Erdoğan: 'Türkiye'nin önü açık'

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Sermaye Derneği'nin (YASED) Sonbahar Resepsiyonu'na katılarak bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de uluslararası sermayenin önündeki engellerin kalktığını ve yeni bir döneme girildiğini söyledi. Erdoğan, uluslar arası sermayenin önündeki engellerin kaldırılması noktasında önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirdiklerini ve cesaretli kararlar aldıklarını belirtti.

Erdoğan, reform niteliğinde birçok mevzuat değişikli, kayıt dışı ekonomiyle mücadelelerinin tüm hızıyla devam ettiğini ve istihdamın üzerindeki vergi yükünün azaltılmasına yönelik çalışmalara da kararlılıkla devam ettiklerini ifade etti.

Yatırım ortamının 4 yıl öncekiyle kıyaslanamayacak ölçüde iyileştiğini belirten Erdoğan, 2003 yılı öncesinde Türkiye'nin ortalama 10 yılda 1 milyar dolarlık yatırım çektiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin 2003'te 1.7 milyar dolar, 2004'te 2.8 milyar dolar ve 2005 yılı sonu itibariyle 9.7 milyar dolar yabancı yatırımcı çektiğini ifade etti.

Erdoğan, "Şimdi ise 2006 yılındaki performansa baktığımız zaman yılsonu itibariyle yeni bir rekora gidiyoruz. O da 20 milyar dolara evvel Allah ulaşacağız ve uluslararası, küresel sermayenin Türkiye'de bu yıl 20 milyar dolara ulaşması ki 2006'nın 8 ayında ülkemize çekilen yatırım miktarının 12.4 milyar dolara ulaşması bu beklentimizi güçlendirmektedir" dedi.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin dörtlüsünün 2005 sonu itibariyle çektikleri toplam yatırım miktarının 144 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu Davos'ta bu gruba Meksika, Endonezya ve Türkiye'nin de dahil edilmesi konusunun konuşulduğunu dile getirdi. Erdoğan, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu grubun dünya ekonomisinde büyük güç olarak ortaya çıkacağını kaydetti.

Erdoğan, "Ülkemize yapılan doğrudan uluslararası yatırımlara yönelik çalışmalara da devam ediyoruz. Tüm dünyayı dolaşıyoruz. Acaba kimleri buraya getirebiliriz, kim yatırım yapar diye. Türkiye'nin önü açık, geleceği aydınlıktır" diye konuştu

Başbakan Erdoğan, toplantının ardından Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Erdikler ve üyelerin sorunlarını dinledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious