Erdoğan Türkmenistan'a gitti

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı yemin törenine katılmak üzere özel uçak ''ANA'' ile saat 17.15'te Türkmenistan'a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan ile birlikte Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Mehmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de Türkmenistan'a gitti.

Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret için Türkmenistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Türkmenistan'da devlet başkanlığı seçiminin yeni yapıldığını belirterek, yeni seçilen devlet başkanının yarınki yemin törenine katılmak üzere Aşkabat'a hareket ettiğini kaydetti.

Ziyarette Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Mehmet Aydın ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in kendisine eşlik edeceğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bildiğiniz gibi merhum Türkmenbaşı'nın cenaze törenine katılmak üzere kısa bir süre önce yine Türkmenistan'ı ziyaret etmiş, Türk halkı adına taziyelerimizi sunmuştuk. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeş Türkmenistan'ın ve Türkmen halkının yanında yer almaya, kederlerini de sevinçlerini de paylaşmaya bundan sonra da devam edeceğiz.

Türkmenistan'ın yeni devlet başkanı liderliğinde her alanda gelişmesini sürdüreceğine, Türkmen halkının özlem ve beklentilerini karşılayacak bir yönetim anlayışıyla yeni adımlar atacağına inanıyorum. Elbette bu dönemde de aramızdaki özel ve kuvvetli bağlardan güç alan ilişkilerimizi, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde daha fazlasıyla geliştireceğiz. Bu ziyaret, yeni hem de ikili ilişkilerimizi geliştirmemize hem de bölgemizi ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunmamıza imkan sağlayacaktır.

Diğer yandan Türkmenistan Bayrak Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 16 ve 17 Şubat tarihlerinde Türk iş adamları tarafından gerçekleştirilen bazı projelerin de bu arada açılışları yapılacak. Bundan dolayı özellikle iş adamlarımızı tebrik ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious