Erdoğan: Uzman olmayan askerle başarılı olamayız

Erdoğan: Uzman olmayan askerle başarılı olamayız.7701
  • Giriş : 24.10.2007 / 10:12:00

Başbakan Erdoğan, 'Uzman olmayan askerle başarılı olamayız' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, Londra'ya giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, '4 aylık eğitimden sonra yavrularımız bilmedikleri araziye gönderiliyor. Uzman olmayan askerle başarılı olamayız' dedi

Hakkâri'nin Dağlıca bölgesinde gerçekleştirilen saldırıda 12 askerin şehit olmasının ardından, terörle mücadelede tamamen profesyonellerden oluşan güçlerin görev yapmasına ilişkin hazırlık yeniden gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "4 aylık eğitimden sonra yavrularımız bilmedikleri araziye gönderiliyor. Uzman olmayan askerle başarılı olamayız" dedi. Erdoğan, önceki akşam bir grup gazeteciyle birlikte Londra'ya giderken "Profesyonel Ordu terörle mücadelede daha mı başarılı olur?" sorusu üzerine şu görüşü dile getirdi:

"Terörle mücadelede yeni bir uygulama içine giriyoruz. Komutanlarımızla da konuşuyoruz, 'Uzman olmayan er ve erbaşlarla başarılı netice alamayız' diye kendilerine de söyledim. 4 ay eğitim alıyor, yavrularımız oralara gönderiliyor.

Komutanlarımız 'dünya standardında eğitim' verildiğini söylüyor. Olabilir. Ben de o kanaatteyim. Ama araziyi tanıma noktasında sıkıntı var. Hiçbirisi araziyi tanımıyor, oysa teröristler avucunun içi gibi biliyor. Dağları dolaştım, helikopterle bile uçmanın riskleri var. Sarp kayalar, inişli çıkışlı, engebeli arazi. Profesyonel özel harekat kadrosunun oluşması konusunda hemfikiriz. Kadro ciddi sayıda. Hazırlanması zaman alıyor."

Profesyonel komando

Erdoğan'ın bu sözleri TSK'nın terörle mücadele için profesyonel yapılanma çalışmalarını yeniden gündeme getirdi.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile birlikte Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda 27 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, toplam sayısı 6 olan yaklaşık 9 bin askerlik komando tugaylarının aşamalı olarak profesyonel hale getirileceğini belirtmişti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious