Erdoğan tekrar PKK'lılara seslendi: "Evinize dönün"

Erdoğan tekrar PKK'lılara seslendi:
  • Giriş : 11.05.2008 / 13:55:00

Erdoğan, Rize'deki evinden ayrılarak, dün vefat eden Ramazan Hızır adlı vatandaşın ailesine taziyede bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha sonra ilçede esnaf ziyaretleri yapan Başbakan Erdoğan, vatandaşlarla sohbet etti.

Erdoğan, burada bir gazetecinin ''Güneydoğu Bölgesinde hareketli günler yaşanıyor, bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?'' sorusuna, ''Terörle mücadelemiz artan bir yoğunlukla sürüyor. Havadan ve karadan devam ediyor, bundan sonra da devam edecek. Zaman zaman bazı akıl verenler oluyor 'operasyonlar durdurulsun' diye. Terör şiddetini ortadan kaldırmadıktan, terörist silah bırakmadıktan sonra güvenlik güçleri her ne olursa olsun aldığı istihbarat doğrultusunda olaylara müdahale etmeye devam edecektir. Yaşananlara duyarsız kalınamaz'' dedi.

Bütün bunların halkın huzuru, vatanın bölünmez bütünlüğü için olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Burada bir taviz beklemek mümkün değil. Bunun için biz de baştan itibaren bir şey söylüyoruz, teröre bulaşanları, özellikle eyleme dönüşen hareketi olanları 'Pişmanlık Yasası' adı verilen yasadan istifade etmeye davet ediyoruz. Daha önce de yasadan istifade etmeye davet edildi, biz de ettik. Hala bundan istifade edilebilir, faydalanılabilir. İstifade etmelerinde fayda var. Ülkemizin barışı, birliği, beraberliği için bunda çok büyük faydalar olduğunu düşünüyorum. Onlar da eğer demokrasiye inanıyorsa ülkenin birlik ve beraberliğine inanıyorsa barışa en ufak bir saygıları varsa o zaman bu adımı atmalarında büyük fayda vardır. Bunu görmeleri, bilmeleri lazım. Temennimiz odur ki aklı selim dahilinde bu adımı atmış olsunlar. Güvenlik güçlerimiz bu konuda üzerine düşen görevi polisi ve askeriyle yapmaktadır. Bu arada ne yazık ki verdiğimiz şehitlerimiz vardır. Bu da hakikaten bizleri üzmektedir. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine baş sağlığı temenni ediyorum. Ama kararlı bir şekilde de bu süreci devam ettireceğimizi herkesin bilmesini istiyorum.''

Erdoğan, bir gazetecinin Galatasaray'ın şampiyonluğuyla ilgili görüşlerini sorması üzerine, ''Galatasaray son 5-6 haftada kazandığı puanlarla yükselen performansıyla şampiyonluğu yakaladı. Bütün Galatasaray camiasını bu dayanışma ve şampiyonluktan dolayı kutluyorum. Şampiyonlar Ligi'nde de başarılar diliyorum. Galatasaray'ın bizi Şampiyonlar Ligi'nde başarıyla temsil edeceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, daha sonra Trabzon'a gitmek üzere Başbakanlık otobüsüyle ilçeden ayrıldı. Erdoğan, Güneysu ilçesinin çıkışında otobüsten inerek yol çalışmaları hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious