Erdoğan: Türkiye 6 yılda çok değişti

Erdoğan: Türkiye 6 yılda çok değişti.8599
  • Giriş : 08.02.2009 / 15:31:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 11:26:22

Erdoğan, 29 Mart'taki yerel seçimlerle ilgili startı Kocaeli'nde verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimi için ilk mitingini Kocaeli'nde yaptı.

50 civarında ilde miting düzenleyecek olan Başbakan Erdoğan, Kocaeli Perşembepazarı Meydanında vatandaşlara hitap etti.

Kocaeli'de tarihi bir gün yaşandığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Siyasetimiz, demokrasimiz için tarihi bir gün yaşıyoruz. AK Parti olarak seçim startımızı buradan, Türkiye'nin en gelişmiş en kalkınmış kentlerinden birinden Kocaeli'nde veriyoruz'' diye konuştu.

Vatandaşların ''Vur vur inlesin, Baykal dinlesin'' sloganı üzerine, ''Bizim vurmayla işimiz yok. Bizim, sevgiyle, barışla işimiz var'' diyerek araya giren Erdoğan, 28 Mart 2004'de başlattıkları ''Yerel kalkınma hamlesinin ikinci aşamasını Kocaeli'de şahlanarak başladığını'' söyledi.

Meydandakileri işaret ederek, ''Burada bindirilmiş kıtalar yok'' diyen Erdoğan, ''Burada Kocaeli halkı var'' diye konuştu.

Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden biri olan Kocaeli'ni Türkiye'nin ilerlemesinde önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Gün, artık büyük düşünme günüdür, çünkü biz büyük bir devletiz, Çünkü biz büyük bir milletiz. Türkiye son 6 yılda çok değişti, Türkiye büyüdü, Türkiye'ye biçilen o kaftan, artık bu bedene dar geliyor. Biz artık o kaftana sığmıyoruz, sığamayız. Mehmet Akif diyor ya 'yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım'. Şimdi bu vizyonu, bu ruhu yeniden yaşıyor, yeniden kazanıyoruz. Kazandığımız ruh ile istikbalimizin peşinden koşuyoruz.

Kocaeli'ne, Türkiye'ye küçük düşünmek yakışmaz. Hiçbir vilayetimize küçük düşünmek yakışmaz. Onun için diyoruz ki, 'Türkiye, sen Türkiye'sin büyük düşün'. İşte onun için diyoruz ki 'Sen Kocaeli'sin büyük düşün'. Bize her bir şehrimizi, dünya kenti haline getirmek, dönüştürmek, yeniden şehirlerimizi bir dünya şehri olarak büyütmek yakışır.

Biz bunlara alıştık, ama bunlara alışmayanlar hala başka şeylerle meşgul. Onlar hala başka yerlerde dolaşıyorlar. Adres dahi bulamıyorlar. Çünkü, dertleri belediyecilik değil, dertleri iftira, bunlar müfteri. Bunların başka işi yok. Ve bunların yandaş medyası var. Bu yandaş medya ile koşturuyorlar.''

-''TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL''-

Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını, 6 yılda çok değiştiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Biz, Türkiye'yi kapalı kapılar ardına saklanan, içine kapanan bir ülke olmaktan çıkardık, Türkiye'yi dünyaya, dünyayı Türkiye'ye açtık'' dedi.

Türkiye'nin, artık ekonomisiyle, sanayisi ile, demokrasisi ile dünya liginde üst sıralara tırmandığını kaydeden Erdoğan, bugün artık şehirlerin sadece birbirleri ile yarışmadığını, her bir şehrin, kendi ürettikleri, kendi kültürü ve kendi öz değerleri ile birer marka haline geldiğini anlattı.

İzmir'in Milano, İstanbul'un Pekin, New York, Antalya'nın diğer Akdeniz ülkeleri ile yarıştığını belirten Erdoğan, pek çok şehrin artık dünya şehri olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Kalkınmanın yerel düzeyde başladığını bildiren Başbakan Erdoğan, ''Bu şuur, bu anlayış, bu vizyon ile 'Kalkınma yerelde başlar, demokrasi yerelde başlar' diyor ve mücadelemizi böyle sürdürüyoruz'' diye konuştu.

-KISIR SİYASİ TARTIŞMALAR-

Kısır siyasi tartışmalar içinde olmadıklarını anlatan Erdoğan, vatandaşların diğer siyasi partiler aleyhine tezahüratı üzerine, ''Biz, ne o parti ile ne bu parti ile bir yarış içindeyiz. Biz, dünya ile dünya şehirleri ile yarış içindeyiz. Biz kendi kırdığımız rekorları yenilemenin gayreti içindeyi'' dedi.

Bu nedenle ''İşimiz hizmet, gücümüz millet' dediklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Biz AK Parti olarak, Türkiye'ye yeni bir anlayış kazandırıyoruz. Değişimden, dönüşümden yana tavır alan, ezberleri bozan bir Türkiye inşa ediyoruz. Bu Türkiye'de tüyü bitmemiş yetimin hakkı, artık daha iyi korunuyor. Garip gureba itilip kakılmıyor, işçinin, emekçinin hakkı gasp edilmiyor. Hiç bir ırk, hiçbir din, hiç bir sosyal sınıf bir diğerine üstün sayılmıyor, dışlanmıyor horlanmıyor.

Bu ülkede Türkiye'de artık güçlünün sesi, haklının sesini bastırmıyor. Biz daha da iyisini hak ediyoruz. Bu ülke çok daha fazlasını hak ediyor. İşte bunun için 'Durmak yok, kalkınmaya, ilerlemeye devam' diyoruz. Bunun için 'Durmak yok reformlara devam' diyoruz.

Bölgelerarası adalet, şehirlerarası denge sağlansın diye, bir yandan öteki Türkiye, diğer tarafta imtiyazlı Türkiye olmasın diye, yalnızca bir tek Türkiye olsun diye, 'geri kalmak yok, yola devam' diyoruz.

Bütün yüreğimle ifade etmek istiyorum; bu mücadelede senlik, benlik kavgasına yer yok. Bu mücadelede kişisel çıkarlar için kavgaya yer yok. Bu Türkiye'nin mücadelesidir. Bu 71.5 milyon vatandaşımızın esenliği, güvenliği, itibarı için yürütülen mücadeledir.''

-''RİCADA BULUNMAK İSTİYORUM''-

Vatandaşlardan bir ricada bulunmak istediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerde sadece partilerine değil, şehirlerinin geleceğine ve çocukların geleceğini düşünerek oy vermelerini istedi.

Vatandaşların, ''Dik dur eğilme, bu millet seninle'' sloganları üzerine Erdoğan, ''Biz, dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Bütün ilkemiz bu. Bu milletin onuruna, asla kara leke sürdürmeyiz. Bu milletin onurunu, bugüne kadar nasıl koruduysak, bundan sonra da öyle koruruz'' diye konuştu.

Bu yarışın, Türkiye'nin şehirleri ile dünya şehirleri arasındaki kalkınma yarışı olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bu yarış hizmet yarışıdır. Bu yarış, yerel kalkınmada, şehirleşmede Türkiye'yi lider yapma yarışıdır'' dedi.

Vatandaşların, oy pusulasına 'evet' mührünü basarken, mutlaka ama mutlaka bunu gözeteceklerini dile getiren Erdoğan, kime evet derlerse desinler, vatandaşların Türkiye'nin kazanmasına 'evet' demelerini istedi.

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'ye sesleniyorum; gelin canlar adalette birleşelim, gelin canlar kalkınmada birleşelim, gelin canlar demokraside birleşelim, gelin canlar barışta buluşalım, gelin canlar başlattığımız medeniyet yürüyüşünde el ele tutuşalım, kol kola yürüyelim. Türkiye'nin yarınları için, Türkiye'nin geleceği için kenetlenelim, bir olalım, iri olalım, diri olalım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*