noktada, akıl, gönül ve el birliği ile yapmamız gereken şey, yeni oluşan koşullarda, yeni fırsatları yakalamaktır. Kriz ortamında olsak dahi ülkemizi sadece bölgesi için değil, küresel bir güç haline getirmemiz için çok önemli fırsatlara sahip olduğumuzu biliyor ve buna inanıyoruz.

Krizin taşıdığı tehditler yerine, fırsatları ön plana çıkarma hususundaki kararlılığımız artarak devam edecektir. Kriz ortamından çıkış ve yeni fırsatları değerlendirmede, araştırma geliştirme ve yenilik çalışmalarını çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu, hem bilimsel olarak hem de daha önce dünyada yaşanan küresel krizlerden başarıyla çıkmış olan ülkelerin tecrübeleriyle ispatlanmış bir husustur.

AR-GE ve yeniliğe yapılan yatırımlarla ortaya çıkan yeni teknolojiler, yeniden oluşan uluslararası pazarlarda, ülkelerin rekabet gücünü artırarak, onlara önemli fırsatlar doğuruyor.

Ülkeler, kriz ortamında çıkma mücadelesi verirken, aynı zamanda bu ortamı değerlendirip, 'rekabet gücünü nasıl artırabilir veya rekabet gücümüzü nasıl artırabiliriz' sorusuna cevap arıyorlar.''

Buna Finlandiya ve Güney Kore örneklerini veren Başbakan Erdoğan, bu ülkelerin yaptıkları ''akıllı AR-GE ve yenilik yatırımları'' ile 1990 krizinden çok daha güçlü çıkmayı başardıklarını anlattı.

Erdoğan, ''Biz de ekonomik kriz ortamını, sürdürebilir gelişimin planlanması için bir fırsat olarak görüyoruz. Sürdürülebilir ekonomik gelişim için de AR-GE ve yenilik çalışmalarının sonuçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var'' dedi.

Bu inançla, daha önceki yıllarda olduğu gibi kamu kaynaklarından, AR-GE ve yenilik çalışmalarına verdikleri desteği artırmaya devam edeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, 2023 yılı itibariyle dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisine girme hedefinde, AR-GE ve yenilik çalışmalarının yaşamsal bir önemi olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*