Erdoğan: Tahammülümüz kalmadı

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı George Bush ile yaptığı telefon görüşmesinde, terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığının da gündeme geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "Kendisine tahammül sınırlarının da artık ciddi manada aşıldığını, üç gün içerisinde bizim 15 şehidimizin olmasının kenara konacak bir olay olmadığını ifade ettik. Bu şekilde mutabık kalarak görüşmemizi bitirdik" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Girne Dome Otel'de Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 32. yıldönümü dolayısıyla verdiği resepsiyona eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılan Erdoğan, resepsiyonun sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarının sorulması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"İki başlıklı gündemimiz var. Bunun bir tanesi malum Kuzey Irak'ta PKK'nın konuşlanması ve son birkaç gün içerisinde meydana gelen olaylar. Bir diğeri de Ortadoğu'daki gelişmeler. Bütün bunları değerlendirirken, baştan itibaren teröre karşı ortak mücadele platformu oluşturulmasında daha önce mevcut mutabakatımızın aynen sürecin devamında da olması gerektiği konusunda mutabık kaldık. Yani Kuzey Irak'ta da şu anda terörle mücadele konusunda Amerika-Irak ve Türkiye olarak bu işin mücadelesini yapmamız gerektiğini görüştük. Şu anda Irak'ta bir hükümet var. Ve biz bu hükümetle bu işleri sürdürmek istediğimizi kendilerine ifade ettik. Kendileri de bu konuda daha önce ifade edildiği gibi 'müşterek olarak bu işin sürdürülmesi noktasında sizlerle mutabıkız' dediler. Fakat biz tahammül sınırlarının da artık ciddi manada aşıldığını, üç gün içerisinde bizim 15 şehidimizin olmasının bir kenara konacak bir olay olmadığını ifade ettik. Bu şekilde mutabık kalarak görüşmemizi bitirdik."

ABD Başkanı ile görüşmesinde Ortadoğu'daki son gelişmelerin de ele alındığını kaydeden Erdoğan, "Gerek insani yardım konusunda, gerekse ateşkes konusunda bir adımın atılması gerektiğini, bu konuda kendilerine önemli bir mesuliyetin düştüğünü ifade ettik" dedi.

Başbakan Erdoğan, Lübnan'a insani yardım yapılabilmesi için "güvenli bir koridor" açılması fikrini Bush'a ilettiğini de belirterek, "Kendisi de 'bir güvenlik koridorunun açılması noktasında sizler gibi düşünüyoruz' dediler. Bu konuya yönelik olarak 'teknik kadrolarımızın birbirleriyle irtibat halinde olup adımları atalım' teklifinde bulundular" diye konuştu.

ORTAK DEKLARASYON HAZIRLIĞI

Erdoğan, kendisiyle birlikte Medeniyetler İttifakı projesinin eş başkanlığını yürüten İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile Ortadoğu'da son yaşanan kriz konusunda temas içinde olduğunu belirterek, "Sayın Zapatero ile de medeniyetler ittifakı çerçevesinde bir deklarasyon metni hazırladık. Buna bir çağrı da denilebilir. Bu hazırladığımız metni de Sayın Zapatero'nun teknik ekiplerine gönderdik. Gelecek neticeyi bekliyoruz. Bundan önce karikatür krizinde olduğu gibi dünyaya yayınlayacağız" dedi.

SINIR ÖTESİ OPERASYON

Erdoğan, "Bush ile Irak'ta sınır ötesi bir operasyon yapılabileceği anlamında bir görüşme oldu mu?" sorusuna, "Çerçevesini ben size çizdim. Bundan önce de söyledim, içeriği konuşulmadı" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, "İsrail-Lübnan sınırına barış gücü konuşlandırılması konuşuluyor. Türkiye'nin buna katılması söz konusu olabilir mi?" sorusuna karşılık ise "BM Genel Sekreteri ile de yaptığım görüşmede, kendisinin BM Güvenlik Konseyine böyle bir teklifinin olacağını söyledi. Olduktan sonra biz buna olumlu bakabiliriz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun bugün Ankara'da bazı yabancı büyükelçiler ile yaptığı görüşmelerin nedeninin sorulması üzerine ise "Bilemiyorum. O kendi kişisel görüşmeleri olabilir" diye konuştu.

Bir gazetecinin ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un son açıklamalarını hatırlatarak, "Amerikan Büyükelçisinin açıklamalarını Sayın Bush'a sordunuz mu?" sorusunu ise Erdoğan, "Hayır o konulara girmedik" diyerek yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious