Erdoğan: Tahran'dan telefon bekliyorum

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Muttaki’den İran’da esir alınan İngiliz askerlerinin Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi’yle görüştürülmesi ricasında bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Muttaki’den İran’da esir alınan İngiliz askerlerinin Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi’yle görüştürülmesi ricasında bulunduğunu ve bu konuyla ilgili Tahran’dan telefon beklediğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, "Temiz İnternet" kampanyasının çıkışında gazetecilerin İran’da esir alınan İngiliz askerleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Arap Ligi zirvesi sırasında İran Dışişleri Bakanıyla görüştüğünü ve öncelikle bayan esirin serbest bırakılması konusunda ricada bulunduğunu açıkladı. Muttaki’nin bayan esiri bırakabilecekleri şeklinde cevap verdiğini kaydeden Erdoğan, "’Ben bunu Blair’e söyleyebilir miyim?’ dedim, o da ’İletebilirsiniz’ dedi ve zirve toplantısı başlamadan önce Sayın Blair ile görüşerek, kendisine bayan esirin bırakılabileceğini ilettim" dedi. Muttaki’den esirlerin Türkiye’nin Tahran büyükelçisi tarafından görülüp görülemeyeceği konusunda yardımcı olmalarını istediğini açıklayan Başbakan Erdoğan, "Soruşturma olması nedeniyle şu an mümkün olmayabilir" yanıtını aldığını söyledi. Erdoğan, bunun üzerine "Soruşturma esnasında da bunu sağlayabilir misiniz?" ricasında bulunduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan "Muttaki bununla ilgili girişimde bulunacağını ve bana döneceğini söyledi. Ama henüz dönmediler. Bugün İran’la irtibat kurmaya çalışacağız. Oradan telefon bekliyoruz ama bu arada biz de arayabiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious