Erdoğan uyardı!

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'yı uyardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sözkonusu tasarı Ermeni soykırımının inkarını cezai müeyyideye bağlıyor.

Türkiye'deki Fransız şirketlerinin tepe yöneticilerinden oluşan 30 kişilik Fransız heyeti, Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Dolmabahçe'deki çalışma çalışma ofisinde bir araya geldi. Görüşmenin tek gündem maddesi Ermeni soykırım tasarısı oldu. Fransız işadamı heyeti tasarının parlamentodan geçmeyeceği sözünü veremezken, senatoda kesin olarak onaylanmayacağını bildirdi. Erdoğan ise tasarının Fransa parlamentosundan geçmesi ile senatoda bekletilmesinin Türkiye açısından aynı kabul edileceği uyarısında bulundu. Erdoğan, "Kamuoyumuz bunu Fransa'nın husumeti olarak algılayacaktır. Bunun gündemde tutulması bile bizi son derece rahatsız ediyor" dedi.

Görüşmedeki Fransız grubunda yer alanlardan Mustafa Abdullahoğlu çıkışta yaptığı açıklamada, Meclis'ten bu yasanın geçeceğini, ancak senatodan geçmesine ihtimal vermediklerini söyledi. Abdullahoğlu, tasarının Meclis'te yasalaşmasından sonra Fransız mallarına karşı bir boykot olabileceğini, bu nedenle Türkiye ile iş yapan şirketlerin Meclis'e baskı yaparak tasarının yasalaşmasını önlemeye çalıştıklarını kaydetti. Daha önce İtalyan mallarına Türkiye'de boykot yaşandığını belirten Abdullahoğlu, Meclis'ten geçecek yasanın demoklesin kılıcı gibi senatoda tutulmasını Fransa Başbakanı'nın da istemeyeceğini söyledi. Fransa'da Meclis'ten geçen yasalar Senato'da onaylandıktan sonra yürürlüğe girebiliyor.

Başbakanlığa yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransız heyetine sert uyarılarda bulundu. Fransa'nın Türkiye'nin ithalat ve ihracatta 5. büyük partneri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Teklifin kabulü siyasi ve ticari ilişkilerimize telafisi imkansız çok ağır bir darbe indirir, ilişkilerimiz sekteye uğrar. Bu uyarımızı hafife almayın, durumun vehametini fark edin" diye konuştu.

Başbakan, Türkiye'nin NATO, BM, AB gibi uluslararası birçok kurumda birlikte bulunduğuna ve hareket ettiğini de dikkat çekti. Erdoğan, soykırım yasasının bu ilişkileri de bozacağını dile getirdi. Bu arada Erdoğan, 4 gün önce Fransız İçişleri Bakanı Sarkozy'i de arayarak aynı endişelerini ona da aktardığını, Fransız işadamlarına yineledi.

Fransız işadamlarına görüşmede şu görüşler iletildi: "İlişkilerimizi 3. tarafların ipoteğinden kurtarmalıyız. Akılla mantıkla izahı mümkün olmayan bu teklifin parlamento gündemine yeniden getirilecek olmasından son derece rahatsızız. Kamuoyumuzun bu teklifi Fransa'nın husumeti, tavrı olarak algılayacaktır. Hani düşünce özgürlüğü? Nerede Kopenhag siyasi kriterleri."

Fransız işadamları ise, Türk-Fransız Ticaret Derneği ve Ticaret Odası olarak teklifin iki ülke ilişkilerine zarara vereceğine dair parlamenterlere bir mektup gönderdi. Mektupta, 12 Ekim'de Ulusal Parlamento'ya sunulacak yasa tasarısının birçok nedenden dolayı isabetli olamayacağı ifade ediliyor. Bunun kimseye yararı olmayacağı, Fransa'nın ekonomik ve siyasi çıkarlarına kalıcı olarak zarar verebileceği Fransız işadamlarının mektubunda vurgulanıyor. Ticari ve kültürel bir boykota yol açmasının beklenmesi gerektiği vurgulanıyor. Yine mektupta dost bir ülkenin tarihini yazmanın Fransa parlamentosuna düşmeyeceği dile getiriliyor. Mektupta, "Tarihin en karanlık sayfalarında yer alan bu olayların değerlendirilmesini dost bir ülkenin ulusal temsilcileri ve yasalarına değil tarihe ve tarihçilere bırakmak gerekir. Türk Başbakan'ın Ermenistan Başbakanı'na ortak bir araştırma komisyonu önerisinde bulunduğu bu dönemde, böyle bir teklif uygun değildir." İfadelerine yer veriliyor.

Görüşmeye Türk-Fransız Ticaret Derneği, Türk-Fransız Ticaret Odası ile TOBB, DEİK ve TÜSİAD'tan temsilciler katıldı. Heyette ağırlıklı olarak Fransız işadamları yer aldı. Heyettekilerden biri de Fransız Danone şirketinin Türkiye'deki genel müdürü oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious