Erdoğan; Türkiye AB yolunda kararlı adımlarla ilerliyor

Erdoğan; Türkiye AB yolunda kararlı adımlarla ilerliyor.75399
  • Giriş : 21.11.2007 / 21:07:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 21:15:22

Tayyip Erdoğan, akşam yemeğinde AB yolunda kararlılık mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "Türkiye AB yolunda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini vurgulayarak, Türkiye'nin üyeliğine destek ifadesinde bulunan Slovenya'nın, desteğini görünür kılmasının iki ülkenin kamuoyları için önem taşıdığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Slovenya Başbakanı Janez Jansa onuruna Başbakanlık Resmi Konutunda akşam yemeği verdi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bu ziyaretin Slovenya'dan Türkiye'ye 9 yıl aradan sonra Başbakan düzeyinde yapılan ikinci resmi ziyaret olması bakımından ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.

NATO müttefiki Slovenya ile ikili ilişkilerin karşılıklı saygı, anlayış ve dostluğa dayandığını vurgulayan Erdoğan, iki ülkenin uluslararası konulara bakış açılarının birbirine çok yakın olduğunu ifade etti.

Erdoğan, bu gerçeğin gelecekte de aynen devam edeceğine inandığını kaydetti.

Türkiye'nin 1991'de bağımsızlığını ilan eden Slovenya'yı ilk tanıyan ülkeler arasında olduğunu dile getiren Erdoğan, ilk diplomatik ilişkilerin 1992 yılında başladığını, 1993 yılında da Slovenya'nın Başkentinde Türk Büyükelçiliğinin açıldığını hatırlattı.

Erdoğan, bunun Slovenya ile olan ilişkilere başından verilen önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Slovenya'nın son 15 yılda elde ettiği başarılar ve katettiği mesafenin göz kamaştırdığını söyleyen Erdoğan, bu süreci 2004 yılında NATO ve Avrupa Birliği üyeliği ile taçlandıran Slovenya'nın bölgesinde bir istikrar ve refah noktası haline geldiğine işaret etti.

''Her iki ülkenin de refah ve mutluluğunu artırmak hükümetlerimizin en önemli amacıdır'' diyen Erdoğan, iki ülkenin karşılıklı dış ticaret hacminin 600 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, bunu yeterli görmediklerini vurguladı.

Erdoğan, iki ülke iş adamları arasındaki ilişkilerin daha da artırılması ve arzu edilen seviyenin yakalanması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında bugün imzalanan anlaşmaların iş birliğini daha da ileriye götüreceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:''Türkiye, Avrupa Birliği yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliğiyle ilgili gelişmeler, başta İslam ülkeleri olmak üzere Amerika'dan Asya'ya kadar dünya kamuoyunda ilgi ile izlenmektedir. Sloven halkı, Avrupa Birliği içerisinde genişleme ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine en fazla destek verenler arasında yer almaktadır. Hükümetiniz de ülkemizin AB'ye üyelik sürecine destek ifadesinde bulunmuştur. Bu desteğin daha görünür bir şekilde sürdürülmesi, kamuoylarımız için büyük önem taşımaktadır. 2008 yılının ilk 6 ayında yürüteceğiniz Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nın, verimli ve başarılı bir dönem olacağı, Türkiye'nin üyelik müzakere sürecine yapıcı bir yaklaşımla katkıda bulunacağından kuşku duymuyoruz. Ayrıca Slovenya'nın tecrübelerinden yararlanmak da bizleri memnun edecektir.''

Erdoğan, ziyaretin ülkeler ve uluslar arasındaki dostluğa yeni bir sayfa açacağını ifade etti.

-''REFORMLARI DESTEKLİYORUZ''-

Slovenya Başbakanı Jansa da ziyaretinin Slovenya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 15. yıl dönümüne rastlamasından dolayı ayrı bir mutluluk duyduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok büyük bir potansiyel olduğunu ve tarafların bu konuda oldukça istekli bulunduğunu dile getiren Jansa, ''Bugünkü iş konferansındaki geniş çaplı katılım bunu ispatlar niteliktedir. İnanıyorum ki gelecekte bizler ortaya çıkan fırsatları daha da iyi bir şekilde değerlendireceğiz'' dedi.

Gelecek yılın ilk yarısında Slovenya'nın AB Dönem Başkanı olarak AB'nin daha da genişlemesi konusuna özel önem vereceğini belirten Jansa, şunları kaydetti:''Avrupa entegrasyon sürecinin avantajlarının farkındayız ve Türkiye'nin de bu avantajlardan faydalanmasını isteriz. Hükümetinizin Avrupa perspektifi ışığında gerçekleştirdiği reformları destekliyoruz. Türkiye'nin Avrupa Komisyonu son raporunda tavsiye ettiği tedbirleri uygulama konusunda da kararlı olduğuna inanıyoruz.''

Yemekte, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious