Erdoğan: ''Türkiye'de Türkçeden başka dil yoktur"

Erdoğan: ''Türkiye'de Türkçeden başka dil yoktur
  • Giriş : 03.04.2008 / 02:25:00
  • Güncelleme : 03.04.2008 / 01:20:11

Erdoğan, Kıbrıs sorunu konusunda ise Türk askerinin zamanı gelince çekileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde "AB ve Türkiye" konulu toplantıda konuşan ve soruları yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin anayasa konusundaki çalışmaları anımsatarak, bu çalışmalar çerçevesinde "Kürt kimliğinin tanınıp tanınmayacağına ilişkin" sorusunu cevaplandırdı.

Erdoğan, "Türkiye'de kimsenin ben 'Kürdüm' demesine mani bir hal yok. 'Ben Kürdüm' diyenin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla iftihar etmesine mani bir durum yok" dedi.

Türkiye'de Türk, Laz, Çerkez, Abaza, Gürcülerin de var olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Yani bazı Kürt kökenli vatandaşlarımızın bu denli aşırı yaklaşımdaki hassasiyeti benim ülkemde diğer etnik kökenli vatandaşlarım göstermiyor" diye konuştu.

"Burada ciddi bir aşırılık var" diyen Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşların Kopenhag Siyasi Kriterleri'nden bu yana dillerini istedikleri gibi kullandıklarını ve istedikleri gibi eğlencelerini yaptıklarını kaydetti.

Bu konuda yeni bir adım attıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, devlet televizyonu ve radyosundan bir tanesinde ağırlıklı olarak Kürtçe, Farsça ve Arapça yayın yapmaya hazırlandıklarını belirtti.

Bunların yanında ana dilini öğrenmek için kurs açmaya da imkanları ve hakları olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Ama öyle abartılı başladılar ki bu işe, önce kurslar açtılar, fakat kurslar yürümeyince bu defa şimdi devletten 'bize yardım verin de öğretmen tayin edin de bu kursları çalıştıralım' diyorlar" diye konuştu.

"Dünyanın neresinde acaba bu tür bir yöntem var?" diye soran Erdoğan, Avrupa Birliği ülkeleri örnek gösterdi.

Erdoğan, "Oralarda bile böylebir şey yok. Şu anda İsveç'te bile henüz Türkçe eğitim... Okullarda eğitim almak, dikkat edin resmi dil değil. Türkiye'de resmi dil olarak böyle bir talep var. Türkiye'de Türkçe'den başka resmi dil yoktur, olamaz. Böyle bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

"Tek ülke, tek millet, tek bayrak, tek devlet

Bir katılımcının, "Almanya ziyaretinizde 'Asimilasyon insanlık suçudur' dediniz. Şanlıurfa'da da 'Tek devlet, tek bayrak, tek vatan' dediniz" sorusunu Erdoğan, "(Asimilasyon bir insanlık suçudur) ifademi sordunuz. Bunun önünü ve arkasını iyi görmemiz lazım" diye cevapladı.

"Ben entegrasyonu savunan birisiyim" diyen Erdoğan, Almanya'daki konuşmasında 'Entegrasyon konusunda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak ne gerekiyorsa bunun yapılması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

"Hiçbir insandan, hiçbir toplumdan kendi dilini, dinini, kültürünü, geleneklerini yok etmesini, onları terketmesini isteyemezsiniz" diyen Erdoğan, bu ifadelerinin arkasında olduğunu söyledi.

"Tek ülke, tek millet, tek bayrak, tek devlet... Bundan daha doğal ne olabilir?" diyen Başbakan Erdoğan, hiç bir ülkenin bunun aksini iddia edemeyeceğini savundu.

Erdoğan, "Hangi ülke kendi ülkesi içerisinde, soruyorum sizlere, tek ülke değil bu ülke çift ülkedir diyebilir? Bu ülkenin çift bayrağı vardır diyebilirmi? Ve yahutta burada çift devlet var diyebilir mi? Veya İsveç'te çift vatan vardır diyebilir mi?İsveç tek vatan, İsveç'in tek bayrağı vardır, İsveç'in tek milleti vardır" diye konuştu.

Verdiği örnekte eyalet sistemini ayrı tutan Erdoğan, onun başka bir durum olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Onlar eyalet bayraklarıdır ama yine de merkezin bayrağı ile eyalet bayrağı orada yan yanadır ama uluslararasında eyalet bayrağı değildir temsil eden. Nedir? İsveç'in kendi bayrağıdır. Bunu da lütfen bu şekilde anlayın. Bu noktada da bu dört tane kavramın arkasındayız" dedi.

"Kürtler azınlık değil"

Bşbakan Erdoğan, "Terör barışçıl yöntemlerle çözülmeli, askeri yöntemlerle değil" ifadeleri üzerine, olayın sadece askeri ve güvenlik boyutu olmadığını, siyasi, diplomatik, ekonomik, sosyal, psikolojik boyutları olduğunu ve şu anda hükümetin konuyu bu boyutların tümüyle ele aldığını söyledi.

"Benim Kürt kökenli vatandaşlarımı istismar edenler var, bunları da lütfen iyi takip edin" diyen Erdoğan bu duruma bir de örnek gösterdi.

Erdoğan, "Az önce de bir toplantıdaydım, buna benzer bir şey gündeme geldi. Adeta Kürt kökenli vatandaşlarımızı azınlık gibi görüyor Avrupalı. Hayır, azınlık değiller onlar. Kürt kökenli vatandaşlarımıza, 'Siz azınlıksınız' dediğiniz zaman sizi tekme Tokat dışarı atar. Çünkü onlar bizim asli unsurlarımız, asli yapımızın içerisinde onlar" diye konuştu.

"Kıbrıs'tan asker çekilmesi en son mesele"

Erdoğan, Güney Kıbrıs'ın Stockholm Büyükelçisi'nin "Kıbrıs sorununun çözümü için siyasi iradenin devam etmesi şart. Türkiye'nin bunda olumlu bir rol oynayacağı taahhüdünde bulunur musunuz? Böyle bir anlayışla Kıbrıs'taki askeri birliklerin çekilmesi gibi konulara hazır mısınız?" sorularını da cevaplandırdı.

Türk askerinin ancak Ada'da barış şartlarının oluşması durumunda çekilebileceğini belirten Erdoğan, barış adada teşekkül ettikten sonra Yunan askeriyle birlikte Türk askerinin de çekilebileceğini söyledi.

Erdoğan, bunları İsviçre'de Kıbrıs ile ilgili görüşmelerin yapıldığı kentte de söylediklerini belirterek, "Orada kayıtlarda var. Ne zaman, ne kadar asker çekilecek bunların hepsi orada var. Altlarına imza koyduk. Biz imzamızın sahibiyiz. Asker meselesi en son mesele. Ondan sonra adım atacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious