Erdoğan: Terörle mücadelede destek göremiyoruz...!

Erdoğan: Terörle mücadelede destek göremiyoruz...! .40520
  • Giriş : 21.09.2007 / 08:40:00

Başbakan Erdoğan, BM'nin 62. Genel Kurulu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan'ın gündeminde terörle mücadele ve bölgesel sorunlar var Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD, Irak ve Türkiye'nin üçlü mekanizma ile teröre karşı güç birliği oluşturması gerektiğini söyleyerek, "Biz bu güç birliğinde üzerimize düşen görevi her zaman yaptık. Ancak buna karşılık gerekli desteği bulamadık. ABD ve Irak'tan gereken desteği görmek istiyoruz" dedi.

EMİNE HANIM DA GİTTİ

Başbakan Erdoğan, BM'nin 24 Eylül'de başlayacak 62. Genel Kurulu'na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere özel uçak "ANA" ile ABD'ye gitti. Gezide, Başbakan'a eşi Emine Erdoğan da eşlik ederken, heyette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen de bulunuyor. Erdoğan, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda geziye ilişkin açıklamalarda bulundu.

ROLÜMÜZ ARTACAK

24 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek BM'nin 62. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere New York'a gittiğini, New York'taki temasları sırasında Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği 2009- 2010 dönemi adaylarını uygun vesilelerle vurgulayacağını belirten Erdoğan, "Yaklaşık yarım yüzyıldır Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmemiş olan ülkemizin 2008 yılında yapılacak seçimlerde bu üyeliğe getirilmesi uluslararası ilişkilerdeki konum ve rolümüzü daha da artıran bir gelişme olacaktır" diye konuştu. Erdoğan, 28 Eylül Cuma günü BM Genel Kurulu'nda uluslararası gündemle ilgili konularda Türkiye'nin görüşlerini açıklayan bir konuşma yapacağını ve bu vesileyle 25 ülkeden muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceğini kaydetti.

ABD BİZİ UYARAMAZ

Erdoğan, ABD'nin Türkiye'nin İran'la yaptığı doğalgaz anlaşmasından rahatsız olduğu yönündeki iddialara da yanıt vererek, "Bizim doğalgaz anlaşması yapabileceğimiz iki ülke var. Biri Rusya, diğeri İran. ABD'nin bu konuda bir uyarısı olmadı bize. Olamaz da. Biz kendi üretimimizle ancak tüketimin yüzde 52'sini karşılayabiliyoruz. Bu durumdayken anlaşma yapmaktan vazgeçemeyiz. Dost ülkelerin bizden böyle bir talebi olacağını sanmıyorum. ABD'nin de böyle bir talebi olmadı" dedi.

ELEKTRİĞE ZAM YOK

Erdoğan gazetecilerin "Elektriğe zam var mı?" sorusunu ise, "Bizden duymadığınız her şey dedikodudur. Bizim gündemimizde öyle bir şey yok. Hükümet dışında kimse elektriğe zam olacağını iddia edemez. Elektriğe zam yapmak gerekiyorsa elbette yaparız ama şimdi öyle bir kararımız yok. Biz halka zam kelimesini unutturmaya çalışıyoruz" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious