Erdoğan Trabzon'a sahip çıktı

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan Karadeniz'i ziyaretinde, Dink suikasti sonrası dikkat çeken Trabzon'a sahip çıktı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazeteci Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast'ın Trabzonlu olduğunun ortaya çıkmasının ardından bu kente yönelik eleştiriler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisini çekti. Erdoğan, "Son zamanlarda Trabzonlu hemşerilerimizin onurlarıyla oynanmak isteniyor. Buna tahammül etmek mümkün değil. İnsanlarımızın birlik ve beraberliği üzerinde oyunlar oynanıyor" dedi.
Erdoğan Dink cinayetinin ardından bölgeyi ilk ziyaretine önceki gece Trabzon'la başladı. Başbakan dün de Trabzon üzerinden Rize'nin Güneysu ilçesine geldi. Güneysu'da tezahüratlarla karşılanan Başbakan bir sandalye üzerine çıkarak yaptığı konuşmada şöyle dedi:
"Son zamanlarda Trabzonlu hemşerilerimizin onurlarıyla oynanmak isteniyor. Buna müsaade etmek mümkün değil, buna tahammül etmek mümkün değil. İnsanlarımızın birlik ve beraberliği üzerinde oyunlar oynanıyor. Onun için Trabzon'un ileri gelenleri ve sivil toplum örgütleriyle toplantı yapacağız."
Öğrencilere AKP propagandası
Erdoğan, Rize'de katıldığı toplu açılışların ardından kurdelasını kesmek üzere Tevfik İleri Anadolu Meslek Lisesi'ne gitti. Erdoğan'ın okula gelmesinden önce uzun süre bahçede bekletilen çocuklara, AKP'nin seçim propaganda şarkıları dinletildi. Şarkılarda "Haydi AK Parti, AK Parti" tekerlemesi dikkat çekti. Radikal'in konuyla ilgili sorusu üzerine Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Böyle bir şeyin mümkün olmadığını" söylerken, "Burası seçim meydanı değil. Eğer öğle bir şey olduysa büyük bir yanlışlık. Birilerinin işgüzarlığı" dedi.
Daha sonra Rize Kültür Merkezi'nin açılışına katılan Erdoğan'a vatandaşlar "Beş yıl daha size hizmet yakışır" diye tezahürat yaptı. Erdoğan bunun üzerine, "Nisanda konuşacağız dedim ya. Nisana kadar bekleyeceğiz. Halkım ne derse o" yanıtını verdi. Erdoğan'ın "Kahve köşelerindeki, internet kafelerdeki gençliğimizi kültür merkezlerine yönlendirmek istiyorum" demesi, Samast'a yönelik mesaj olarak algılandı.
Öte yandan, önceki gece Erdoğan'ın Başbakanlık otobüsünü taşlayan 23 yaşındaki Soner Satılmış çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious