Erdoğan Türkçe için kaygılı

Erdoğan Türkçe için kaygılı.9998
  • Giriş : 20.10.2008 / 14:27:00

Başbakan Erdoğan, "Dilimiz bugün hoyrat bir saldırıyla yüz yüzedir. Özellikle medya ve sanal alemin kontrolsüzlüğü dilimiz Türkçe'nin ve diğer dillerin geleceği adına kaygı vericidir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Üzülerek ifade etmek istiyorum ki; dilimiz bugün hoyrat bir saldırıyla yüz yüzedir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, 6. Uluslararası Türk Dil Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmaya, bugün İstanbul'da toprağa verilecek Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı anarak başladı.

Erdoğan, şunları söyledi:

''Türkçemizin abideleşmiş şairi, ardında sadece şiir solumuş, Türkçe'nin zengin imkanlarıyla bu topraklarda bir nehir gibi akıp gitmiştir. Hepimizin gönül teline dokunan, hepimize ülkemizi ve dilimizi sevdiren mısralarıyla Dağlarca, dünya şiir tarihinde eşi görülmemiş bir birikim bırakmıştır. İnanıyorum ki zarif şiiri, temiz Türkçesi ile Dağlarca'nın sesi yüzyıllar boyu bu dağlarda, bu ovalarda, bu şehirlerde yankılanacak, gelecek nesilleri aydınlatmaya devam edecektir. İnsanımıza, Anadolu'ya ve istiklalimize yazdığı şiirleriyle gönüllere taht kuran Dağlarca'ya Allah'tan rahmet diliyor, edebiyat, sanat camiamız başta olmak üzere bütün milletimize başsağlığı diliyorum.''

-''ANA SÜTÜ GİBİ SAF, BERRAK, KATIŞIKSIZ''-

Yahya Kemal'in Türkçe'yi ''ana sütüne'' benzettiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Saf, berrak, katışıksız ve bütün gıdaları bünyesinde barındıran bir ana sütü. Bu berrak sütle büyüdük yüzyıllar boyu. Bu temiz dille medeniyetler inşa ettik, şiirler söyledik, fermanlar yazdık, devletler kurduk, şehirler inşa ettik. Ve bu dil sayesinde başka medeniyetlerle temasa geçtik. Kaşgarlı Mahmut, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Eşref oğlu Rumi, Baki, Nedim, Fuzuli, Şeyh Galip, Yahya Kemal, Mehmet Akif gibi büyük bilgeler, şairler Türkçe ile bize bir medeniyet dili inşa ettiler ve özenle korumamız gereken büyük bir miras bıraktılar.

Keza, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Orhan Veli, Arif Nihat Asya, Sezai Karakoç, Cemal Süreyya, Attila İlhan, İsmet Özel, Arif Ay, Erdem Bayazıt ve Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi isimlerini sayamayacağımız kadar çoğalan çağımızın usta şairleri de Türk şiir çınarının, Türkçe'nin meyve veren, eser veren, gürbüz, güçlü dalları oldular. Onlardan sadece şiir söylemeyi değil, sözün, kelamın, estetiğin, ince zarif latif dilini öğrendik. Kuşkusuz sadece şairlerimiz değil, romancılarımız, öykücülerimiz de dilimizi ustalıkla geliştirerek evrensel alanda kültürümüzü, dilimizi geliştirerek dünyaya tanıttılar. Halit Ziya'dan Ahmet Hamdi Tanpınar'a, Halide Edip'ten Adalet Ağaoğlu'na, Orhan Pamuk'tan Rasim Özdenören'e, Yaşar Kemal'den Orhan Kemal'e, Mustafa Kutlu'dan Hüseyin Su'ya kadar edebiyatımızı, sanatımızı geliştiren yazarlarımıza gerçekten çok şey borçluyuz.''

-''NUTUK'U, SAFAHAT'I ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKEN NESİLLER''-

Başbakan Erdoğan, geçen hafta Frankfurt Kitap Fuarı'nda 800 yazar, sanatçı ve yayıncıyla temsil edilen Türkiye'nin bu muazzam birikim sayesinde her geçen gün kültürünü, dilini dünyaya tanıttığını vurgulayarak, kurumsal çalışmaların hayati derecede önemli olduğunu, hiçbir emeğin zayi olmayacağını vurguladı. Erdoğan, ''Bizler de hükümet olarak, bize düşen sorumlulukları tabiki yerine getireceğiz. Kanaatimce bütün kurumsal çalışmalardan daha önemlisi dilin esas işçiliğini yapan sanatçılarımızın, yazarlarımızın eserleriyle kazandırdıklarıdır'' dedi.

Türkiye hızla dünyaya açılırken, Türkiye Türkçesi'nin de dünyaya büyük bir hızla açıldığını ifade eden Erdoğan, Türkiye'ye kardeş ve komşu ülkeler başta olmak üzere artık dünyanın her ülkesinde, bölgesinde Türkçe'nin konuşulan, yeni eğitim programlarına alınan, kursları açılan bir dil haline geldiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, ''Medeniyet iddiamıza uygun olarak Türkçe'nin bir dünya dili haline gelmesi, ekonomik ve sosyal gelişmemizin en büyük ispatı olmaktadır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bugün Türk Dil Kurumu'nu kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Nutuk'' adlı eserini ya da İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif'in ''Safahat'' adlı eserini anlamakta bile güçlük çeken nesillerin, medeniyet iddiasındaki herkesi düşünceye sevk etmek zorunda olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''1988 yılından bu yana geleneksel hale gelen Türk Dil Kurultayı'nın saygıdeğer üyelerinden, bilim adamlarımızdan ricam, medeniyet iddiamızın içini doldurmaya daha çok çaba sarf etmemizdir. Zira üzülerek ifade etmek istiyorum ki; dilimiz bugün hoyrat bir saldırıyla yüz yüzedir. Özellikle medya ve sanal alemin kontrolsüzlüğü dilimiz Türkçe'nin ve diğer dillerin geleceği adına kaygı vericidir. Gençlerimizin kaç kelimeyle, kaç kavramla konuştuğu, kendilerini sözlü ve yazılı olarak ne kadar ifade edebildikleri büyük önem taşıyor aslında.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki kurumlarımız hiç şüphesiz çok değerli çalışmalar yapıyorlar ancak bu çalışmaların gerçek hayata yansıması da çok önem kazanmıştır. Kurumlar arası işbirliğinin önem arzettiğini düşünüyor, bütün kurumlarımızı bu konuda azami özen göstermeye davet ediyorum.''

-BÜYÜK TÜRKÇE SÖZLÜK-

Başbakan Erdoğan, Türk Dil Kurumunun Türkçe'nin yaygınlaştırılması, geliştirilmesi için gösterdiği çabaları takdirle izlediklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu çabalar sadece 70 milyon vatandaşımız için değil, bütün dünyada Türkçe ile kendini ifade eden milyonlarca kardeşimiz için de önemli gayretlerdir. Türkçe'nin temel başvuru kaynaklarının başında gelecek olan Türkçe sözlüğün Türk Dil Kurumunca yayımlanması, ayrıca özellikle internet ortamında gençlerin hizmetine ücretsiz sunulması takdire şayandır.

5. Uluslararası Türk Dil Kurultayı'nın açılışında yaptığım konuşmada Türk Dil Kurumumuzun yakın bir zamanda yaklaşık 600 bin söz varlığından oluşacak Türkçe'nin en büyük sözlüğünün sanal ortamda kullanıma sunulacağını müjdelemiştim. Şimdi bu çalışmanın az önce ifade edildi, 617 bin kelime varlığıyla gerçekleştirildiğini, kısa süre sonra da Türkçe'nin en büyük sözlüğü olarak 'Büyük Türkçe Sözlük' adıyla yayımlanacağını memnuniyetle öğrendik. Emeği geçen bütün bilim adamlarımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.''

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından 617 bin kelimelik sanal Büyük Türkçe Sözlüğü internette kullanıma açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*